Dziewięć osób oskarżonych o oszustwo na szkodę 440 pokrzywdzonych

piątek, 8.5.2015 10:57 633 0

Prokurator Okręgowy w Świdnicy skierował akt oskarżenia przeciwko  dziewięciu osobom związanym z prowadzeniem w okresie od 2009 do października 2012 roku działalności gospodarczej pod nazwami „MultiCredit Polska” z siedzibą w Poznaniu, Centrum Finansowo - Oddłużeniowe „PROGRESJA” z siedzibą w Nowej Soli, Pośrednictwo Finansowe „Open”, Centrum Finansowo Odszkodowawcze „Partner”  z siedzibą w Częstochowie oraz PROMINENT CF z siedzibą w Warszawie, zarzucając im popełnienie oszustw na szkodę 440 klientów tych instytucji w związku z oferowanymi usługami pożyczkowymi.

W toku śledztwa ustalono, że oskarżony 35-letni Wojciech K., mieszkaniec Nowej Soli prowadzący działalność gospodarczą Centrum Finansowo - Oddłużeniowe „PROGRESJA”, a następnie Pośrednictwo Finansowe „Open” nawiązał współpracę z firmami zajmującymi się udzielaniem pożyczek, w szczególności z firmą prowadzoną przez 35-letniego Rafała D. („MultiCredit Polska” z siedzibą w Poznaniu), a także w mniejszym zakresie z firmami 25-letniego Dawida M. (Centrum Finansowo Odszkodowawcze „Partner”  z siedzibą w Częstochowie) oraz 40-letniego Norberta Z. i 48-letniego Janusza M. (PROMINENT CF z siedzibą w Warszawie).

Wiesław K. działając jako pośrednik  w biurach swojej firmy mieszczących się na terenie Wałbrzycha, Lubina, Jeleniej Góry, Wrocławia, Gorzowa Wielkopolskiego oraz Bielska Białej, oferował klientom pożyczki, których warunkiem było dokonanie wpłaty w wysokości 4% kwoty pożyczki tytułem opłaty za pośrednictwo. Jednocześnie zapewniano klientów, że pożyczka zostanie udzielona w terminie 5 dni.

Wobec klientów zatajono natomiast ten zapis umowy, z którego wynikało, że dodatkowym koniecznym warunkiem uzyskania pożyczki jest udzielenie zabezpieczenia jej spłaty w wysokości 250 % kwoty pożyczki. Bardziej dociekliwi klienci byli natomiast świadomie wprowadzani w błąd, że zapis ten ich nie dotyczy.

Kiedy pokrzywdzeni po dokonaniu wpłaty z tytułu pośrednictwa, po upływie wyznaczonego terminu zgłaszali się celem ustalenia kiedy pożyczka zostanie im udzielona, dowiadywali się, że nie spełnili niezbędnego warunku, zaś kwota opłaty wstępnej nie podlega zwrotowi.

Wyłudzone w ten sposób pieniądze wynosiły odpowiednio od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od kwoty pożyczki o jaką występowali klienci.

Z ustaleń śledztwa wynika, że Wojciech K. współdziałając z pozostałymi oskarżonymi, a także czterema swoimi pracownicami, wyłudził w ten sposób od 440 pokrzywdzonych osób kwotę łącznie ponad 1.300.000 złotych, co stanowi mienie wielkiej wartości.

Żadna z oskarżonych osób nie przyznała się do winy. Oskarżonym grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Wobec oskarżonych Wojciecha K. i Rafała D. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci nakazu powstrzymania się od prowadzenia działalności gospodarczej o profilu takim, jak dotychczas przez nich prowadzone, to jest związanych z udzielaniem pożyczek i pośrednictwem w tym zakresie.

Sprawa będzie rozpoznana przez Sąd Okręgowy w Świdnicy.

 

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Świdnicy

źródło: Prokuratura Okręgowa w Świdnicy

Dodaj komentarz

Komentarze (0)