76-latek potrącił 17-letnią rowerzystkę

sobota, 15.10.2022 11:24 680 1

14 października przed południem na terenie naszego miasta doszło do wypadku drogowego. W wyniku zderzenia rowerzystki z samochodem osobowym, kierująca jednośladem trafiła do szpitala. Na szczęście doznała nie groźnych dla jej życia obrażeń ciała. Samemu sprawcy zdarzenia nic się nie stało. Funkcjonariusze ruchu drogowego ustalili, że oboje kierujący byli trzeźwi i ostatecznie zakończyli prowadzone postępowanie mandatowo.

Do wypadku doszło około godziny 10:00. Skręcający samochodem osobowym w lewo z ul. 11 Listopada w ul. Radomską 76-letni mężczyzna, nie zauważył jadącej z przeciwnego kierunku 17-letniej rowerzystki i doprowadził do zderzenia z jednośladem. W wyniku zdarzenia nastolatka trafiła do szpitala. Jej życiu na szczęście nie zagraża niebezpieczeństwo. Ostatecznie w związku z niegroźnym w skutkach wypadkiem 76-letni wałbrzyszanin otrzymał mandat karny w kwocie 2,5 tysiąca złotych i 12 punktów karnych.

Po raz kolejny funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zwracają się do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie zasad bezpieczeństwa i stosowanie się do przepisów Ustawy prawo o ruchu drogowym. Użytkownicy samochodów przy włączaniu się do ruchu, zmianie pasa ruchu oraz kierunku jazdy muszą zachować ostrożność, a także za każdym razem spoglądać w lusterka wsteczne. Motocyklista, motorowerzysta, czy właśnie rowerzysta może przecież nadjechać w każdym momencie.

Przypominamy również inne przepisy, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Wyprzedzajmy tylko w miejscach dozwolonych. Zanim rozpoczniemy wykonywanie manewru powinniśmy upewnić się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na ścinajmy zakrętów i nie zjeżdżajmy na przeciwległy pas ruchu. Chwila nieuwagi może zakończyć się poważnym wypadkiem. Warto także wspomnieć o dostosowaniu prędkości do panujących warunków na drodze i nie przekraczaniu tej dozwolonej oraz zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu. Zwracajmy również uwagę na znaki drogowe.

Apelujemy również do kierujących jednośladami, szczególnie motocyklistów, aby nie przekraczali dozwolonej prędkości oraz nie wyprzedzali w miejscach niedozwolonych. Są oni w pewien sposób niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i każde zdarzenie z ich udziałem może zakończyć się tragicznie w skutkach. Kierujący motocyklami powinni także zaopatrzyć się w ubranie przystosowane do jazdy na motocyklu, w tym w odblaskowe szelki lub kamizelkę oraz bezwzględnie stosować kask ochronny na głowę.

Wszystkim kierującym przypominamy także, że wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są innymi powodami wypadków drogowych, tym razem właśnie z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego zwolnijmy, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd. Pamiętajmy, aby z pięknej jesiennej pogody korzystać w sposób nie zagrażający innym uczestnikom ruchu.

KMP w Wałbrzychu

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

.. czwartek, 20.10.2022 07:50
Nie " wyprzedzanie przed lub na przejściu " lecz wyprzedzanie...