Cyberzagrożenia i odpowiedzialność prawna nieletnich tematem spotkania uczniów z policjantem

środa, 19.5.2021 11:29 1007 0

Zagrożenia z jakimi można spotkać się w sieci oraz odpowiedzialność prawna nieletnich były głównym tematem spotkania policjanta z zespołu prewencji kryminalnej wałbrzyskiej policji z uczniami Szkoły Podstawowej w Starych Bogaczowicach. Spotkanie odbyło się w ramach projektu dolnośląskiej policji ”Wspólne Pogranicze - Wspólne Bezpieczeństwo”.

W poniedziałek i wtorek funkcjonariusz sierż. Aleksander Karkosz z Zespołu Prewencji Kryminalnej Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu w ramach projektu ”Wspólne pogranicze - Wspólne bezpieczeństwo” spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej w Starych Bogaczowicach. W pogadance wzięło udział ponad 170 uczniów klas od 4 do 8. Tematem spotkania było przybliżenie zagrożeń, pojawiających się w Internecie, a które wymierzone są w ludzi młodych. Policjant przekazał również uczniom najważniejsze informacje związane z odpowiedzialnością prawną nieletnich w przypadku konfliktu z prawem. Funkcjonariusz mówił o niebezpieczeństwach płynących z niewłaściwego korzystania z sieci internet, o zasadach którymi powinny kierować się młodzi ludzie korzystający z wszelkiego rodzaju grup społecznościowych czy forów internetowych. Przede wszystkim starał się przekazać słuchaczom, że nikt w internecie nie jest anonimowy. Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie komputera i jakimi pobudkami się kieruje. Może to być osoba mająca skłonności do obcowania z nieletnimi lub ktoś, kto używając psychotechnik będzie nakłaniał do okaleczenia się, a w nawet do popełnienia samobójstwa. O każdym przypadku nawiązania kontaktów o takim charakterze dzieci powinny powiadomić rodziców

Słuchacze dowiedzieli się, że policjanci skutecznie walczą z cyberprzemocą, a osoby które popełniają przestępstwa w sieci zostawiają tam ślady cyfrowe, dzięki którym możliwe jest ustalenie sprawców. Funkcjonariusz przestrzegał dzieci przed wysyłaniem swoich zdjęć w internecie albo za pomocą komunikatorów osobom, których praktycznie nie znają. Nie wiadomo kiedy i do czego takie zdjęcia zostaną wykorzystane.

Ideą spotkań jest nie tylko wskazywanie, jakie czyny mogą stanowić przestępstwo i za jakie zachowania może grozić odpowiedzialność prawna, ale przede wszystkim, w jaki sposób chronić się przed nimi, jak chronić siebie i swoją prywatność przed internetowymi przestępcami, w jaki sposób zachować bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu.

Młodzież czynnie uczestniczyła w spotkaniu zadając pytania związane z omawianym tematem.

Na koniec spotkania uczniowie otrzymali od funkcjonariusza plecaki i pendrivy.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)