komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

czwartek, 22 sierpnia 2019

Cezarego, Tymoteusza

Dąbek przyjaźni z Litwy dla Zamku Książ

środa, 24.7.2019 11:24 , komentarze: 0 , odsłony: 448
kategorie artykułu:

Z jedynym koncertem wystąpił w Zamku Książ w Wałbrzychu chór mieszany DERMĖ z Litwy. Występ pod hasłem „Od serca do serca” odbył się z inicjatywy prezeski rady chóralnej Dalii Kunevičienė, która marzyła o odwiedzeniu dolnośląskiego zamku i przywiozła ze sobą 40 chórzystów oraz świeże drzewo z litewskich borów. Powodów przyjazdu do Książa było jednak więcej. Sejm Republiki Litewskiej ogłosił 2019 rok Rokiem Litwinów Świata, a w przededniu występu chóru w Wałbrzychu, gościł oficjalnie w Polsce nowy prezydent tego kraju.

-Przywieźliśmy ze sobą drzewko litewskie. Chcemy, aby ten dąbek symbolicznie przypominało Wam o sąsiadach z Litwy. Koncert nazwaliśmy słowami Ludwiga van Beethovena: „Od serca do serca”, bo od serca przywozimy sąsiadom z Polski naszą muzykę - wyjaśnia Dalia Kunevičienė.

-Zamek Książ odwiedzają turyści z całego świata. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w roku ogłoszonym przez radę miejską Wałbrzycha Rokiem Europy w naszym mieście, przyjechali do nas Litwini i to z tak pięknymi, nie tylko muzycznymi prezentami. Żyjemy pod wspólnym europejskim niebem i łączy nas kilkusetletnia historia, a dąbek przyjaźni jest tego symbolem. Jesienią zostanie posadzony w książańskim parku – zadeklarowała publicznie prezes Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.

W Zamku Książ chór DERMĖ wykonał utwory Grega Gilpin, Giulio Caccini, Vicki Tucker Courtney, Dariusza Polikaitisa (Darius Polikaitis), Giedriusa Kuprewicziusa (Giedrius Kuprevičius) i litewskie piosenki ludowe.

Chór został założony w styczniu 2012 roku przez trzech entuzjastów Dalię Kunevičienė, Ramunė Pauliukonienė i Jurga Sarpauskienė. W tym roku DERMĖ obchodzi swoje 7-lecie. W chórze śpiewa ponad 35 osób w różnym wieku i różnych zawodów, które podzielają zainteresowanie muzyką chóralną.

Przez ostatnie siedem lat chór DERMĖ dał wiele koncertów w litewskich kościołach, salach kulturalnych, muzeach, zamkach i pałacach. Brał udział w międzynarodowych festiwalach chóralnych, konkursach na Litwie i w Polsce.

W lipcu 2018 roku chórzyści wzięli udział w Święcie Pieśni „W imię Litwy” („Vardan tos”), poświęconej 100-leciu niepodległości Litwy. Chór samodzielnie organizuje programy koncertowe, współpracuje z różnymi muzycznymi zespołami krajowymi i zagranicznymi.

Chór mieszany DERMĖ jest niezależny i nie jest finansowany z budżetu państwa, jego działalność wspierana jest entuzjazmem członków oraz funduszami osobistymi i sponsorów.

W repertuarze chóru dominują utwory klasyczne, folkowe, jazzowe i nowoczesne oraz religijne pieśni. W 2012 roku chór udał się do Rzymu i śpiewał podczas Mszy Świętej w Watykanie, w Bazylice św. Piotra, w języku litewskim w kaplicy Najświętszej Panny Marii, a także koncert dla włoskiej wspólnoty litewskiej na Papieskiej Collegium Litewskiej św. Kazimierza. Chór samodzielnie organizuje programy koncertowe, współpracuje z różnymi zespołami krajowymi i zagranicznymi.

Dyrektor artystyczny chóru - Jurga Sarpauskienė.

Chormeister - Gintaras Pauliukonis.

Prezydent chóru – Ramunė Pauliukonienė

Prezes Rady Chóralnej - Dalia Kunevičienė

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 19.8.2019 14:37
czwartek, 15.8.2019 07:55
1
poniedziałek, 12.8.2019 10:02
poniedziałek, 5.8.2019 15:51
niedziela, 4.8.2019 09:10
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Mati Autogaz
Mati Autogaz
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
SKUP AUT
SKUP AUT