O miłości do piłki i innych demonach

czwartek, 20.5.2021 14:26 766 0

2 czerwca, tuż przed Euro 2021, ukaże się książka Michała Okońskiego „Światło bramki. Opowieść o piłkarzach, trenerach, klubach i pięknej grze”.
„Kolejna książka o futbolu? – powiecie pewnie. Otóż nie. Michał Okoński patrzy na piłkę mniej więcej tak, jak Mirosław Okoński w nią grał: nieszablonowo, inaczej, z wyobraźnią i z horyzontami właściwymi ludziom, których zainteresowania nie ograniczają się li tylko do boiska". Tomasz Smokowski

Fot. Michał Lichtański

Maradona krzyczy, że nie jest maszyną do uszczęśliwiania innych. Lewandowski staje się prawdziwie wielki dopiero wtedy, gdy zaczyna płakać. Cruyff wymyśla piłkę na nowo. Guardiola we wszystko wątpi. Bielsa żałuje, że po boisku nie biegają roboty.
A Ferguson okazuje się jedynym, który potrafi odejść, będąc u szczytu.

Futbol to nie tylko sport. To coś więcej niż pieniądze, transfery i reklamy.

I coś więcej niż wynik. W książce, którą czytać można jak miłosne wyznanie, Michał Okoński opowiada o prawdziwym pięknie piłki nożnej. Opisując biografie najciekawszych piłkarzy i trenerów naszych czasów, analizując najważniejsze mecze, ale też zmagając się z jakże częstym w życiu kibica rozczarowaniem, tworzy niezwykły i czuły portret współczesnego futbolu. To książka o ludziach szukających w piłce absolutu, o doświadczeniu wspólnoty na trybunach i na boisku, o sile podnoszenia się po porażkach, o odwadze odnajdywania nowych rozwiązań i o tym, że cuda naprawdę się zdarzają.


Michał Okoński – dziennikarz „Tygodnika Powszechnego” i stały współpracownik magazynu „Kopalnia”. Autor książki i bloga Futbol jest okrutny. Fan Tottenhamu, którego życie wciąż naznaczają nietrafne decyzje klubowego zarządu. Za teksty o piłce nożnej był nominowany do nagród: Grand Press i Mediatorów.

  • Czemu tracimy głowę dla piłki nożnej? Czy chodzi o wygrywanie czy wspólnotę, doświadczenie kulturowe?
  • Co świat piłki może powiedzieć o Europie?

  • Czy futbol to gra opinii? Czy wciąż jest postrzegany jako męski sport?

  • Czy o piłce można pisać w sposób przynależny tekstom o literaturze, filmie czy teatrze?

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek