komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

środa, 1 kwietnia 2020

Teodory, Grazyny


Celadon? Ćwiczenia z obcości. Odsłona wałbrzyska

środa, 8.1.2020 10:56 , komentarze: 0 , odsłony: 385
kategorie artykułu:

Katarzyna Koczyńska-Kielan
Celadon? Ćwiczenia z obcości Odsłona wałbrzyska

Daleka podróż powinna pozostać ćwiczeniem z obcości.
Ten dziwny stan umysłu jest w gruncie rzeczy stanem twórczym.
Mobilizuje nasz umysł do wytężonej pracy, każąc korzystać mu z całego kapitału wiedzy,
doświadczenia i intuicji, jaki zgromadził przez lata.
Tak pobudzona wyobraźnia staje się zarówno wielkim pomocnikiem, jak i podstępnym wrogiem.

Olga Tokarczuk, Powiem wam, kto uratuje świat
[w:] Gazeta Wyborcza, Magazyn książki, 22.07.2019

Ta wystawa Katarzyny Koczyńskej-Kielan konfrontuje obiekty, rzeźby ceramiczne i reliefy, które zrealizowała na dwóch rezydencjach artystycznych w Chinach, w miastach - kolebkach tradycyjnej ceramiki dynastii Sung w Longquan i Ming w Jingdezhen, z kilkoma wybranymi pracami charakterystycznymi dla jej twórczości.
Przygotowana prezentacja to druga w Polsce, po BWA w Jeleniej Górze, odsłona obiektów jej autorstwa, wcześniej prezentowanych jedynie w Chinach: w Longquan Celadon Musem, w Museum of Tianjin Academy of Fine Arts oraz w Star Theater Gallery w Pekinie. Na tę okazję kolekcja została dodatkowo uzupełniona o kilka dzieł również zrealizowanych w Chinach, ale dotychczas nieupublicznionych.
Pytaniem zawartym w tytule „Celadon? Ćwiczenia z obcości” Autorka podkreśla inność, z jaką przyszło jej się zmierzyć w trakcie tych pobytów. Artysta ceramik, jak żaden inny zdany jest na warsztat i tworzywo, na jakie napotyka na swojej drodze twórczej. Bezpieczny, znany i opanowany technicznie oraz wyrazowo materiał, w którym Koczyńska-Kielan pracuje na co dzień, musiał zostać zastąpiony masą porcelanową poddawaną innym procedurom technologicznym. Ta podróż w nieznane była kluczowa dla powstania tych realizacji.  W tak różnym kulturowo kraju stało się to wyzwaniem artystycznym. Powracające wątki z twórczości pod wpływem „obcości” uległy w tym wypadku transformacji i odnalazły nowy wyraz w odmiennej materii.

Wernisaż wystawy: Katarzyna Koczyńska - Kielan Celadon? Ćwiczenia z obcości. Odsłona wałbrzyska odbędzie się 17 stycznia (piątek) o godz. 18.00 w WGS BWA, przy ul. Słowackiego 26.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 20 godz temu
wczoraj, 21 godz temu
SKUP AUT
SKUP AUT
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki