komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

poniedziałek, 6 lipca 2020

Gotarda, Dominiki

Kolejna próba wyłudzenia pieniędzy od seniora

środa, 29.5.2019 09:51 , komentarze: 0 , odsłony: 807
kategorie artykułu:

Wałbrzyscy funkcjonariusze po raz kolejny ostrzegają przed oszustami, którzy telefonicznie podają się za policjantów. Przestępcy we wtorek zadzwonili do jednego z mieszkańców dzielnicy Podzamcze i próbowali wyłudzić od niego pieniądze w kwocie 65 tysięcy złotych. Czujny obywatel o próbie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzania własnym mieniem szybko powiadomił Policję.

28 maja 72-letni wałbrzyszanin mieszkający w dzielnicy Podzamcze odebrał telefon od mężczyzny, który udawał policjanta wałbrzyskiej komendy i zażądał od niego przekazania gotówki do prowadzonej sprawy. Czujny obywatel na szczęście nie dał się wciągnąć w dalszA dyskusję i niezwłocznie powiadomił o procederze dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

Przypominamy!
Zazwyczaj przestępcy dzwonią do osób starszych i przy każdej możliwej okazji zmieniają metody działania. Osoba odbierająca telefon myśli, że ma do czynienia z policjantem albo członkiem rodziny, którego dawno nie widziała. Podczas próby wyłudzenia pieniędzy np. na policjanta sprawcy wykorzystują zaufanie społeczne jaki budzi ten zawód. Podają wymyślony numer legitymacji służbowej, dane personalne, a podczas kontaktu bezpośredniego z poszkodowanym posiadają nawet podrobioną odznakę. Zazwyczaj informują osoby starsze o tym, że pracują nad sprawą wyłudzenia dużej ilości gotówki. Kilkakrotnie dzwonią pod różnymi nazwiskami, w taki sposób, aby wciągnąć ofiarę w swoją grę. Ostatecznie proszą o przekazanie pieniędzy w wyznaczonym czasie i miejscu, najlepiej takim, w którym nie będzie monitoringu. Informują poszkodowanego, że kiedy prawdziwego oszusta uda się złapać, pieniądze zostaną mu oddane. Tak jednak się nie dzieje. Oszuści znikają z pieniędzmi, a ofiary pozostają bez swoich oszczędności.

Funkcjonariusze w każdej podobnej sytuacji apelują oczywiście o ostrożność, gdyż sprawcy podają się nawet za członków bliskiej rodziny. Bardzo często zmieniają głos, udając osobę mocno chorą, po to aby wzbudzić w osobie, którą chcą okraść poczucie winy, ewentualnie współczucie. Często zdarza się, że proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy na leczenie, ale niekiedy próbują wyłudzić  dużo mniejsze kwoty. Informują wtedy, że środki finansowe chcą przeznaczyć np. na remont samochodu, który akurat się zepsuł, na operację, czy też na wakacje.

Pamiętajmy! 
- Nie wypłacajmy gotówki,  jeżeli mamy podejrzenie, że pod drugiej stronie słuchawki mogą kryć się oszuści,
- Tylko świadomość w jaki sposób działają sprawcy, może nas uchronić przed utratą swoich oszczędności,
- W przypadku podejrzanych telefonów nie zostawajmy z tym problemem sami. Rozmawiajmy na tego typu tematy i informujmy swoich bliskich o podobnych sytuacjach, o których wcześniej słyszeliśmy lub czytaliśmy
- Oszuści są bezwzględni, dlatego bardzo ważne jest, aby przy każdym tego typu podejrzanym telefonie od razu zgłosić zaistniałą sytuację pod numer alarmowy Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112, a informacja ta zostanie przekazana Policji, bądź bezpośrednio w najbliższej jednostce.
źródło: KMP w Wałbrzychu

 

Wasze komentarze

sobota, 4.7.2020 11:00
wtorek, 30.6.2020 10:36
poniedziałek, 29.6.2020 10:57
4
czwartek, 25.6.2020 08:59
wtorek, 23.6.2020 09:37
poniedziałek, 22.6.2020 10:14
7
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz