KOMUNIKATY.doba.pl - nowy cennik!
mpk
LOTTO

poniedziałek, 4 lipca 2022

Odona, Malwiny

[FOTO, WIDEO] Transport zabytkowego Wałbrzyszaka do Jaworzyny Śląskiej

środa, 23.9.2015 13:36 , komentarze: 0 , odsłony: 1890
kategorie artykułu:

Zabytkowy wagon z 1912 roku, wyprodukowany w Austrii trafił kilka dniu temu na bocznicę kolejową w Jaworzynie Śląskiej. Akcja transportowania zabytku trwała dwa dni.

- Wagon, jak wynika z uzyskanych informacji od działkowców, został postawiony na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych ROD „Zacisze” w roku 1978. Wstawienie odbyło się z nieistniejącego dziś drugiego toru linii Wałbrzych Główny – Kłodzko Główne przy użyciu dźwigu kolejowego. Przeznaczenie wagonu to miejsce noclegowe dla gości i rodzin działkowców, którzy korzystali z Sali działkowca przy okazji różnych imprez orgaznizowanych prze działkowców. Od roku  2004 wagon przestał pełnić swoja pierwotną rolę. W roku 2014 Stowarzyszenie zainteresowało się wagonem, który jak na obecne czasy jest w dość dobrym stanie. Prowadzone rozmowy z Zarządem ROD „ Zacisze” przyniosły rezultaty, a wagon w roku 2015 sprzedano SMKJ za symboliczną kwotę. Od porannych godzin trwała akcja przestawienia i  transportu do Jaworzyny Śląskiej. Najgorszym z etapów było przeciągnięcie zabytku pod wiaduktem kolejowym, który ma 3.50 metra wysokości a wagon prawie 3.80. Musieliśmy podkopać ziemię pod wiaduktem. Była to naprawdę ciężka, fizyczna praca - mówi Łukasz Romaniecki, prezes Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej.

Wałbrzyszak, bo tak go nazywamy jest pozbawiony układu cięgłowo – zderzakowego oraz układu hamulcowego i podciągów. Nie zraża to nas jednak, ponieważ w wyniku przypadkowego odkrycia znaleźliśmy w Polsce taki sam wagon z przebudowanym nadwoziem. Podwozie jest zachowane w stanie nienaruszonym, a obecny właściciel zezwolił na demontaż w/w elementów. Wnętrze naszego wagonu jest oryginalnie zachowane, brakuje jedynie ławek i półek bagażowych. Dla potrzeb działkowców przejście pomiędzy przedziałami zakryto dzieląc wagon na dwie nierówne części. Zachował się również przedział WC - tłumaczy Romaniecki.

Odrestaurowanie wagonu, choć ten jak mówi Romaniecki jest w całkiem niezłym stanie, wymaga nakładów finansowych.

- Zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie, niekoniecznie finansowe, chociaż też, ale potrzebne nam będą blachy, deski, farby, wszystko to co jest niezbędne do odbudowy tego wagonu - dodaje Łukasz Romaniecki.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii i materiału wideo.

 

 

Wasze komentarze

Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
OSiR Dzierżoniów
OSiR Dzierżoniów
Mati Autogaz
Mati Autogaz
test
Czas generowania: 0,06156 sekund