Avant Art Festival w Wałbrzychu

środa, 19.6.2024 09:20 377 0

Avant Art Festival to znany w Polsce festiwal muzyki i sztuki eksperymentalnej i awangardowej, który po raz 17. pojawi się w tym roku we Wrocławiu, a po raz 8 w Warszawie. Na początku lipca rozpocznie również 3-letnią, niezwykle ważną w historii festiwalu obecność na Dolnym Śląsku. W dniach 5-7 lipca Avant Art Festival po raz pierwszy zagości w Wałbrzychu, a następnie pod koniec lipca - w postaci wydarzeń specjalnych - również w Legnicy.
 
Wśród ogłoszonych projektów edycji w Wałbrzychu usłyszymy:
duet Luciany Rizzo i Piotra Damasiewicza, koncerty solowe Wojtka Mazolewskiego i Daniela Szweda, wielokrotnie nagradzany, najnowszy projekt saksofonisty i klarnecisty Marka Pospieszalskiego (Oktet,) zespoły Marmur (Rumiński/Moretti) i Zdrój, a także pochodzącą z Belgii kompozytorkę i performerkę Daisy Ray. Performatywny charakter festiwalu uzupełni pokaz mody “no_przesada” Martyny Koniecznej oraz sekcja filmowa w ramach Avant Art Film z filmami “Rave” (reż. Łukasz Ronduda Dawid), “Licht: Szaleństwo i Opera” oraz “Singeli Movement: Greed for Speed” w reż. Jana Moszumańskiego. Z myślą o lokalnej scenie muzycznej, organizatorzy planują przeprowadzenie jednego ze swoich flagowych projektów "Open Call for sonic art",  którego laureat_ka wystąpi w ramach programu tegorocznej, wałbrzyskiej edycji festiwalu. 
 
Avant Art Festival 2024 Wałbrzych jest realizowany dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Gminy Wałbrzych. Partnerem głównym edycji wałbrzyskiej jest Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu Kopalnia, natomiast projekt realizowany jest przy ścisłej współpracy z partnerami festiwalu: Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF), Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA, Kino Apollo oraz Harcówka PTTK.

 
 
DATY:
Wałbrzych
5-7 lipca 2024
 
+ wydarzenia specjalne Legnica 
26-31 lipca 2024
 
MIEJSCA FESTIWALOWE:
Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA 
Kino Apollo / Wałbrzych
 
Galeria Sztuki w Legnicy
Kino Piast / Legnica
___________________
 
Organizator: Fundacja Avant Art 
Patronat: wyborcza.pl, Radio Wrocław
 
Główny Partner: Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
 
Partnerzy: Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA, Galeria Sztuki w Legnicy, Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF), Kino Apollo, Kino Piast, Harcówka PTTK
___________________
 
///////// WAŁBRZYCH /////////
5 - 7 lipca 2024
 
5 lipca 2024 (piątek)
Miejsce: Kino Apollo
18.00 | Avant Art Film / Singeli Movement: Greed for Speed, reż. Jan Moszumański 2022
 
Miejsce: Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
19.00 | Luciana Rizzo & Piotr Damasiewicz
20.00 | Wojtek Mazolewski Solo
21.00 | Marek Pospieszalski OKTET
 
 
6 lipca 2024 (sobota)
Miejsce: Kino Apollo
18:00 | Avant Art Film / RAVE reż. Łukasz Ronduda Dawid Nickel/Polska/2024
 
Miejsce: Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA
19.00 | Martyna Konieczny " no_przesada" pokaz mody 
Daisy Ray
 
Miejsce: Stara Kopalnia/ Kawiarnia Sztygarówka
20.00 | Open Call/konkurs dla młodych artystów 
20.45 | Daniel Szwed 
21.45 | Marmur (Rumiński/Moretti)
22.45 | Zdrój 
 
 
7 lipca 2024 (niedziela)
Miejsce: Kino Apollo
16.30 | Avant Art Film / Licht: Szaleństwo i OperaOPISY PROJEKTÓW:
 
Luciana Rizzo (ARG) & Piotr Damasiewicz (PL)
5 lipca 2024, godz. 19.00
Miejsce: Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
 
Piotr Damasiewicz – kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator, podróżnik oraz kurator międzynarodowych platform muzycznych. Luciana Rizzo - artystka dźwiękowa i muzyczka. Mieszka i pracuje w Buenos Aires.  Początek historii ich wspólnej historii zaczął się 2022 r. w Wiedniu w klubie Celest na jednej ze słynnych poniedziałkowych sesji improwizowanych, zainicjowanych przez legendarnego, nieżyjącego już Marko Eneidiego. Artystów połączył wiedeński perkusista Didi Kern, pełniący w tym czasie rolę gospodarza i kuratora, który zestawił ich ze znakomitym Mathiasem Loibnerem. Trio zaprezentowało improwizowany koncert zgodnie z tradycją miejsca, inicjujący poszczególne spotkania muzyczne. Tego wieczoru Luciana wspomniała o swoim życzeniu odwiedzenia Polski i chęci eksplorowania lokalnej sceny muzycznej, co już wkrótce wydarzy się na zbliżającym się Avant Art Festival w Wałbrzychu.
 
Ten duet to zestawienie dwóch zupełnie odmiennych osobowości wywodzących się z rożnych tradycji i stylów, u których zdecydowanymi elementami składającymi się na wspólny artystyczny język jest improwizacja i eksperyment. Artyści przedstawicielami polskiej sceny muzyki improwizowanej (Wojtek Mazolewski, Michał Szamburski, Patryk Zakrocki, Grzegorz Lesiak, Kateryna Ziabliuk, Paweł Romańczuk) w jednych z najważniejszych miejsc na muzycznej mapie Polski. 
 
 
Wojtek Mazolewski Solo (PL)
5 lipca 2024, godz. 20.00
Miejsce: Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
 
Wojtek Mazolewski – kontrabasista, basista i kompozytor. Twórca i lider wielu projektów: Wojtek Mazolewski Quintet, Pink Freud, Yugen, Bassisters Orchestra, Paralaksa. Współpracownik światowych sław (m.in. Dennis Gonzales, Tim Berne, John Zorn, Peter Kowald) oraz rodzimych gwiazd, m.in.: Tomasz Stańko, Tymon Tymański, Jerzy Mazzoll, Mikołaj Trzaska, Wojtek Waglewski, John Porter, Fisz, Emade, Marcin Masecki. Przesuwa granice muzycznych interpretacji i prezentuje słuchaczom nowy sposób postrzegania muzyki jazzowej. Jego twórczość to nieoczywiste aranżacje i energetyczne połączenie tradycji z nowoczesnością, które inspiruje i porywa amatorów (nie tylko) jazzu – w kraju i za granicą. Wojtek Mazolewski definiuje muzykę na swój własny sposób, jednocześnie podkreśla jej uniwersalną moc: „Muzyka to abstrakcyjne przesłanie, pełne energii i siły, które możesz interpretować według własnego uznania. Z tego przesłania weź wszystko, co Ci odpowiada.”
 
 
Marek Pospieszalski OKTET (PL)
5 lipca 2024, godz. 21.00
Miejsce: Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
 
Projekt jak w soczewce skupia to, co najlepsze na współczesnej scenie muzyki improwizowanej. Odważne idee lidera realizuje zespół złożony z
artystów, których należy określić mianem crème de la crème improwizatorów w tej
części Europy. Już od premiery fonograficznego debiutu oktet został okrzyknięty flagowym
polskim zespołem, co znalazło potwierdzenie w rankingach podsumowujących rok
2022 r., na czele z ankietą krytyków muzycznych w magazynie Jazz Forum, w której
dwupłytowy album „Polish Composers of the 20th Century” uzyskał tytuł Płyty
Roku, a Marek Pospieszalski zwyciężył w najbardziej prestiżowej kategorii Muzyk
 
Martyna Konieczny " no_przesada" pokaz mody (PL)
6 lipca 2024, godz. 19.00
Miejsce: Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA
 
No przesada to marka stworzona przez łódzką projektantkę Martynę Konieczny, a jej znak rozpoznawczy to opanowany do perfekcji styl "trash". Na piątym z kolei pokazie mody zaprezentuje po raz ostatni swój projekt modowy "Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać" oraz premierowe sylwetki z nadchodzącej kolekcji 2024. W show wezmą udział osoby, które do tej pory można było zobaczyć na wszystkich poprzednich pokazach artystki. Zostaną zaprezentowane najbardziej znane upcyklingowe projekty No przesada oraz jej nowe stylówy w odsłonie streetwear.
 
Daisy Ray (B)
6 lipca 2024, godz. 19.00
Miejsce: Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA
 
Urodzona w Belgii kompozytorka i performerka Daisy Ray zaprasza Cię na radosną podróż przez różnorodne gatunki muzyki EDM. Daisy śpiewa o ptakach i pszczołach, wykrzykując refreny w rytm szczekających psów i hałaśliwych beatów. Zanurz się w dźwiękowym uniwersum Daisy, które jest poszatkowane, wyplute, wypalone i pokręcone – jej utwory nigdy nie podążają prostą ścieżką.
 
Open Call/konkurs dla młodych artystów 
6 lipca 2024, godz. 20.00
Miejsce: Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
 
Open call to coroczny konkurs organizowany przez fundację Avant Art skierowany do polskich artystów, który od swojej pierwszej edycji przyciąga duże zainteresowanie artystów. Celem tego działania jest aktywne wspieranie rozwoju umiejętności twórców i artystów, w tym także tych rozpoczynających swoją karierę sceniczną, poprzez umożliwienie im występu na głównej scenie festiwalu. Tym razem konkurs skierowany jest do artystów pochodzących lub mieszkających na terenie Dolnego Śląska.
 
 
Daniel Szwed (PL)
6 lipca 2024, godz. 20.45
Miejsce: Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
 
Współtwórca kolektywu BNNT (z Konradem Smoleńskim) z którym działają w sferze dźwięku i obrazu od 2008 roku, debiutuje solowym materiałem. W swoich poszukiwaniach stawia na oszczędny zestaw, szukując nowych faktur i barw dźwięku. Elektryfikuje bębny, na bazie rytmu zapuszcza się w technoidalne formy i metaliczne powidoki. Agresywne zagrania czasem oplata w ziarniste, dronowe pasma, kiedy indziej zahacza o quasi-metalowe formy. Niekonwencjonalnie wykorzystuje perkusję, buduje pogłos, skręca w rejony surowego techno i szorstkiej muzyki noise. Balansuje na granicy elektroakustyki, metalu i industrialu, wyznaczając sobie kierunek miarowym brzmieniem i rytualną formą. Razem z Patrykiem Daszkiewiczem, Mateuszem Rosińskim i Krystianem Piotrem (LAS) współtworzy kolektyw-wydawnictwo HISS.
 
Marmur (Rumiński/Moretti) (PL)
6 lipca 2024, godz. 21.45
Miejsce: Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
 
Duet stworzony przez Artura Rumińskiego (Furia, Thaw, ARRM i dużo innych) i Macia Morettiego (LXMP, podobno Mitch & Mitch i dużo innych) eksplorujący estetykę pejzaży dźwiękowych, rozpadających się sokowirówek, bałaganu piezoelektrycznego i roztocza w powiększeniu 10000x. Wydawnictwo Szara Reneta wydało na kasecie ich pierwszy materiał zatytułowany "Doom Service”.
 
Zdrój (PL)
6 lipca 2024, godz. 22.45
Miejsce: Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
 
Polsko-holenderski improwizujący duet na gitarę (Jakub Zasada) i perkusję (Sebastiaan Janssen) z Wrocławia. Zespół współtworzy stale fermentującą społeczność muzyków wokół Salki (Kurws, Ukryte Zalety Systemu, Przepych, Atol Atol Atol). W kwietniu ukazała się ich druga płyta "Koleiny" - Fonoradar Records (LP) i Syf Records (MC). Duet porusza się w stylistyce instrumentalnego free punku z elementami krautrocka i noise'u, udowadniając, że swobodna improwizacja to bardziej idea, niż ujęty w ramy gatunek muzyczny.
 
 
 
 
 
 
 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)