komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

wtorek, 2 marca 2021

Heleny, Halszki


Karma dla psa – czyli sprawdzone porady, co powinien jeść pies

czwartek, 18.2.2021 11:27
kategorie artykułu:

Żywienie psa musi być dokładnie przemyślane pod względem bilansu kalorycznego i zawartości substancji odżywczych w podawanych pupilowi posiłkach. Dobierając odpowiednio skomponowaną karmę pełnoporcjową, nie tylko wspomagamy zdrowie naszego czworonoga, ale również wpływamy pozytywnie na jego codzienne samopoczucie. Na co zwracać uwagę w żywieniu szczeniąt, młodych psów i psów-seniorów? Jak czytać tabele żywienia psa? Przedstawiamy sprawdzone porady!

Czym karmić psa? Wszystko o karmach gotowych

Odpowiedź na pytanie, czym karmić psa, dla wielu osób wydaje się być banalna. Świadomi opiekunowie wiedzą jednak, że nasze wybory w zakresie diety pupila mają fundamentalne znaczenie zarówno dla jego zdrowia, jak i samopoczucia. Szczegóły dotyczące wielkości i częstotliwości posiłków, a nawet ich składu, mogą się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji czworonoga. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad dotyczących żywienia psów, które dotyczą pupili każdej rasy.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że samodzielne gotowanie jedzenia dla czworonoga jest zadaniem wyjątkowo trudnym, gdy chcemy zadbać o właściwy bilans kaloryczny oraz zawartość substancji odżywczych w serwowanych posiłkach. Warto tu zaufać specjalistom z dziedziny dietetyki i weterynarii, którzy uczestniczą w opracowywaniu składu gotowych karm pełnoporcjowych. Różnią się one między sobą zarówno smakiem, jak i konsystencją, przy czym karmy suche są około 4-krotnie bardziej kaloryczne od karm mokrych. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham, powinno się stosować dietę mieszaną: 50% karmy mokrej i 50% karmy suchej (pod względem masy produktu) w ciągu doby.

Producenci zbilansowanych pokarmów dla psów dzielą je również na linie dostosowane do potrzeb pupili w różnym wieku. Prawidłowe żywienie młodego psa opiera się na nieco innych zasadach niż żywienie szczeniaka czy psiego seniora. Co więcej, proporcje składników odżywczych różnią się także w przypadku pokarmów dedykowanych pupilom reprezentującym różne rasy (w przypadku psów nierasowych bierzemy pod uwagę masę ciała). Podstawowy podział to:

  • psy miniaturowe i małe (do 10 kg),
  • psy średnie i duże (od 11 kg wzwyż),

Zaawansowane receptury karm pełnoporcjowych uwzględniają potrzeby pupili każdej rasy i na każdym etapie rozwoju. Są również bogate w następujące składniki odżywcze:

  • białka – stanowią budulec ciała, są pozyskiwane głównie z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego (tzw. podrobów);
  • tłuszcze – są źródłem energii i nadają karmie atrakcyjny smak;
  • witaminy i minerały – wspierają m.in. proces trawienia i odporność organizmu, są pozyskiwane z produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego;
  • włókno pokarmowe – należy do węglowodanów, sprzyja utrzymaniu prawidłowej funkcji jelit.

Zarówno niedobór, jak i nadmiar któregokolwiek ze składników w diecie pupila stanowi zagrożenie dla jego zdrowia i samopoczucia. Dlatego tak ważne jest dokonanie świadomego wyboru odnośnie tego czym karmić psa i w jaki sposób porcjować jego posiłki.

Jak żywić psa? Zasady karmienia

Odpowiedziawszy sobie na pytanie, czym karmić psa, warto zastanowić się także, w jaki sposób to robić. Przede wszystkim nie należy umożliwiać pupilowi stałego dostępu do pożywienia. Jest to spowodowane dwoma czynnikami: po pierwsze, psy instynktownie najadają się „na zapas”, co może prowadzić do przejedzenia, a w konsekwencji do nadwagi lub otyłości. Po drugie, pozostawiona na wolnym powietrzu karma wietrzeje, tracąc swoje atuty smakowe i zapachowe. Lepszym rozwiązaniem jest podawanie pupilowi odpowiednio wydzielonych porcji o określonych (najlepiej stałych) porach dnia. Należy mu natomiast zapewnić nieograniczony dostęp do miski ze świeżą wodą.

Częstotliwość spożywania posiłków u psów jest uzależniona przede wszystkim od ich wieku. Ponieważ szczenięta mają niewielkie żołądki, a przy tym potrzebują większej liczby kalorii (w przeliczeniu na kilogram masy ciała) niż psy dorosłe, zaleca się podawanie im małych ilości pokarmu 4-5 razy dziennie. Po przekroczeniu 8. tygodnia życia szczenię może otrzymywać 3 lub 4 posiłki na dobę, zaś w okolicach 7. miesiąca życia wskazane jest przejście na częstotliwość karmienia właściwą psom dorosłym (2-3 posiłki na dobę).

Objętość pojedynczego posiłku powinna być obliczana dla każdego pupila indywidualnie. W ustaleniu porcjowania pomagają tabele żywienia psa, które znajdują się na opakowaniach karm pełnoporcjowych (są także dostępne na stronie internetowej Perfect FitⓇ). W przypadku wątpliwości dotyczących tego, w jaki sposób oraz czym karmić psa, warto udać się na konsultację do dietetyka zwierzęcego lub lekarza weterynarii.

 

 
wtorek, 23.2.2021 12:48
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele