[FOTO] Kobiety nie składają parasolek!

wtorek, 25.10.2016 08:53 2469 0

24 października ulicami Wrocławia przeszedł kolejny protest - "Nie składamy parasolek". Protest jest kontynuacją wydarzenia z 3 października, czyli "Czarnego Poniedziałku". Wtedy kobiety i mężczyźni protestowali przeciwko projektowi ustawy antyaborcyjnej, o której procedowaniu postanowiła partia Prawo i Sprawiedliwość.
Marsz rozpoczął się o godzinie 17.00 przy Sky Tower na ulicy Powstańców Śląskich, następnie około tysięczna grupa ludzi przeszła ulicami na Rynek, gdzie o godzinie 18.00 wszyscy spotkali się pod Pręgierzem. 

Do Ogólnopolskiego Strajku Kobiet wezwała Marta Lempart - zaledwie tydzień wcześniej. W ciągu tego tygodnia powstał ogólnopolski komitet inicjatywny Strajku Kobiet, działający na zasadzie no logo, z którego wsparciem dziesiątki kobiet zorganizowały prawie 200 protestów w miastach w Polsce i za granicą. Wiele z nich nie należało do żadnej organizacji i po raz pierwszy w życiu angażowało się w jakiekolwiek sprawy publiczne. To one dziś tworzą ruch społeczny Strajk Kobiet.

Trzy dni po Czarnym Poniedziałku wycofano się z procedowania antykobiecych i nieludzkich przepisów.

 - Jednak od Czarnego Poniedziałku mijają kolejne dni wypełnione pogardą wobec protestujących obywatelek, nawoływaniem do przemocy wobec kobiet, informacjami o kolejnych pomysłach na inicjatywy mające ograniczać nasze prawa. Dlatego NIE SKŁADAMY PARASOLEK! - mówią organizatorzy protestu

24.10 przypada 41. rocznica islandzkiego strajku kobiet. To jest dla nas czas, aby powiedzieć NIE!

NIE dla pogardy i przemocy wobec kobiet.
NIE dla ingerencji Kościoła w politykę.
NIE dla polityki w edukacji.

Sercem Strajku Kobiet jest Wrocław – to tu padło wezwanie „zróbmy im Czarny Poniedziałek!” i tu działa bezpartyjny, obywatelski ogólnopolski Komitet Inicjatywny Strajku Kobiet - czytamy na facebook'u

Foto.: Wojciech Bolesta - Doba.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)