Co warto wiedzieć o kontach walutowych?

wtorek, 31.5.2022 17:21 178

Jest ktoś chce obracać pieniędzmi w różnych walutach, to będzie potrzebował specjalnego rodzaju rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. W tym celu należy założyć konto walutowe. Jest to świetne rozwiązanie dla osób pracujących za granicą, spłacających kredyt walutowy, mających stałe wpływy w obcej walucie, studiujących za granicą, często podróżujących, kupujących w zagranicznych sklepach internetowych, wymieniających pieniądze w e-kantorach, inwestujących na rynku Forex. Obecnie można liczyć na ogromny wybór ze względu na mnogość kont walutowych. Pojawia się jednak pytanie, czym kierować się podczas szukania dla siebie najkorzystniejszej oferty. Zadanie to ułatwi ranking kont walutowych, pozwoli też zaoszczędzić czas.

Jak wybrać dla siebie najlepszą ofertę dotyczącą konta walutowego?

Kont walutowych jest tak wiele, że aż trudno zdecydować się na konkretną ofertę. W pierwszej kolejności powinno się dokładnie przeanalizować swoje rzeczywiste potrzeby, oczekiwania względem konta walutowego i preferencje. Znaczenie ma to, w jakim celu chce się prowadzić tego typu rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Istotne jest to, czy będzie się używać karty płatniczej, otrzymywać stałe wpływy na konto, realizować przelewy walutowe, korzystać z dodatkowych produktów i usług. Podczas przeglądania ofert kont walutowych należy mieć na uwadze szereg istotnych kwestii. Najważniejsze są koszty dotyczące założenia konta, wydania i użytkowania karty walutowej, realizacji przelewów krajowych i zagranicznych, wypłat w bankach krajowych i zagranicznych.

Nie można pominąć informacji o spreadzie, dostępności opcji kosztowych realizacji przelewów. Samo założenie konta jest niezwykle proste, wszystko można załatwić przez internet. Wystarczy wybrać odpowiedni bank i wypełnić formularz na jego stronie internetowej w celu złożenia wniosku o uruchomienie konta. Kolejnym krokiem jest wybranie sposobu zawarcia umowy. Jedni preferują przeprowadzenie całej procedury w pełni zdalnie, ale można też wybrać wizytę w placówce instytucji bankowej. Wygodnie jest także dostarczenie umowy do podpisania przez kuriera.

W jaki sposób powstają rankingi kont walutowych?

Niezwykle pomocnym narzędziem dla osób, które planują otworzyć konto walutowe, jest ranking tego typu rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Przy ich tworzeniu brane są pod uwagę przede wszystkim koszty podstawowe i dodatkowe opłaty, konieczność prowadzenia konta osobistego w złotówkach, dostępność karty wielowalutowej, możliwość skorzystania z kantoru walutowego, różnorodność walut. Każdą osobę decydującą się na rachunek walutowy powinna interesować kwestia kosztów, jakie się wiążą z jego założeniem i prowadzeniem. Podczas tworzenia rankingu kont walutowych brane są pod uwagę przede wszystkim opłaty dotyczące otwarcia i prowadzenia rachunku, korzystania z karty. Znaczenie ma także wysokość prowizji za to, że można korzystać z zagranicznych bankomatów. Ranking uwzględnia również koszty rozmaitych przelewów SEPA, SWIFT, przychodzących w obcej walucie. Należy się również przyjrzeć różnicy w kursie kupna i sprzedaży waluty, jaką stosuje instytucja bankowa. Przeanalizować trzeba również wszystkie koszty związane z obsługą walutową w oddziale. Wpłaty i wypłaty mogą opiewać na różne kwoty, bo każdy bank ma swój wewnętrzny regulamin i cennik. Ranking kont walutowych: https://e-kursy-walut.pl/ranking-kont-walutowych/

Co wpływa na ocenę rachunków walutowych podczas tworzenia rankingu?

Nie brakuje banków, które wymagają od potencjalnych klientów prowadzenia konta osobistego w złotówkach. Jeśli ktoś nie ma zwykłego konta oszczędnościowo-rozliczeniowego w polskiej walucie, to będzie musiał je założyć, ale na szczęście nie wszystkie banki stawiają taki wymóg. Ranking kont walutowych informuje, czy konkretny bank oczekuje otwarcia konta złotówkowego. Wysoko oceniane są oferty, w których klient ma zapewnioną kartę wielowalutową. Jest ona niezwykle pomocnym narzędziem, umożliwia obsługiwanie wielu rachunków w różnych walutach. Kolejną kwestią jest to, czy można korzystać z kantoru walut, czyli platformy pozwalającej na dokonywanie wymiany walut po atrakcyjnych kursach. W rankingu powinna znajdować się informacja dotycząca tego, czy dane bank prowadzi własny e-kantor. Istotne jest również to, jakie waluty oferuje instytucja bankowa. Za atrakcyjne uznaje się oferty o dużej różnorodności walutowej. Podstawą są oczywiście euro, dolar, funt czy frank, ale większa liczba walut to duży atut. Jeśli ktoś chce oszczędzać w obcej walucie, to powinien wybrać rachunek z oprocentowaniem. Alternatywą będzie oferta lokaty walutowej. Na ocenę kont walutowych podczas tworzenia rankingu wpływają również specjalne oferty promocyjne.