Aktywna Stara Kopalnia

środa, 30.3.2022 08:59 209 0

Za nami kolejny bogaty w wydarzenia weekend zaproponowany przez Starą Kopalnię w Wałbrzychu. Było muzycznie, artystycznie, kulturalnie i turystycznie.

W piątek 25 marca rozpoczął się istny festiwal sztuki w byłej kopalni węgla w Wałbrzychu. Przygotowana długimi staraniami Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA oraz Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia wystawa prac z kolekcji Waldemara Andzelma - „Andzelmiada” to ponad 1000 m2 powierzchni prac ponad 20 artystów z Polski i zza granicy. Jak twierdzą organizatorzy – to jedna z najciekawszych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce, która nie ogranicza się do jednej sztuki, ale składa się na nią wiele dziedzin. Wystawa dla zwiedzających otwarta jest codziennie, a do zobaczenia na terenie kopalni są wystawione dzieła w aż trzech budynkach. Wszystkie prace, które pojawiły się w Wałbrzychu oglądać będzie można do lipca. Wstęp jest bezpłatny. Już sam wernisaż cieszył się dużym zainteresowaniem, a relacje z wystaw w mediach społecznościowych obiegły internet, co pokazuje że wystawa podoba się odwiedzającym i zbiera dobre recenzje.

Sobota ponownie była dedykowana najmłodszym zwiedzającym. Dzieci w towarzystwie rodziców ponownie wzięły udział w zajęciach z cyklu Bajtel w Galerii, które w industrialnych pomieszczeniach byłego zakładu wydobywczego przygotowała Galeria BWA. Dorośli swoje wrażenia z kopalni wynieśli po kolejnej sobotniej edycji Nocnego Zwiedzania z pracami górniczymi. Tym razem pod czujnym okiem górnika Czesława swoją Nocną Szychtę odbyła kolejna grupa odwiedzających turystów z różnych stron kraju.

W ciągu dnia stoisko promujące kopalnię i Wałbrzych można było również spotkać w Palmiarni, gdzie pracownicy instytucji zapraszali do odwiedzenia atrakcji Wałbrzycha, skorzystania z biletu explore, różnych propozycjach kopalni czy podpowiadali jak miło spędzić weekend w Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Muzycznym zwieńczeniem soboty była gratka dla fanów zespołu Dżem, którzy tego wieczoru zjechali do Starej Kopalni na koncert swoich ulubieńców. Polska legenda z pograniczna rocka i bluesa znany z licznych przebojów, m.in. takich jak: „Wehikuł czasu”, „List do M”, „Sen o Victorii”, czy „Do kołyski” zagrała w Sali Łańcuszkowej wyśmienity koncert przyjęty bardzo dobrze przez publiczność. Tyski zespół zagrał w Wałbrzychu ponad 1,5 godzinny koncert. Instytucja jak co roku przyłączyła się do akcji „Godzina dla Ziemi” i niedługo po koncercie Dżemu można było zaobserwować gasnące światła w kopalni. Na godzinę w symbolicznym geście pod wspólnym hasłem „Razem dla Planety” rzesze ludzi i instytucji na całym świecie gasi światło nie tylko dla oszczędzania energii, ale by zwrócić uwagę na troskę o naszą planetę i żyć w poszanowaniu dla środowiska i zasobów naturalnych Ziemi. Co roku na całym globie akcja przeprowadzana jest w ostatnią sobotę marca. Nie zabrakło w niej zrewitalizowanej kopalni z Wałbrzycha.

Weekend atrakcji w kopalni zakończyły Rodzinne Niedziele. Na specjalnej trasie z animatorem dla dzieci i ich opiekunów przygotowano zagadnienia, zadania i rebusy dotyczące tematyki zwierząt pracujących w kopalni, a po trasie zwiedzania w części artystycznej dekorowano porcelanowe figurki, poznając przy okazji techniki zdobnicze wykorzystywane w ceramice oraz wykonywano zakładki do książki, w kształcie zwierząt pracujących niegdyś w górniczych zakładach. Dla każdego z uczestników, unikatowe dekoracje stanowią teraz oryginalną pamiątkę w domu.

Jeśli nie widzieli jeszcze Państwo Starej Kopalni w mediach społecznościowych to warto nadrobić zaległości. Tam od wczoraj kolejny filmik na tik toku staję się wiralem. Opublikowany w poniedziałek następny odcinek z wyjścia do pracy Pana Andrzeja zobaczyło już blisko 800 tys ludzi z całego kraju. To kolejna duża publika po blisko 1,5 mln widowni z filmu z łaźni łańcuszkowej. Obydwa są chętnie i przychylnie komentowane, a Andrzej stał się ulubieńcem obserwujących Starą Kopalnię.

 

Codziennie przewodnicy czekają na pokazanie turystycznej trasy kopalni wszystkim zainteresowanym w godzinach 11-17, a w weekendy pierwszą grupę zabiorą w kopalniane podziemia o godzinie 10:00. Sobotnie Nocne zwiedzanie, jak zawsze od 19:00.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)