Jubileuszowy tort w Starej Kopalni. W weekend także specjalna cena biletu

czwartek, 23.5.2024 11:38 326 0

Mija dziesięć lat od uruchomienia największej industrialnej atrakcji turystycznej Wałbrzycha. Stara Kopalnia przez cały rok będzie zapraszała na wydarzenia związane z jubileuszem. W najbliższą sobotę pojawi się tort, a przez cały weekend turyści będą mogli zwiedzić unikatową w skali europejskiej trasę, płacąc specjalną, niższą cenę za bilet.

To będzie weekend pełen atrakcji. Od piątku do niedzieli turyści odwiedzający Starą Kopalnię będą mogli skorzystać ze specjalnego biletu na zwiedzanie. To doskonała okazja, by poznać bogatą, górniczą historię miasta i to niesamowite miejsce. Bilety dostępne są zarówno stacjonarnie, jak i online na www.starakopalnia.pl.

Turyści w towarzystwie przewodników, bardzo często byłych górników, ruszą na trwającą ponad godzinę trasę turystyczną. Odwiedzą podziemny chodnik górniczy, wejdą na wieżę widokową, odwiedzą starą kuźnię, warsztaty mechaniczne, czy wystawy, na których prezentowane są eksponaty związane z historią górnictwa.

Kolejną weekendową niespodzianką związaną z jubileuszem będzie słodki poczęstunek. W sobotę o godzinie czternastej trzydzieści zapraszamy na plac przed kawiarnią Sztygarówka, gdzie przygotowaliśmy tort Basia, mocno związany z wałbrzyską Barbórką.

Warto pamiętać, że najbliższy weekend to także święto miasta. Dni Wałbrzycha w sobotę i niedzielę od godziny piętnastej do późnych godzin wieczornych. Na scenie nie zabraknie gwiazd. Pojawią się Myslovitz, GrubSon, Michał Szczygieł oraz Tymek. Zobaczymy także młode talenty czy Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”.

Stara Kopalnia została udostępniona turystom dziesięć lat temu. Dekadę temu był to niszczejący pokopalniany obiekt.

- Większość z tych obiektów, a w najgorszym stanie był budynek B4, czyli obecne Centrum Ceramiki Unikatowej, to tak naprawdę były zniszczone dachy i ściany. Brakowało dachów i stropu - wspomina Jan Jędrasik, dziś dyrektor Starej Kopalni, a dziesięć lat temu pracownik wałbrzyskiego magistratu.

Dziś Stara Kopalnia to tętniący życiem kulturalnym, społecznym i turystycznym unikatowy na skalę europejską obiekt.

- To liczący się ośrodek nie tylko w regionie, ale i Polsce. Przypomnę, chociażby o certyfikacie Najlepszy Obiekt Turystyczny Polskiej Organizacji Turystycznej, czyli jesteśmy już zauważani w całej Polsce - dodaje Jędrasik.

Dyrekcja i pracownicy Starej Kopalni nie osiadają jednak na laurach. Już zapowiadają, że kolejna dekada to lata pełne wyzwań. Największym z nich będzie turystyczne udostępnienie Zakładu Przeróbki Węgla czy Lisiej Sztolni.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)