komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

poniedziałek, 25 marca 2019

Marioli, Wieczyslawa

[Foto] Tajemnica "uskoku" w Osówce rozwiązana

niedziela, 24.2.2019 12:40 , komentarze: 0 , odsłony: 1838
kategorie artykułu:

- Ostatnie wydarzenia dają nowe światło na rozwikłanie zagadki słynnego „uskoku”. Wiemy, że nie ma tutaj, w tym miejscu drugiego poziomu. Informacja jest  pewna pod względem historycznym i naukowym . Przeprowadzone prace dają nowe informacje, wiemy  w jaki sposób były drążone chodniki przez więźniów ll wojny światowej – mówił na sobotniej (23.02.) konferencji prasowej w Podziemnym Mieście Osówka burmistrz Głuszycy, Roman Głód. 

W ramach prowadzonych obecnie prac budowlanych w Podziemnym Mieście Osówka, zarządzający obiektem postawili sobie za cel wyjaśnienie mitów i wszelkich domysłów dotyczących tajemniczego "uskoku", który znajdował się pod schodami zamontowanymi niedaleko wejścia do obiektu. Jedna z  hipotez – mówi, że prowadzi on do nieodkrytego jeszcze kolejnego poziomu podziemi.

Podczas usuwania "luźnego urobku", który zaległ od czasu wojny zostały odkryte podkłady torowiska kolejki wąskotorowej, drewniane obudowy, a także wiertła i kilof. Wydobyto także worek cementu, który oczywiście był skamieniały.

- Dla gminy to oznacza, że pewien etap prac związanych z modernizacją podziemi został wykonany. Cieszę się, że tak naprawdę  nie ma żadnych niespodzianek, ponieważ zdaję sobie sprawę,że jeżeli by takie były, to wstrzymały by one prace – dodaje burmistrz, Roman Głód i kontynuuje,

- Ta skala prac wykonanych podczas ll wojny światowej i próba wyobrażenia sobie tych wszystkich więźniów, którzy w tych jakże okrutnych warunkach drążyli tę skałę pobudza wyobraźnię niesamowicie. Uważam, że to co państwo zobaczycie, jak spojrzycie do góry uskoku, to robi niesamowite wrażenie. To niesamowita przestrzeń. Musimy pamiętać o tych, którzy to zrobili,  że to byli ludzie uwięzieni w okolicznych wsiach, obozach niemieckich. Przypuszczam że od rana do nocy siedzieli i pracowali, to okropne,  że to właśnie człowiek człowiekowi potrafi zgotować taki los.

 

Wasze komentarze


czwartek, 21.3.2019 09:37
wtorek, 19.3.2019 10:34
1
piątek, 15.3.2019 11:46
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki