35-latka poszukiwana za kradzieże zatrzymana. Straty wynoszą około 70 tysięcy złotych

czwartek, 2.2.2023 13:31 584 0

W miniony poniedziałek w ręce policjantów ogniwa wywiadowczego wałbrzyskiej komendy podczas interwencji domowej wpadła 35-letnia wałbrzyszanka. Ukrywająca się od dłuższego czasu przed wymiarem sprawiedliwości kobieta była poszukiwana przez funkcjonariuszy pierwszego komisariatu, którzy od dłuższego czasu pracowali nad sprawą kradzieży sporej ilości mienia z jednego z budynków gospodarczych w Starych Bogaczowicach, gdzie w sprawie wcześniej zatrzymane zostały już trzy osoby.

Czworo sprawców – trzech mężczyzn i jedna kobieta - w poprzednie wakacje zorientowało się, że jedno z okien w budynku gospodarczym w Starych Bogaczowicach jest uchylone. Co jakiś czas odwiedzali więc teren posesji i wykradali z niego wartościowe przedmioty. Od 17 czerwca do 3 września zeszłego roku z budynku zniknęły między innymi różnego rodzaju narzędzia, elektronarzędzia, urządzenia techniczna, przewody, przedłużacze, zawory, miedziane złączki, a straty przekroczyły łącznie 70 tysięcy złotych.

Po przeprowadzonych czynnościach operacyjnych policjanci kryminalni pierwszego komisariatu jeszcze w zeszłym roku ustalili i zatrzymali trzech mężczyzn odpowiedzialnych z popełnione czyny. Wszyscy wtedy przyznali się do dokonania serii przestępstw i złożyli wyjaśnienia.

35-latka natomiast od dłuższego czasu ukrywała się przed organami ścigania i była nieuchwytna W miniony poniedziałek wpadła jednak w ręce policjantów ogniwa wywiadowczego podczas interwencji domowej na Podgórzu. We wtorek wałbrzyszanka również usłyszała zarzuty, do których się przyznała.

W związku z tymi zdarzeniami przypominamy, że złodzieje, kiedy tylko jest okazja, kradną pozostawiony bez nadzoru sprzęt - głównie narzędzia i elektronarzędzia. Łupem przestępców padają oczywiście także inne wartościowe przedmioty, które później za dużo mniejszą kwotę, niż ich rynkowa wartość, sprzedają.

Złodzieje najczęściej wykorzystują okazję wtedy, gdy budynki gospodarcze nie są właściwie zabezpieczone albo w ogóle nie zabezpieczone. Pozostawienie przedmiotów i urządzeń w łatwo dostępnym miejscu, czy też prowizoryczne zamknięcie drzwi i brak dodatkowych zabezpieczeń z pewnością im to ułatwia. Przestępcy oczywiście najczęściej atakują tam, gdzie nie ma kamer monitoringu, teren jest nieoświetlony i nie ma pracownika pilnującego sprzętu w porze nocnej.

Warto czasami więcej zainwestować, aby nic nie stracić. Jak więc ustrzec się przed kradzieżami i włamaniami? Dokładnie pozamykajmy obiekty gospodarcze oraz prawidłowo zabezpieczmy cenne rzeczy. Zastosujmy systemy alarmowe w budynkach. Zabezpieczmy drzwi i okna w solidne zamki, nie te najtańsze oraz okratujmy je lub załóżmy rolety antywłamaniowe. Dla włamywaczy cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody może ich skutecznie zniechęcić. Pamiętajmy, że zwykła kłódka zabezpieczająca pomieszczenie, czy budynek nie zagwarantuje bezpieczeństwa. Zainstalujmy system kamer monitorujących teren i zatrudnijmy pracownika ochrony obiektu.

Pamiętajmy jednak także, by zwróć uwagę na samochody obcych osób, które pojawiają się w rejonie posesji. Złodzieje często przed dokonaniem włamania obserwują pobliski teren. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń bezzwłocznie powiadommy Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Warto jest zapobiegać, aniżeli później stracić mienie, którego wartość często sięga kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek