KOMUNIKATY.doba.pl - nowy cennik!
mpk
LOTTO

sobota, 20 kwietnia 2024

Czeslawa, Agnieszki

Praca przy projekcie TEATRazem wre!

poniedziałek, 28.9.2015 15:47 , komentarze: 0 , odsłony: 1051
kategorie artykułu:

W Wałbrzyskim Ośrodku Kultury trwa projekt TEATRazem, w ramach programu Kultura Dostępna, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

TEATRazem to oferta kulturalna kierowana do środowisk wiejskich i placówek półotwartych, a jednocześnie integracja dwóch środowisk: amatorskiego ruchu artystycznego i osób niepełnosprawnych, poprzez wspólne uczestnictwo w kulturze i działanie artystyczne. 

- Chcemy wśród uczestników projektu rozbudzić ciekawość i pasję. Pokazać, że wszystko jest możliwe, bo wystarczy chcieć - mówi Karolina Jefmańska, instruktor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury. 

Projekt zawiera się w trzech częściach. 

Część pierwsza to wyjście z programem artystycznym – spektaklem teatralnym "O kurze, która chciała latać...", stworzonym przez Mały Teatr Frędzle, oraz pokazem kuglarskim, opracowanym przez Grupę Tańca z Ogniem IMPULS, do środowisk, które mają ograniczony dostęp do tego typu wydarzeń. Zorganizowanie warsztatów teatralno – kuglarskich. Zaplanowano trzy wyjazdy do: DPS w Świebodzicach, Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Bogaczowicach oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Wałbrzychu. Przedstawienie "O kurze, która chciała latać..." jest jedną z części repertuarowego spektaklu Marcina Wierzchowskiego pt. "Volare", wystawianego na wałbrzyskiej scenie Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego. Warsztaty teatralne będą krótką formą, która zachęci widzów do poznania teatru od kulis. 

- Spektakl "O kurze, która chciała latać..." to historia o tolerancji, o przyjaźni, a przede wszystkim o próbie pokonywania własnych ograniczeń. O tym, że trzeba mieć cel i próbować, nie poddawać się. Kura pomimo braku fizycznych możliwości spełnia swoje marzenie. Człowiek, jak nasza Kura, jest ograniczony swoimi wyobrażeniami o sobie, wystarczy uwierzyć, by spełnić marzenia. Chcemy odbiorcom projektu przekazać tę prawdę – wiara w siebie połączona z pomocą przyjaciół czyni cuda. Wspólne działanie artystyczne i czerpanie z tego radości jest najlepszą rekompensatą ludzkich kompleksów - mówi Karolina Jefmańska

Część druga: zawiązanie grupy warsztatowej, złożonej z osób niepełnosprawnych z Domu Pomocy Społecznej w Świebodzicach oraz wolontariuszy grupy Frędzle i IMPULS, która będzie pracowała przez cztery miesiące na wspólny sukces (etiuda teatralna w formie teatru plastycznego z elementami kuglarstwa). Uczestnicy wezmą udział w warsztatach pobudzających wyobraźnię.

- Będziemy bawić się wyobraźnią, uczyć się animacji przedmiotem, stwarzać ruchome obrazy, próbować sztuczek i ewolucji z użyciem np. wstęg, poi, flag, ale przede wszystkim dobrze się bawić, odkrywać talenty i pasje, przeżywać teatralną przygód -  mówi Karolina Jefmańska

Trzecia częścią projektu jest wyjście ze zorganizowaną grupą warsztatową do wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora oraz do Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. 

Na jakim etapie jest realizacja projektu? 

- Została utworzona 21 – osobowa grupa warsztatowa, składająca się z dzieci z DPS w Świebodzicach, Małego Teatru Frędzle i Grupy Tańca z Ogniem Impuls. Wszyscy są przesympatyczni, zdolni i odważni. Teraz przez cztery miesiące będziemy bawić się w teatr. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie tak przyjemna i ważna, że wspólne działanie DPS i WOK nie zakończy się tylko na tym jednym projekcie - mówi Karolina Jefmańska.

Spotkania warsztatowe w WOK w Starej Kopalni odbywają się raz w tygodniu. Będą trwały do końca grudnia br. i zakończą się pokazem krótkiej etiudy. 

We wszystkich działaniach pomagają partnerzy: Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych De Notre Dame w Świebodzicach, Gminne Centrum Edukacyjno - Społeczne w Starych Bogaczowicach i Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, który stworzył kostiumy do spektaklu "O kurze...".

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 28.9.2015 15:47
piątek, 25.9.2015 14:00
czwartek, 24.9.2015 15:42
środa, 23.9.2015 10:03
poniedziałek, 21.9.2015 14:45
piątek, 18.9.2015 11:47
piątek, 11.9.2015 11:32
piątek, 11.9.2015 10:45
czwartek, 10.9.2015 14:48
wtorek, 8.9.2015 10:14
środa, 2.9.2015 10:41
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
OSiR Dzierżoniów
OSiR Dzierżoniów
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
test