KOMUNIKATY.doba.pl - nowy cennik!
mpk
LOTTO

sobota, 18 maja 2024

Eryka, Feliksa

SPiKS o wolności i przedsiębiorczości

czwartek, 5.6.2014 16:34 , komentarze: 0 , odsłony: 2357
kategorie artykułu:

Wyjątkowa edycja Akademii Przedsiębiorczości, połączona z uroczystością upamiętnienia pierwszych wolnych wyborów, odbyła się w środę, 4 czerwca w Świdnicy. Swoimi wspomnieniami dzielili się współtwórcy współczesnej historii Świdnicy, o tym jak wielką szansą jest działalność gospodarcza opowiadali członkowie Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Żywa lekcja historii i biznesu została połączona z wręczeniem nagród laureatom konkursu „Świdnica – moje miasto”.

Motywem przewodnim wczorajszej edycji Akademii Przedsiębiorczości był jubileusz 25 - lecia pierwszych wolnych wyborów. O godz. 14.00, w Sudeckiej Izbie Przemysłowo – Handlowej, odbyło się spotkanie z  z działaczami podziemnej Solidarności i organizatorami pierwszych wolnych wyborów – Markiem Kowalskim, Ireneuszem Pałacem i Arturem Sierzputowskim. W spotkaniu wzięli udział także członkowie SPiKS: Edward Szywała, Ryszard Sobański, Marian Sworobowicz, Jerzy Skonieczny, Sebastian Owczarski, Mirosław Toporkiewicz i Daniel Paterak.

Walczyli o wolność
– Dzisiaj, oprócz tego, że będziemy wręczali nagrody dla laureatów konkursu, to również chcielibyśmy, byście mogli spotkać i posłuchać ludzi, którzy tworzyli tę współczesną historię Świdnicy i bardzo mocno zaangażowali się w organizacje wyborów 4 czerwca 1989 roku- wyjaśniał Edward Szywała prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.

Moja działalność zaczęła się, gdy skończyłem szkołę. Zdecydowaliśmy się wspólnie z grupą kolegów założyć Duszpasterstwo Ludzi Pracy przy kościele św. Józefa i tam zaczęło zapraszanie ludzi, którzy czynnie uczestniczyli w oporze. W 1988 roku nastąpił moment, gdy mogliśmy rejestrować komisje zakładowe. Powołany został Komitet Organizacyjny Solidarności  w Świdnicy, który przejął główną rolę w organizowaniu wyborów 4 czerwca 1989 roku – opowiadał Artur Sierzputowski. Wspominał owe czasy walki o wolność Polski Ireneusz Pałac, który zwrócił uwagę uczestników, że zawsze jest odpowiedni czas, by robić dobre rzeczy dla Polski i warto nie tylko wspominać bohaterów pierwszych wolnych wyborów, ale zdobywać wiedze na temat owych wydarzeń.  – Pamięć historyczna po to jest, byśmy mogli uczyć się na błędach i lepiej tworzyć przyszłość – stwierdził Ireneusz Pałac. Swoimi refleksjami podzielił się także Marek Kowalski. – Nie byłoby 4 czerwca 1989 roku bez sierpnia 1980 roku i bez Solidarności. To, że 4 czerwca odbyły się wolne wybory było skutkiem iluś tam przyczyn. Przed 1980 roku papieżem został Polak, w tym czasie prezydentem Stanów Zjednoczonych był Ronald Reagan, który narzucił taką politykę, która doprowadziła praktycznie do upadku gospodarczego Związku Radzieckiego. Dzięki temu zaistniała możliwość walki o wolność takich krajów jak Polska – opowiadał działacz opozycji. Wszystko to, jak zauważył Marek Kowalski, doprowadziło do rewolucji, która w istocie jest ewolucją  nie tak drastyczną jak na Ukrainie. Opozycjoniście ustroju komunistycznego podkreślali wartość pamięci, która jest duszą narodu.

Lekcja od świdnickich biznesmenów
Swoje 5 minut podczas wczorajszej Akademii mieli również świdniccy przedsiębiorcy, którzy dobrze wykorzystali 25 lat wolnej gospodarki. O doświadczeniu w prowadzeniu swojej działalności  jako pierwszy opowiadał Mirosław Toporkiewicz, który jest właścicielem hotelu Borys w Zagórzu Śląskim i hotelu Czerwony Baron Świdnicy. Prowadzi również działalność górniczą i wydobywa surowce naturalne w kopalni pod Wrocławiem, a także zajmuje się wynajmem nieruchomości na terenie Świdnicy. – Rok 1989 zastał mnie w klasie maturalnej. Był to okres trudnych wyborów. Pojawiły się nowe możliwości  prowadzenia działalności gospodarczej. Skorzystałem z tej szansy i otworzyłem firmę – mówił właściciel hoteli. Inwestor podkreślał, jak ważna jest technologia i kapitał  oraz jak niezwykle trudno we wspominanym okresie można było go pozyskać. W drugiej kolejności swoją ideę prowadzenia działalności  przedstawiał najmłodszy członek Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich Daniel Paterak. – Założenie firmy w dzisiejszych czasach nie jest trudne, ale wymaga konsekwencji od nas samych. Zacząłem działalność gospodarczą w 2006 roku po rozmowie z żoną. Po studiach zadaliśmy sobie pytanie, jak mamy żyć. Postawiliśmy wszystko na jedną kartę. Przez pierwsze dwa lata zajmowałem się marketingiem i PR-em. Po drodze pojawiło się ogłoszenie, że sieć Empik poszukuje partnerów handlowych i tak założyłem piąty salon w Polsce. W chwili obecnej posiadam salon w galerii handlowej w Świdnicy i Kłodzku. Podkreślał on, że należy wyznaczyć sobie cel i zaangażować siebie w ideę, a wtedy możliwe jest osiągniecie sukcesu. Jako ostatni, na temat przedsiębiorczości wypowiadał się Sebastian Owczarski, który jest współwłaścicielem jednej z największych wytwórni hip-hopowej w Polsce oraz współwłaścicielem firmy ze Stanów Zjednoczonych.  -Działalność gospodarcza jest wielką szansą. Na początku zbierałem swoje pierwsze pieniądze, które pozwoliły mi otworzyć biuro rachunkowe. Później pojawiła się możliwość utworzenia prywatnego banku -  franczyza. Spółka ta do dziś istnieje i jestem jej jednym z głównych akcjonariuszy – mówił Sebastian Owczarski. Zwrócił on uwagę na ryzyko porażki oraz rozsądek, którym należy się kierować przy tworzeniu firmy. – W ciągu pięciu minut można założyć przez Internet działalność gospodarczą, jeżeli tylko mamy na nią pomysł i konsekwentnie będziemy go realizować – podsumował. Akademia Przedsiębiorczości, na której przedstawiali swój pomysł na biznes członkowie Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, miały zachęcić młodych uczestników uroczystości do podjęcia ryzyka stworzenia własnej firmy będącej w istocie pomysłem na życie. 

Przypomnijmy, że Akademia Przedsiębiorczości to cykl spotkań, organizowanych przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, który ma na celu przekazanie młodym ludziom wiedzy przez praktyków. Przedsiębiorców i menadżerów, którzy opowiadają o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, dzielą się doświadczeniami i wiedzą, zdobytą podczas wielu lat pracy.

W nagrodę do Londynu
Po prelekcjach nadszedł czas na oficjalne wręczenie nagród laureatom historycznego konkursu„Świdnica – moje miasto”, który był poświęcony  25-leciu zmian politycznych i społecznych w Polsce. Absolutnymi zwycięzcami byli uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Nagrodę główną,  w postaci obozu językowego w Londynie otrzymał Mateusz Bortkiewicz. Za drugie miejsce nagrodzony został Arkadiusz Ziobrowski, który otrzymał laptopa. Na trzecim miejscu znalazła się Patrycja Kozak, której wręczono notebooka. Gratyfikację w wysokości 500 zł otrzymała także szkoła trójki zwycięzców za największą ilość punktów, jaką zebrali jej reprezentanci. Nagrodę ufundował partner konkursu – redakcja Wiadomości Świdnickich.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 17.2.2020 11:29
1
poniedziałek, 17.2.2020 11:29
środa, 10.10.2018 10:47
1
poniedziałek, 5.10.2015 16:20
poniedziałek, 5.10.2015 16:18
poniedziałek, 5.10.2015 16:16
poniedziałek, 5.10.2015 15:41
poniedziałek, 5.10.2015 15:37
poniedziałek, 5.10.2015 13:23
poniedziałek, 5.10.2015 11:43
poniedziałek, 5.10.2015 08:15
niedziela, 4.10.2015 08:15
niedziela, 4.10.2015 08:10
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
OSiR Dzierżoniów
OSiR Dzierżoniów
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
test