Groźnie wyglądająca kolizja na Rondzie Niepodległości

środa, 3.1.2024 14:39 607 1

3 stycznia dokładnie w południe w Szczawnie-Zdroju na skrzyżowaniu ulic Łączyńskiego ze Szczawieńską zderzyły się dwa pojazdy. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Funkcjonariusze podczas czynności wykonanych na miejscu zdarzenia ustalili, że 67-letni mężczyzna skręcając w lewo od strony zjazdu z Europejki w kierunku ul. Szczawieńskiej, wjechał samochodem dostawczym na skrzyżowanie pomimo nadawanego na sygnalizatorze czerwonego sygnału, doprowadzając w ten sposób do kolizji drogowej z jadącym prawidłowo od strony ul. Długiej w Wałbrzychu samochodem osobowym kierowanym przez mieszkankę Świebodzic. Mundurowi zatrzymali dowód rejestracyjny jednego z pojazdów za uszkodzenia. Sprawcę ukarali mandatem karnym w kwocie 1500 złotych i 15 punktami karnymi.

Policjanci po raz kolejny zwracają się z apelem o ostrożną jazdę i stosowanie się do przepisów Ustawy prawo o ruchu drogowym. Przypominamy, że za samo niestosowanie się do sygnalizatora, w przypadku ujawnienia takiego wykroczenia, funkcjonariusze mogą ukarać kierującego mandatem karnym w kwocie 500 złotych oraz nakładają 15 punktów karnych. Może zostać również sporządzona dokumentacja do sądu, a ten zasądzić grzywnę nawet do 30 tysięcy złotych.

Pamiętamy więc, że sygnały na sygnalizatorze S-1 oznaczają:

  • sygnał zielony zezwala na wjazd za sygnalizatora
  • sygnał żółty zakazuje wjazdu za sygnalizator, chyba że w chwili zapalenia tego sygnału pojazd znajduje się tak blisko, że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtownego hamowania
  • sygnał czerwony zakazuje wjazdu za sygnalizator
  • sygnał czerwony i żółty nadawane jednocześnie zakazują wjazdu za sygnalizator i oznaczają, że za chwilę włączy się wygnał zielony

W naszym mieście na większości skrzyżowań dostępne są dla kierujących także dwa inne sygnalizatory S-2 i S-3. I tak nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcenie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu. Należy jednak przed sygnalizatorem, o czym także wielu kierujących zapomina, zatrzymać się. W przypadku sygnalizatora S-1 i S-2 ze skrajnego lewego pasa ruchu możliwe jest wykonanie manewru zawracania, chyba, że zakazuje tego znak B-23 „zakaz zawracania”.

Sygnał zielony nadawany przez sygnalizator kierunkowy S-3 dotyczy kierujących jadących w kierunku wskazanym strzałką oraz oznacza, że podczas jazdy w wyznaczonym kierunku nie występuje kolizja z innymi uczestnikami ruchu. I tutaj kolejny przykład, o którym wielu kierujących zapomina. Umieszczona na znaku F-10 lub F-11 strzałka zezwalająca na skręcenie w lewo ze skrajnego lewego pasa ruchu zezwala także na zawracanie chyba, że ruchu kierowany jest sygnalizatorem S-3. Wtedy zawracać nie można.

Pamiętajmy także, że wjazd za sygnalizator przy nadawanym zielonym sygnale na sygnalizatorze jest zabroniony w przypadku, gdy ruch pojazdu utrudniłby opuszczenie jezdni pieszym lub rowerzystom. Niedozwolone jest także tamowanie ruchu na skrzyżowaniu, na co wielu kierujących nie zwraca uwagi.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

KOMUNO WROC środa, 03.01.2024 15:37
wyslac trzeba na badania moze juz nie ma reakcji