Mieszkać i tworzyć obok siebie. Ruszyły zapisy na Sztukę sąsiedztwa!
A gdyby tak zlokalizować działające na osiedlach kulturalno-społeczne inicjatywy, przywitać osoby, które dały im początek i poznać ich metody pracy? Dzięki udziałowi w projekcie „Sztuka sąsiedztwa – forum artystycznych działań lokalnych” uczestniczki i uczestnicy przekonają się, że około artystyczne projekty istnieją tuż za rogiem. Zapisy na wydarzenia, które odbędą się między 8 a 15 października, właśnie ruszyły!
Na mapie Wrocławia pojawia się coraz więcej przestrzeni otwartych i przyjaznych dla lokalnych artystów i artystek oraz dla każdego, kto tęskni za sztuką i budowaniem relacji z innymi ludźmi. Inicjatorów i inicjatorki kilku takich projektów poznać będzie można pierwszego dnia „Sztuki sąsiedztwa” – 8 października w Barbarze (ul. Świdnicka 8B).
Magdalena Kreis, założycielka nieregularnika ZIN Ołbin oraz Maciej Kowalczyk i Marcin Dominiak z Procesu Postaci opowiedzą o tym, jak angażować i animować najbliższe otoczenie przy pomocy narzędzi artystycznych. Maciej Janus podzieli się historią o klimatycznej Galerii Magiel, a Maciej Zarański, gospodarz Drukarni przy Otwartej 12, wytłumaczy, dlaczego najlepsze zamówienia powstają dzięki rozmowom i wspólnej wymianie pomysłów. Z kolei Iwona Kałuża z BWA Wrocław opowie o projekcie opartym na opowieściach i wspomnieniach mieszkańców i mieszkanek Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej.
8 października będzie też okazją, by inspiracji do działań poszukać poza granicami Wrocławia.
Tego dnia zaprezentują się również oryginalne, niszowe inicjatywy z innych miast – chociażby introligatorski projekt Notesy z Łukowa czy artystyczno-aktywistyczny kolektyw Guerilla Architects z Berlina. Zwieńczeniem inspirujących prezentacji będzie włączająca publiczność, podsumowująca dyskusja. Wszystkie wystąpienia będą tłumaczone na PJM.
Sztuka na wyciągnięcie ręki
Oczywiście najlepiej zrozumieć sposób funkcjonowania danego miejsca, przekraczając jego próg. Dlatego 9 października uczestników czekają aż cztery wizyty studyjne! Odwiedziny w MiserArt będą wglądem w przestrzeń wspólnej pracy osób bezdomnych, streetworkerów, artystów i rzemieślników, a wizyta przy ołbińskim NOWYM ZŁOTYM przybliży sposób działania tej nietypowej inicjatywy wystawienniczej. Natomiast w Macondo i Pracowni Witryna okaże się, co znaczy tworzyć i spędzać czas w prawdziwie domowej atmosferze.
„Sztuka sąsiedztwa” jest zarówno dla tych, którzy już działają na osiedlu w obrębie sztuki, jak i dla tych, którzy dopiero pragną rozpocząć swoją przygodę z artystyczno-integracyjną działalnością. Dlatego osoby biorące w niej udział nie tylko zdobędą garść inspiracji, ale też konkretne kompetencje podczas dwóch warsztatów – 12 i 15 października. Podczas spotkań Edyta Ołdak i Pamela Bożek przygotują uczestników i uczestniczki do współpracy ze społecznością lokalną.
Wiedza, wsparcie, nowe znajomości – to będą niezwykle motywujące i sieciujące spotkania! Wstęp wolny, ale liczba miejsc na wydarzenia jest ograniczona – formularz rejestracyjny znaleźć można TUTAJ.
Organizatorem wydarzenia jest Wrocławski Instytut Kultury. Partnerzy: BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, Convivium Berlin e.V., Fundacja Katarynka, SCAL Wrocław – Sieć Centrów Aktywności Lokalnej, Radio LUZ, NN6T. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)