Głuszyckie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

środa, 14.12.2016 10:45 665 0

13 grudnia 1981 r. wprowadzono w Polsce stan wojenny na mocy uchwały Rady Państwa na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.

- Obchodzona dziś 35 rocznica wprowadzenia stanu wojennego to okazja do oddania hołdu wszystkim ofiarom komunistycznego reżimu w Polsce oraz żywa lekcja historii i patriotyzmu dla najmłodszego pokolenia - powiedział burmistrz Roman Głód w czasie uroczystego złożenia kwiatów pod „Pomnikiem Solidarności” w Głuszycy. Cześć pomordowanym za wolną Ojczyznę oddali zastępca burmistrza Grzegorz Szymański, radny Mirosław Żołopa reprezentujący Radę Miejską, prezes spółki ZUMIK Urszula Mrozińska, dyrektorzy jednostek gminnych oraz delegacje uczniów głuszyckich szkół.

Władze komunistyczne rozważały możliwość wprowadzenia stanu wojennego już w czasie strajków sierpnia 1980, aby powstrzymać niepokoje społeczne i stłumić rodzącego się ruch niepodległościowy. W nocy z 12 na 13 grudnia (z soboty na niedzielę) o godzinie 0:00 oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. W reakcji na wprowadzenie stanu wojennego struktury NSZZ „Solidarność” podjęły akcje protestacyjne pacyfikowane przez ZOMO, m.in. w Stoczni Gdańskiej, w Hucie w Krakowie, w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie, w Stoczni w Szczecinie, w Hucie Katowice oraz w kopalniach węgla kamiennego na Śląsku. 16 grudnia 1981r. w trakcie pacyfikacji kopalni „Wujek” funkcjonariusze ZOMO zastrzelili 9 górników.

W okresie trwania stanu wojennego zostało internowanych ok. 10 tys. osób. W 2006 r. Instytut Pamięci Narodowej oszacował liczbę ofiar śmiertelnych stanu wojennego (w okresie od 13 grudnia 1981 do 22 lipca 1983) na 56 osób.

źródło: UM Głuszyca

Dodaj komentarz

Komentarze (0)