komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

środa, 8 kwietnia 2020

Cezaryny, Dionizego


Europejska Perła Baroku - miejsce legend i tajemnic

środa, 1.5.2019 10:10 , komentarze: 0 , odsłony: 695
kategorie artykułu:

Europejska Perła Baroku to jedyny obiekt sakralny w Polsce, który proponuje tak szerokie możliwości zwiedzania. Wraz z dniem 1-ego maja monumentalny pocysterski kompleks w Krzeszowie otwiera dla zwiedzających niezwykle interesujące obiekty, o których zwiedzeniu w innych tego typu miejscach w Polsce można tylko pomarzyć. Wnętrza krzeszowskich świątyń zachwycają pięknem światowej klasy rzeźby i malarstwa, trudno jednak pominąć architekturę. Każdy obiekt i każdy element współtworzący ten kompleks charakteryzuje się najwyższej klasy kunsztem - rzemieślniczym i artystycznym, krzeszowscy opaci bowiem ściągali do pracy wybitnych artystów i budowniczych. Zapoznajmy się więc z najbardziej "topowymi" obiektami Trasy Rozszerzonej.

Szczególnym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się strych i lewa wieża Kościoła Klasztornego. Ze względu na pożar, który nieco ponad 100 lat temu spalił 71-metrową wieżę, tylko część schodów zachowała się w oryginalnym stanie, niezmienny natomiast pozostał krajobraz. Widok roztacza się na całą kotlinę krzeszowską oraz na Karkonosze z dominującą Śnieżką. Strych znajduje się w połowie drogi na punkt widokowy, czyli w okolicach setnego stopnia klatki schodowej. Konstrukcja więźby dachowej składa się z trzech poziomów kładek, rozkłada ona ciężar dachu w taki sposób, aby żadna z belek tworzących więźbę nie dotyka sklepień - fenomenalny widok! Rozpięcie więźby na szerokość 29 metrów było w czasach baroku wielkim osiągnięciem konstrukcyjnym. Ciekawym elementem obiektu są też żebra utrzymujące sklepienie, architektom baroku udało się je przenieść na stronę strychu tak, aby ich wewnętrzną część w całości zapełnić freskami.

Turyści odwiedzający Pocysterskie Opactwo mają także możliwość zwiedzenia Klasztornych Podziemi, wewnątrz łatwo jest znaleźć pozostałości gotyckich kościołów wykorzystane do budowy dziś widniejących świątyń. Udostępnione podziemia były przygotowane pod pochówek cystersów, toteż odwiedzający mają możliwość zapoznać się z cysterską ceremonią pogrzebową oraz mogą zobaczyć oryginalną trumnę. Oprócz wspomnianych atrakcji w ramach Trasy Rozszerzonej dostępne jest także Muzeum Opactwa oraz Letni Pawilon na Wodzie - jedyny tego typu drewniany budynek w Europie stanowiący istną galerię sztuki.

Elementy Trasy Rozszerzonej to gratka dla odkrywców, jednak Trasa Podstawowa także warta jest zobaczenia. Na miejscu dostępne są audio-przewodniki oraz przewodnicy. Z pewnością podróż przez ponad 700-letnią historię opactwa należy do tych niezapomnianych. Trasa Podstawowa dostępna jest codziennie, Trasa Rozszerzona dostępna jest przez cały długi weekend majowy oraz we wszystkie weekendy aż do 31 października.

 

Wasze komentarze

piątek, 29.11.2019 12:05
środa, 31.7.2019 09:12
poniedziałek, 22.7.2019 14:24
poniedziałek, 8.7.2019 09:47
czwartek, 13.6.2019 08:51
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SKUP AUT
SKUP AUT