Akcje policji "Trzeźwy poranek" nielegalne?

piątek, 23.9.2016 13:12 280 0

Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar stwierdził, że wyrywkowe kontrole trzeźwości kierowców są niezgodne z prawem. Policja przekonuje jednak, że może to robić. I odbija piłeczkę.

Według Bodnara, jeśli ktoś prowadzi samochód i nie łamie przy tym przepisów, policja nie ma powodu, by podejrzewać, że osoba ta prowadzi pod wpływem alkoholu. Stąd stwierdzenie, że kontrola jest nieuzasadniona i niezgodna z obowiązującymi przepisami.

- Prawo o ruchu drogowym odwołuje się w tym przypadku do ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. A to znaczy, że warunkiem niezbędnym przeprowadzenia badania musi być podejrzenie, że przestępstwo lub wykroczenie zostało popełnione po spożyciu alkoholu. Nie ma podstaw prawnych do badań prewencyjnych - wyjaśnia RPO na swojej stronie internetowej. - Badania prewencyjne osób prowadzących pojazdy są ważnym elementem mającym na celu ograniczanie niebezpiecznego zjawiska, jakim jest prowadzenie pojazdów w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości - dodaje.

O komentarz poprosiliśmy rzecznika prasowego KPP Świdnica, Grzegorza Oleśkiewicza.

- Dysponujemy szeregiem przepisów wydanych na przestrzeni lat chociażby przez komendanta głównego policji, które obligują nas wręcz do przeprowadzania takich akcji. Reguluje to chociażby art. 129 Prawa o ruchu drogowym, który mówi o tym, że policjant w związku z wykonywaniem przez siebie czynności służbowych jest uprawniony do: żądania poddania się przez kierującego pojazdem lub przez inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Każdorazowo ma więc prawo sprawdzenia stanu trzeźwości kierującego - wyjaśnia rzecznik.

Według danych KPP Świdnica podczas akcji na przestrzeni pierwszego półrocza 2016 wykryto: 

* z art.178 p.1: nietrzeźwi kierowcy pojazdów mechanicznych: 72 osoby

* z art. 87 kodeksu wykroczeń p.1: po użyciu alkoholu (od 0,2-0,5 promila): 23 osoby

* z art.87 KW p.1a: w stanie po użyciu alkoholu, jazda np. rowerem: 18 osób

Jak podaje Komenda Główna Policji na swojej stronie internetowej, przez pierwszych 6 miesięcy 2016 roku funkcjonariusze sprawdzili trzeźwość prawie 9,5 mln kierowców. Od stycznia do czerwca br. prawie 45 tys. skontrolowanych osób kierowało pojazdami w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

Postulat rzecznika trafił do komendanta głównego policji, Ministerstwa Zdrowia oraz MSWiA. Żaden jednak resort  nie uznał się za organ właściwy w kwestii rozwiązania tego problemu. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)