KOMUNIKATY.doba.pl - nowy cennik!
mpk
LOTTO

piątek, 22 października 2021

Halki, Filipa

Praca przy projekcie TEATRazem wre!

poniedziałek, 28.9.2015 15:47 , komentarze: 0 , odsłony: 867
kategorie artykułu:

W Wałbrzyskim Ośrodku Kultury trwa projekt TEATRazem, w ramach programu Kultura Dostępna, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

TEATRazem to oferta kulturalna kierowana do środowisk wiejskich i placówek półotwartych, a jednocześnie integracja dwóch środowisk: amatorskiego ruchu artystycznego i osób niepełnosprawnych, poprzez wspólne uczestnictwo w kulturze i działanie artystyczne. 

- Chcemy wśród uczestników projektu rozbudzić ciekawość i pasję. Pokazać, że wszystko jest możliwe, bo wystarczy chcieć - mówi Karolina Jefmańska, instruktor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury. 

Projekt zawiera się w trzech częściach. 

Część pierwsza to wyjście z programem artystycznym – spektaklem teatralnym "O kurze, która chciała latać...", stworzonym przez Mały Teatr Frędzle, oraz pokazem kuglarskim, opracowanym przez Grupę Tańca z Ogniem IMPULS, do środowisk, które mają ograniczony dostęp do tego typu wydarzeń. Zorganizowanie warsztatów teatralno – kuglarskich. Zaplanowano trzy wyjazdy do: DPS w Świebodzicach, Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Bogaczowicach oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Wałbrzychu. Przedstawienie "O kurze, która chciała latać..." jest jedną z części repertuarowego spektaklu Marcina Wierzchowskiego pt. "Volare", wystawianego na wałbrzyskiej scenie Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego. Warsztaty teatralne będą krótką formą, która zachęci widzów do poznania teatru od kulis. 

- Spektakl "O kurze, która chciała latać..." to historia o tolerancji, o przyjaźni, a przede wszystkim o próbie pokonywania własnych ograniczeń. O tym, że trzeba mieć cel i próbować, nie poddawać się. Kura pomimo braku fizycznych możliwości spełnia swoje marzenie. Człowiek, jak nasza Kura, jest ograniczony swoimi wyobrażeniami o sobie, wystarczy uwierzyć, by spełnić marzenia. Chcemy odbiorcom projektu przekazać tę prawdę – wiara w siebie połączona z pomocą przyjaciół czyni cuda. Wspólne działanie artystyczne i czerpanie z tego radości jest najlepszą rekompensatą ludzkich kompleksów - mówi Karolina Jefmańska

Część druga: zawiązanie grupy warsztatowej, złożonej z osób niepełnosprawnych z Domu Pomocy Społecznej w Świebodzicach oraz wolontariuszy grupy Frędzle i IMPULS, która będzie pracowała przez cztery miesiące na wspólny sukces (etiuda teatralna w formie teatru plastycznego z elementami kuglarstwa). Uczestnicy wezmą udział w warsztatach pobudzających wyobraźnię.

- Będziemy bawić się wyobraźnią, uczyć się animacji przedmiotem, stwarzać ruchome obrazy, próbować sztuczek i ewolucji z użyciem np. wstęg, poi, flag, ale przede wszystkim dobrze się bawić, odkrywać talenty i pasje, przeżywać teatralną przygód -  mówi Karolina Jefmańska

Trzecia częścią projektu jest wyjście ze zorganizowaną grupą warsztatową do wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora oraz do Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. 

Na jakim etapie jest realizacja projektu? 

- Została utworzona 21 – osobowa grupa warsztatowa, składająca się z dzieci z DPS w Świebodzicach, Małego Teatru Frędzle i Grupy Tańca z Ogniem Impuls. Wszyscy są przesympatyczni, zdolni i odważni. Teraz przez cztery miesiące będziemy bawić się w teatr. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie tak przyjemna i ważna, że wspólne działanie DPS i WOK nie zakończy się tylko na tym jednym projekcie - mówi Karolina Jefmańska.

Spotkania warsztatowe w WOK w Starej Kopalni odbywają się raz w tygodniu. Będą trwały do końca grudnia br. i zakończą się pokazem krótkiej etiudy. 

We wszystkich działaniach pomagają partnerzy: Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych De Notre Dame w Świebodzicach, Gminne Centrum Edukacyjno - Społeczne w Starych Bogaczowicach i Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, który stworzył kostiumy do spektaklu "O kurze...".

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 28.9.2015 15:47
piątek, 25.9.2015 14:00
czwartek, 24.9.2015 15:42
środa, 23.9.2015 10:03
poniedziałek, 21.9.2015 14:45
piątek, 18.9.2015 11:47
piątek, 11.9.2015 11:32
piątek, 11.9.2015 10:45
czwartek, 10.9.2015 14:48
wtorek, 8.9.2015 10:14
środa, 2.9.2015 10:41
OSiR Dzierżoniów
OSiR Dzierżoniów
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
test
Czas generowania: 0,10052 sekund