Drzwi zewnętrzne – przegląd możliwości

sobota, 15.1.2022 17:29 193

Wybór drzwi zewnętrznych to jedna z najważniejszych decyzji, jaką należy podjąć podczas budowy i wykańczania domu. Ma to oczywisty wpływ na estetykę i bezpieczeństwo. Drzwi wejściowe mogą być jednocześnie wizytówką domu, jak również wpływać pozytywnie na oszczędność energii.

Wygląd i funkcjonalność

Drzwi zewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów. Powinny być trwałe i szczelne, jak również zapewniać izolację akustyczną. Nowoczesne drzwi są zbudowane z wielu warstw. Dzięki temu wewnątrz może znaleźć się materiał termoizolacyjny, na przykład w formie wełny mineralnej, pianki poliuretanowej lub styropianu. Pozwala to zachować niski współczynnik przenikania ciepła.

Drzwi z tworzywa PVC

Dużą popularnością cieszą się drzwi zewnętrzne wykonane z polichlorku winylu, czyli popularnego tworzywa PVC. Materiał jest zazwyczaj dodatkowo wzmacniany i uszczelniany. Często dodawane są elementy z aluminium i stali ocynkowanej, co poprawia parametry techniczne — wzmacnia całą konstrukcję. Podobne wzmocnienia są stosowane w przypadku ościeżnic, które posiadają aluminiowe wkładki.

Drzwi z PVC mogą być wykończone za pomocą folii akrylowej lub okleiny montowanej na gorąco. W niektórych przypadkach są malowane farbą. Zmniejsza to koszty produkcji, ponadto takie drzwi można później łatwo odnowić. Drzwi wykonane z polichlorku winylu są proste do utrzymania w czystości, niestety mają słabe właściwości antywłamaniowe. Dlatego wiele osób decyduje się na użycie innych materiałów.

Drzwi drewniane

Lepsze parametry techniczne mają drzwi drewniane. Są często stosowane ze względu na dużą wytrzymałość i izolację termiczną, Drewno samo w sobie jest materiałem dekoracyjnym. Jest to surowiec naturalny, co doceniają miłośnicy minimalistycznego stylu aranżacji przestrzeni. Aby drzwi zewnętrzne były stabilne, drewno musi być jednak odpowiednio przygotowane — wysuszone oraz pozbawione sęków i innych wad obniżających sztywność. Zwykle na drzwi wybiera się drewno takie jak mahoń, dąb, sosna lub świerk.

Drzwi aluminiowe i stalowe

Najbardziej odporne na czynniki zewnętrzne są drzwi stalowe lub aluminiowe. Nie zmieniają swoich właściwości zarówno pod wpływem zmiennych temperatur, jak i wilgoci. Są mało wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne oraz różnego typu odkształcenia. Dlatego są używane jako elementy antywłamaniowe. Niestety ich izolacja akustyczna i cieplna jest gorsza niż w przypadku drzwi drewnianych. Można to poprawić poprzez zastosowanie wypełnienia różnymi materiałami — podobnie, jak w przypadku drzwi z PVC.

Odpowiedni wygląd drzwi jest zachowywany dzięki malowaniu proszkowemu oraz stosowaniu przeszkleń. Drzwi mogą mieć powierzchnię błyszczącą lub matową, a więc można je łatwo dostosować do innych elementów elewacji lub otoczenia. Zawsze powinny być wyposażone w solidne zamki utrudniające dostęp do domu. Mogą być tradycyjne lub ryglowane elektrycznie, na przykład, za pomocą włącznika lub pilota.

Wybór drzwi zewnętrznych w dużej mierze zależy od stylu, w jakim urządzony jest nasz dom. Powinny być trwałe, chronić przed zimnem oraz hałasem. Należy zwrócić uwagę na jakość wykonania, stosowane materiały i wypełnienia. Odpowiednio dobrane drzwi będą stanowiły jednocześnie element dekoracyjny i zapewniały bezpieczeństwo domowników.