KOMUNIKATY.doba.pl - nowy cennik!
mpk
LOTTO

sobota, 9 grudnia 2023

Wiesława, Leokadii

[FOTO, WIDEO] Transport zabytkowego Wałbrzyszaka do Jaworzyny Śląskiej

środa, 23.9.2015 13:36 , komentarze: 0 , odsłony: 2006
kategorie artykułu:

Zabytkowy wagon z 1912 roku, wyprodukowany w Austrii trafił kilka dniu temu na bocznicę kolejową w Jaworzynie Śląskiej. Akcja transportowania zabytku trwała dwa dni.

- Wagon, jak wynika z uzyskanych informacji od działkowców, został postawiony na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych ROD „Zacisze” w roku 1978. Wstawienie odbyło się z nieistniejącego dziś drugiego toru linii Wałbrzych Główny – Kłodzko Główne przy użyciu dźwigu kolejowego. Przeznaczenie wagonu to miejsce noclegowe dla gości i rodzin działkowców, którzy korzystali z Sali działkowca przy okazji różnych imprez orgaznizowanych prze działkowców. Od roku  2004 wagon przestał pełnić swoja pierwotną rolę. W roku 2014 Stowarzyszenie zainteresowało się wagonem, który jak na obecne czasy jest w dość dobrym stanie. Prowadzone rozmowy z Zarządem ROD „ Zacisze” przyniosły rezultaty, a wagon w roku 2015 sprzedano SMKJ za symboliczną kwotę. Od porannych godzin trwała akcja przestawienia i  transportu do Jaworzyny Śląskiej. Najgorszym z etapów było przeciągnięcie zabytku pod wiaduktem kolejowym, który ma 3.50 metra wysokości a wagon prawie 3.80. Musieliśmy podkopać ziemię pod wiaduktem. Była to naprawdę ciężka, fizyczna praca - mówi Łukasz Romaniecki, prezes Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej.

Wałbrzyszak, bo tak go nazywamy jest pozbawiony układu cięgłowo – zderzakowego oraz układu hamulcowego i podciągów. Nie zraża to nas jednak, ponieważ w wyniku przypadkowego odkrycia znaleźliśmy w Polsce taki sam wagon z przebudowanym nadwoziem. Podwozie jest zachowane w stanie nienaruszonym, a obecny właściciel zezwolił na demontaż w/w elementów. Wnętrze naszego wagonu jest oryginalnie zachowane, brakuje jedynie ławek i półek bagażowych. Dla potrzeb działkowców przejście pomiędzy przedziałami zakryto dzieląc wagon na dwie nierówne części. Zachował się również przedział WC - tłumaczy Romaniecki.

Odrestaurowanie wagonu, choć ten jak mówi Romaniecki jest w całkiem niezłym stanie, wymaga nakładów finansowych.

- Zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie, niekoniecznie finansowe, chociaż też, ale potrzebne nam będą blachy, deski, farby, wszystko to co jest niezbędne do odbudowy tego wagonu - dodaje Łukasz Romaniecki.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii i materiału wideo.

 

 

Wasze komentarze

Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
OSiR Dzierżoniów
OSiR Dzierżoniów
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
test