Działania „Pieszy kontra pojazd” na wałbrzyskich drogach z wykorzystaniem policyjnego drona

piątek, 15.10.2021 15:53 320 0

14 października nad ulicami Wąłbrzycha zobaczyć można było bezzałogowy statek powietrzny. Policyjny dron obsługiwany przez wrocławskich funkcjonariuszy przez kilka godzin wspierał działania wałbrzyskich policjantów ruchu drogowego w walce z piratami drogowymi w rejonie przejść dla pieszych na Podzamczu. Efekt akcji „Pieszy kontra pojazd” to 37 ujawnionych przez mundurowych wykroczeń związanych z tym zagadnieniem.

Wałbrzyscy policjanci niemal każdego dnia przyglądają się tematowi bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. To właśnie pieszy podczas zdarzenia ma najmniejsze szanse na wyjście z wypadku bez szwanku. Dlatego też wczoraj nad ulicami naszego miasta zobaczyć można było policyjnego drona. Dzięki jego wykorzystaniu mundurowi zwrócili uwagę na samo zachowanie pieszych przechodzących przez jezdnię oraz ujawnili wykroczenia polegające na niewłaściwym zachowaniu się kierujących przed i na przejściach dla pieszych .

Bezzałogowy statek powietrzny obsługiwało dwóch wrocławskich funkcjonariuszy. Jeden z nich odpowiadał za sterowanie dronem, a drugi kamerą. W sytuacji, kiedy z powietrza ujawnione zostało wykroczenie w ruchu drogowym, informację o tym otrzymywali patrolujący ulice Podzamcza wałbrzyscy policjanci, którzy mieli możliwość szybkiego wyciągnięcia konsekwencji wobec sprawcy czynu zabronionego. Urządzenie wyposażone jest w 30-krotny zoom optyczny i 180-krotny zoom cyfrowy, co pozwoliło na rejestrowanie zachowań uczestników ruchu drogowego z dużej odległości. W trakcie akcji przeprowadzonej 14 października funkcjonariusze ujawnili łącznie 37 wykroczeń popełnionych przez kierujących i pieszych.

Przypominamy. Wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem pieszych. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd. Za tego typu wykroczenia taryfikator przewiduje grzywnę, w zależności od rodzaju wykroczenia, od 200 do 500 złotych i aż 10 punktów karnych.

Apelujemy także do pieszych. Przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas z dalszej odległości, a to daje szybsza reakcję na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy się rozejrzeć. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd, także na przejściu dla pieszych, jest niedozwolone.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)