Nie wsiadaj na rower pod wpływem alkoholu. Kolejny mandat dla kierujacego jednośladem
Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta wałbrzyscy, policjanci wyeliminowali z ruchu kolejnego kierującego, który dzisiaj w nocy jechał rowerem w stanie nietrzeźwości mając ponad promil alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze kolejny raz przypominają. Nie ma przyzwolenia na poruszanie się pojazdami „na podwójnym gazie”, nawet jednośladami.
9 sierpnia po godzinie pierwszej w nocy policjanci prewencji wałbrzyskiej komendy zatrzymali na gorącym uczynku poważnego wykroczenia w ruchu drogowym 25-letniego mieszkańca naszego miasta, który kierował na ul. Słowackiego w Szczawnie-Zdroju rowerem w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało dokładnie 1,16 promila alkoholu w organizmie mężczyzny. Kierujący ostatecznie otrzymał mandat karny w kwocie 2,5 tys. złotych i jednośladem dalej już nie pojechał - mówi Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom Marcin Świeży.
Na tym przykładzie warto po raz kolejny wrócić do przepisów, aby uniknąć podczas kontroli drogowej rozczarowania. Pamiętajmy, że za jazdę pojazdem w stanie nietrzeźwości grożą wysokie kary:
- Jeżeli podczas policyjnej kontroli drogowej badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykaże pomiędzy 0,2, a 0,5 promila, kierujący pojazdem mechanicznym (np. samochodem) znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny nie mniejszą niż 2,5 tys. zł lub aresztem, a także zakazem prowadzenia pojazdów.
- Tej samej jednak karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny (np. rower), a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
- Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w punkcie pierwszym (np. rower) podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych, a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
- Jeżeli stężenie alkoholu alkoholu w organizmie będzie wyższe niż 0,5 promila, to mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości, a przy tym w sytuacji kierowania pojazdem mechanicznym (np. samochodem) z przestępstwem, za które grozi nawet do trzech lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna. W niektórych przypadkach należy się także liczyć z konfiskatą pojazdu lub jego równowartości.
- Jeżeli kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności może wynieść nawet do lat 5.
Komentarze (0)