KOMUNIKATY.doba.pl - nowy cennik!
mpk
LOTTO

środa, 24 kwietnia 2024

Horacego, Feliksa

Współpraca SSE ze szkołami i uczelniami

wtorek, 27.1.2015 13:05 , komentarze: 1 , odsłony: 1331
kategorie artykułu:

Informacja pochodzi ze strony Ministerstwa Gospodarki.

Na terenie 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych na koniec II kwartału 2014 r. działalność gospodarczą prowadziło na podstawie zezwolenia 1484 przedsiębiorców zatrudniających ponad 280 tys. pracowników. Firmy działają w branżach innowacyjnych, nowoczesnych, mających duży potencjał rozwoju.

Wiele z tych firm podejmuje różne inicjatywy w zakresie kształcenia zawodowego, np. organizują praktyki zawodowe, oferują staże, tworzą klasy patronackie, przekazują sprzęt i materiały szkoleniowe, realizują wspólnie ze szkołami projekty edukacyjne oraz współtworzą programy nauczania i uczestniczą w egzaminach zawodowych.

Pełny opis dobrych praktyk w SSE w Polsce znajduje się pod linkiem: http://www.mg.gov.pl/Wspieranie+przedsiebiorczosci/Szkolnictwo+zawodowe/Dobre+praktyki+w+SSE

Poniżej przedstawiamy opisy dobrych praktyk w strefach ekonomicznych wałbrzyskiej i kamiennogórskiej, przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki.

Toyota Motor Manufacturing Poland (Wałbrzyska SSE) od lat współpracuje z Zespołem Nr 5 im. M. T. Hubera w Wałbrzychu. Organizuje 2-tygodniowe praktyki zawodowe dla uczniów klas III oraz roczne zajęcia specjalizacyjne dla uczniów klas IV. Do 2012 roku praktyki były organizowane dla uczniów z klas o profilu technik mechanik, po 2012 roku dla uczniów z klas o profilu technik mechatronik. Program nauczania dla zawodu jest corocznie uzgadniany ze szkołą. Firma wspomaga również bazę dydaktyczną szkoły, przekazując m.in. wyposażenie pracowni i stanowisk do zawodowych egzaminów kwalifikacyjnych.

Mahle Polska (Wałbrzyska SSE) od wielu lat organizuje praktyki zawodowe oraz letnie praktyki studenckie i staże absolwenckie. Stworzono specjalny etat tzw. nauczyciel zawodu, który jest opiekunem praktyk odbywanych przez uczniów szkół zawodowych. Firma współpracuje z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II gdzie w 2000 roku w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 1 utworzyła pierwszą klasę patronacką. Celem było wykształcenie przyszłej doświadczonej kadry w kluczowych dla Mahle zawodach. Klasa kształci w dwóch zawodach: operator maszyn i urządzeń odlewniczych, oraz operator obrabiarek sterowanych numerycznie. Nauka trwa 3 lata. Uczniowie podczas kształcenia mają praktyki w zakładzie, podczas których mogą obserwować procesy i mają możliwość praktycznej nauki zawodu.

Dodatkowo Mahle Polska współpracuje z Technikum nr 3, organizując miesięczne i roczne praktyki dla uczniów na kierunku technik: elektryk, elektronik, mechanik, mechatronik, logistyk, ekonomista, handlowiec, informatyk, analityk.

Firma organizuje również wycieczki dla szkół gdzie uczniowie mogą zwiedzić zakład i poznać specyfikę pracy na produkcji. 

GKN Driveline Sp. z o. o. (Wałbrzyska SSE) w ramach współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Oleśnicy przyjmie na praktyki uczniów klasy III w drugim semestrze roku szkolnego 2014/2015. Firma i szkoła podpisały umowę o współpracy. Projektem docelowym jest utworzenie od roku szkolnego 2015/2016 klasy patronackiej „automatyk przemysłowy”.

Faurecia Wałbrzych S.A. (Wałbrzyska SSE). Zakład Mechanizmów od lat współpracuje z Zespołem Szkół Nr 5 w Wałbrzychu, w 2013 r. został podpisany pomiędzy firmą i szkołą list intencyjny. Firma objęła patronatem kształcenie w zawodach: technik mechatronik i monter mechatronik. Organizuje praktyki i szkolenia, uczestniczy w doskonaleniu zawodowym nauczycieli, organizuje wycieczki zawodowe, doposaża bazę dydaktyczną szkoły. 

Electrolux Poland Sp. z o.o. (Wałbrzyska SSE). Firma od kilku lat w ramach współpracy z Zespołem Szkół nr 1 w Świdnicy przyjmuje uczniów (10) na praktykę uczniowską z klasy o kierunku technik – logistyk. Uczniowie odbywają miesięczną praktykę lub staż UE w magazynach w fabryce w Świdnicy.

Daicel Safety Systems Europe Sp. z o.o. (Wałbrzyska SSE). Zakład współpracuje od wielu lat z kilkoma szkołami z regionu: Zespołem Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu, kierunki technik elektryk, technik mechatronik, technik elektronik, elektromechanik (ok. 40 uczniów), Zespołem Szkół nr 5 w Wałbrzychu, kierunki technik elektryk, technik mechatronik (ok. 30 uczniów), Zespołem Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy, kierunki technik elektryk, technik mechatronik (ok. 30 uczniów), Zespołem Szkół Mechanicznych w Świdnicy, kierunki technik elektryk, technik mechatronik (ok. 30 uczniów). Działania podejmowane w ramach współpracy to m.in. drzwi otwarte w DSSE dla uczniów, wizyty przedstawicieli firmy w szkołach, organizacja konkursu dla uczniów z możliwością dofinansowania wyposażenia dla klasy „Kaizen w szkole”, program praktyk i staży dla najlepszych uczniów. 

Robert Bosch Sp. z o.o. oddział w Mirkowie (Wałbrzyska SSE). Zakład współpracuje z Lotniczymi Zakładami Naukowymi we Wrocławiu w ramach klasy patronackiej o profilu technik mechatronik, w celu pozyskania przyszłych potencjalnych pracowników o profilu wymaganym przez firmę Robert Bosch. W klasie objętej patronatem uczy się 21 uczniów. Uczniowie tej klasy będą absolwentami w czerwcu 2015 r. Firma chce kontynuować współpracę z obecną klasą patronacką w kolejnych latach. 

Zakład Produkcji Automatyki Sieciowej S.A. (Wałbrzyska SSE). Firma od kilku lat współpracuje w ramach klas patronackich z Zespołem Szkół Agrotechnicznych im. Batalionów Chłopskich w Bożkowie, kierunek technik mechanik (16 uczniów) oraz z Noworudzką Szkołą Techniczną w Nowej Rudzie, kierunek technik elektromechanik (14 uczniów). Współpraca obejmuje program praktyk i staży uczniów w zakładzie. Dodatkowo firma podjęła współpracę z Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza w Nowej Rudzie. W klasie matematyczno-fizycznej realizują innowację pedagogiczną „Ku nowym technologiom” – programem objętych jest 15 uczniów. 

FSB Piekarnia Strzegom (Wałbrzyska SSE). Z inicjatywy firmy w Zespole Szkół w Strzegomiu w 2013 roku został uruchomiony pół-oddział Zasadniczej Szkoły Zawodowej kształcący w zawodzie piekarza. Firma sfinansowała remont pracowni oraz przekazała nowy piec do wypieku pieczywa. Patronatem objętych jest 16 uczniów w klasie I. Trzyletni cykl nauczania obejmuje kształcenie teoretyczne i praktyczne – także w samym zakładzie FSB.

Dofama Thies Sp. z o.o. (Kamiennogórska SSEMP) zatrudnia ok. 90 młodocianych pracowników w trzech klasach w zawodach ślusarz oraz operator obrabiarek skrawających. Zajęcia teoretyczne realizowane są w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. Dla potrzeb kształcenia praktycznego firma zaadoptowała osobne pomieszczenia warsztatowe wraz z niezbędnym wyposażeniem technicznym stanowisk. Nauczyciele teoretycznych przedmiotów zawodowych odbywają warsztaty edukacyjne w firmie mające na celu dostosowanie programów nauczania teoretycznego do specyfiki zakładu pracy. W trakcie zajęć praktycznych uczniowie realizują dodatkowo staże zawodowe mające na celu zdobycie doświadczenia i zapoznanie z obsługą nowoczesnych maszyn i urządzeń, nowymi technologiami oraz nowoczesnymi procesami produkcji. Program partnerski zakłada również promowanie i nagradzanie najlepszych uczniów w zawodzie. Dofama Thies Sp. z o.o. zmodernizowała i wyposażyła klasopracownię przystosowaną do nauki teoretycznych przedmiotów zawodowych w ramach programu „Klasa pod patronatem” w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze.

Sopp Polska Sp. z o.o. (Kamiennogórska SSEMP) od 2011roku współpracuje z Zespołem Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze w zakresie kształcenia zawodowego technika logistyki. Współpraca obejmuje praktyki i staże zawodowe. Firma przyznaje stypendium dla najlepszego absolwenta dające wsparcie finansowe i gwarancję zatrudnienia na zaakceptowanym kierunku studiów. Ponadto Soop Polska Sp. z o.o. zmodernizowała i wyposażyła klasopracownię przystosowaną do nauki teoretycznych przedmiotów zawodowych w ramach programu „Klasa pod patronatem”.

AUTOCAM POLAND Sp. z o.o. (Kamiennogórska SSEMP) od 2014 roku współpracuje z Zespołem Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze (szkolenie teoretyczne) oraz Dofama Thies Sp. z o.o. (szkolenie praktyczne) w zakresie przygotowania pracowników w zawodzie operator obrabiarek skrawających. Przedsiębiorca daje gwarancję zatrudnienia młodocianym pracownikom. 

WEBER-HYDRAULIKA Sp. z o.o. (Kamiennogórska SSEMP) od 2009 roku współpracuje z Zespołem Szkół Mechanicznych w Bolesławcu.

Dotychczasowe formy współpracy z Weber-Hydraulika Wykroty:
- corocznie organizacja miesięcznych praktyk uczniowskich w zawodach technik pojazdów samochodowych i mechatronik,
- co roku organizowany jest cykl spotkań „Jak aktywnie i skutecznie szukać pracy” – dla uczniów klas kończących technikum;
- organizowane są wycieczki dla uczniów klas pierwszych do zakładu w Wykrotach ;
- pełnoletni uczniowie podczas wakacji mają możliwość poznania warunków pracy w zakładzie dzięki programowi staży wakacyjnych;
- finansowanie realizacji projektów wykonywanych przez uczniów klasy czwartej technikum mechatronicznego;
- w roku szkolnym 2014/15 dnia 19 września została podpisana umowa patronacka pomiędzy ZSM i Weber-Hydraulika dotycząca realizacji zajęć specjalizacji Sterowanie procesami produkcji i programowanie sterowników PLC w klasie czwartej technikum mechatronicznego.

W ramach dalszej współpracy planowane jest finansowanie „Bolesławieckiej Ligi Robotów – działania promującego umiejętności techniczne wśród gimnazjalistów. 

DR.SCHNEIDER AUTOMOTIVE POLSKA Sp. z o.o. (Kamiennogórska SSEMP) prowadzi praktyki zawodowe dla studentów Politechniki Wrocławskiej Filia w Jeleniej Górze. Ponadto planowana jest współpraca ze szkołami ponadgimnazjalnymi z terenu powiatu jeleniogórskiego i kamiennogórskiego mająca na celu realizację kształcenia na poziomie technikum oraz zasadniczej szkoły zawodowej w zawodach mechanicznych i mechatronicznych. 

LUBATEX Sp. z o.o. (Kamiennogórska SSEMP). Począwszy od roku szkolnego 2015/2016 planowane jest uruchomienie, w ramach Strefowego Klastra Edukacyjnego, kształcenia w zawodach technik włókiennik, krawiec (designer) oraz operator maszyn włókienniczych. Szkołą partnerską przy realizacji kształcenia byłby Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. 

MIRANDA 2 Sp. z o.o. (Kamiennogórska SSEMP). Począwszy od roku szkolnego 2015/2016 planowane jest uruchomienie, w ramach Strefowego Klastra Edukacyjnego, kształcenia w zawodach technik włókiennik oraz operator maszyn włókienniczych. Szkołą partnerską przy realizacji kształcenia byłby Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. 

MIRANDA 3 Sp. z o.o. (Kamiennogórska SSEMP). Począwszy od roku szkolnego 2015/2016 planowane jest uruchomienie, w ramach Strefowego Klastra Edukacyjnego, kształcenia w zawodach technik włókiennik oraz operator maszyn włókienniczych. Szkołą partnerską przy realizacji kształcenia byłby Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. 

WEPA PROFESSIONAL PIECHOWICE S.A. (Kamiennogórska SSEMP). Począwszy od roku szkolnego 2015/2016 planowane jest uruchomienie, w ramach Strefowego Klastra Edukacyjnego, kształcenia w zawodach technik papiernictwa. Szkołą partnerską przy realizacji kształcenia byłby Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach.

źródło: UM Wałbrzych

 

Wasze komentarze

sobota, 3.10.2015 08:30
piątek, 25.9.2015 10:29
1
sobota, 19.9.2015 08:15
środa, 9.9.2015 10:18
poniedziałek, 7.9.2015 09:18
poniedziałek, 7.9.2015 09:05
1
poniedziałek, 7.9.2015 09:02
wtorek, 1.9.2015 14:27
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
OSiR Dzierżoniów
OSiR Dzierżoniów
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
test