KOMUNIKATY.doba.pl - nowy cennik!
mpk
LOTTO

wtorek, 20 lutego 2024

Leona, Ludomira

Robot z Wrocławia jak człowiek - chrapie i odczuwa emocje! [FOTO, WIDEO]

czwartek, 1.10.2015 08:15 , komentarze: 0 , odsłony: 2158
kategorie artykułu:

Flash, robot stworzony przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej, chrapie, wrzuca zdjęcia na Facebooka a nawet odczuwa emocje. W środę, na spotkaniu z dziennikarzami, najpierw był radosny, a potem się zezłościł. - Denerwuje się, gdy kilakrotnie nie powiedzie mu się interakcja z użytkownikiem - tłumaczy zachowanie robota jeden z jego twórców dr inż. Jan Kędzierski z Katedry Cybernetyki i Robotyki Politechniki Wrocławskiej, który wspólnie z Pawłem Kaczmarkiem i Michałem Dziergwą skonstruował Flasha.

Flash razem z "tatusiami" - dr inż. Janem Kędzierskim (po lewej) i Krzysztofem Kubaskiem (po prawej) z wrocławskiej ASP odpowiedzialnym na design Flasha

Mierzący 135 cm wysokości i ważący ok. 50 kg Flash to robot społeczny, ale dziś jego emocje zostały wystawione na próbę. - Musicie się trochę odsunąć z kamerami i mikrofonami, bo on się boi, jest trochę jak dzikie zwierzątko - mówił do dziennikarzy dr Kędzierski i dodał, że głowa Flasha posiada specjalne czujniki, więc można robota pogłaskać, gdy ten jest np. smutny.

Flash potrafi nie tylko gestykulować i wyrażać emocje, lecz także mówić i rozpoznawać mowę w ponad 20 językach. Jego system wizyjny, zbudowany z kamery HD oraz sensora Kinect, potrafi rozpoznać człowieka, gesty, twarz w 3D oraz obiekty trzymane w dłoniach. 

To jednak nie wszystko, bowiem już od momentu budowy prototypu rozwijane były także tzw. funkcje wysokopoziomowe. Robot potrafi np. sprawdzić prognozę pogody, kalendarz użytkownika w telefonie i elektroniczną skrzynkę pocztową czy wysłać maila, sprawdza również aktualności i odtwarza muzykę z zaprogramowanych stacji radiowych.

– Jeśli chcemy, sprawdzi także Facebooka, doda post z naszym zdjęciem i może "lajkować" inne posty. Można go też poprosić, żeby nas rano obudził i robi to bardzo skutecznie. Nie tylko wydaje masę hałasu, ale też czeka, aż do niego podejdziemy i wykonamy odpowiedni gest – objaśnia Kędzierski.

Flash potrafi nas obudzić, ale sam również ucina sobie kilkuminutowe drzemki, głośno przy tym chrapiąc. 

Pierwszy prototyp robota Flash wrocławianie mogli zobaczyć dwa lata temu, gdy poruszał się po Dworcu Głównym PKP. Naukowcy badali wówczas m.in. reakcje i zachowania ludzi w kontakcie z robotem, który potrafi wyrażać emocje i gestykulować. 

Obecnie Flash jest również dostępny w wesji komercyjnej. Tego głowa kosztuje 10 tysięcy euro, a cały robot 150 tysięcy euro.

W październiku Flash trafi szkockiego Heriot-Watt University w Edynburgu, gdzie znajduje się laboratorium robotowe.

Adriana Boruszewska Doba.pl

 

Wasze komentarze

Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
OSiR Dzierżoniów
OSiR Dzierżoniów
test