Jakie komiksy dla dzieci wybrać? Przykładowe komiksy dla dzieci

piątek, 3.12.2021 09:12 617

Chociaż trudno w to uwierzyć, pierwsze komiksy kierowane były raczej do dorosłego odbiorcy. Pierwsze komiksy dla dzieci pojawiły się dopiero razem z popularnymi bajkami Disneya. Dzisiaj to właśnie najmłodsi czytelnicy najczęściej sięgają po nowe zeszyty opowiadające o przygodach ulubionych bohaterów. Czytanie komiksów wbrew wszelkim obawom rodziców, nie ma złego wpływu na popularność zwykłych, klasycznych książek, a wręcz przeciwnie. Dlaczego czytanie komiksów jest dobre oraz jakie komisy wybierać dla najmłodszych? Podpowiadamy!

 

Krótki komiks dla dzieci 

Chociaż pierwsze komiksy dla dzieci pojawiły się na rynku w latach 30 XX wieku, w Polsce po 89 roku skupiono się bardziej na komiksach dla dorosłych. Na szczęście po kilkunastu latach rysunkowe historie z dymkami powróciły na rynek literatury dziecięcej. Przygodę z komiksami dzieciaki najczęściej rozpoczynają jeszcze w czasie, gdy najwięcej historii opowiadają tylko obrazki. Oglądanie rysunków składających się na opowieść rozwija wyobraźnię, pozwala się wyciszyć oraz tworzyć własną, alternatywną historię. W czasie gdy dziecko rozpoczyna naukę czytania, komiksy stają się idealną formą ćwiczeń. Krótkie zdania umieszczone w dymkach są proste do przeczytania, a cienkie i stosunkowo nieobszerne zeszyty dają możliwość szybkiego ukończenia lektury. 

Polskie komiksy dla dzieci – komiksy po polsku

Po długiej przerwie w latach 90, pierwszym wydawcą polskich komiksów dla dzieci był jeden z największych graczy, czyli Egmont. Po zorganizowaniu konkursu imienia Janusza Chrysty na najlepszy polskojęzyczny komiksy powstało pięć pierwszych albumów, które okazały się być wielkim hitem. Komiksy dla dzieci skutecznie zachęcają czytania, co w dobie wszechobecnej technologii oraz przebodźcowania jest to świetnym sposób na wyciszenie. Oto kilka popularnych polskich komiksów dla dzieci, które warto kupić:

    • “Kajko i kokosz” – przygody Kajko i Kokosza zdecydowanie można uznać za klasykę polskiego komiksu. Wielki powrót tego tytułu stał się powodem do ekscytacji nie tylko dla najmłodszych czytelników, ponieważ także rodzice, a nawet dziadkowie z pewnością zetknęli się z tym tytułem w czasach młodości. Historia dwójki przyjaciół jest pełna śmiesznych zwrotów akcji, które trzymają w napięciu i śmieszą.
    • “Wiedźmun” – nieco zmieniona wersja opowieści o Geraldzie wydana w odpowiedzi na oryginalne historie Sapkowskiego. Komiks autorstwa Tomasza Samojlika to prześmiesznie napisana i świetnie zilustrowana historia o przygodach, wynalazkach i perypetiach bohatera. Większa czcionka wręcz idealnie nadaje się do nauki czytania. 
    • “Detektyw miś Zbyś na tropie” – komiks dla dzieci autorstwa Macieja Jasińskiego i Piotra Nowackiego z pewnością spodoba się najmłodszym czytelnikom. Główny bohater powstał podczas wieczornych opowieści do poduszki Jasińskiego. Kolorowy świat pomógł wykreować Piotr Nowacki, tworząc piękne rysunki. Historia Detektywa Misia Zbysia i Borsuka Mruka na tropie złodzieja miodku wciąga i rozbawia zarówno dzieci, jak i rodziców. 
    • “Bajka na końcu świata” postapokaliptyczna historia dla najmłodszych autorstwa Marcina Podolca. Wiktoria i Bajka wyruszają w podróż w poszukiwaniu rodziców, przeżywając liczne przygody. Komiks przeznaczony dla nieco starszych dzieci.

Komiksy dla dzieci – jaki komiks kupić dziecku?

Oprócz polskich tytułów komiksów dla dzieci, na rynku dostępnych jest też wiele innych propozycji zagranicznych twórców. Oto kilka z najpopularniejszych komiksów dla dzieci, które z pewnością przypadną do gustu młodym czytelnikom:

    • “Asterix i Obelix” – komiks autorstwa René Goscinnego, który odpowiada za przezabawną historię przygód dwójki Galów. Za piękne, kolorowe obrazki odpowiedzialny jest Albert Uderzo. Asterix i Obelix to zdecydowanie klasyka gatunku. Przygody dzielnych przyjaciół zawsze kończą się morałem, o tym jak ważna jest odwaga i spryt. Krótkie komiksy mogą być czytane przez dzieciaki samodzielnie, ale zapewniamy, że świątynię nadają się także do wspólnego, rodzinnego czytania. 
    • “Garfield” – klasyczny już komiks o przygodach tłuściutkiego kota Garfielda autorstwa Jima Davisa już od lat podbija serca dzieci i rodziców. Bardzo krótkie historyjki i gagi świetnie sprawdzą się do nauki czytania.
    • “Minecraft komiks” – nowa propozycja autorstwa Sfé R. Monster z ciekawymi rysunkami Sary Graley. Komiks dla wielbicieli gry, który z pewnością zachęci każdego do czytania. 

 

Artykuł powstał we współpracy z atomcomics.pl