komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 23 lutego 2018

Romany, Damiana

"Jest ponad 2,6 tysiąca mniej bezrobotnych"

czwartek, 18.2.2016 14:15 , komentarze: 34 , odsłony: 25873
kategorie artykułu:

Jaki był miniony rok dla powiatu kłodzkiego, jakie inwestycje udało się zrealizować, a także jakie są plany na rok 2016 - na te tematy rozmawialiśmy ze starostą powiatu kłodzkiego, Maciejem Awiżeniem

Paulina Schulz: Jaki był miniony rok dla powiatu kłodzkiego?

Maciej Awiżeń: Rok 2015 był dość spokojny. Zmiany, które odbywały się na górze, na stanowisku prezydenta, w parlamencie, w rządzie i w agendach rządowych nie miały wpływu na lokalne działania. I chciałbym zapewnić, że ta stabilność, jaką mamy w samorządzie powiatowym i w samorządach gminnych, mimo różnych zmian, które oceniamy lepiej czy gorzej, gwarantuje rozwój i umożliwia realizację planów, które przynoszą korzyści naszym mieszkańcom. Trudno w kilku słowach powiedzieć, żeby nie zaczynać nudnej wyliczanki, co udało się zrobić w 2015 roku. Na pewno dobrze przygotowaliśmy się do nowego programowania unijnego. Jak tylko zaczną się nabory wniosków – jesteśmy gotowi do ich składania i mamy zabezpieczony swój wkład finansowy, aby rozpocząć realizację projektów drogowych, promocyjnych i w wielu innych obszarach.

Paulina Schulz: Jakie inwestycje udało się zrealizować w roku ubiegłym?

Maciej Awiżeń: W minionym roku zainwestowaliśmy prawie 13 mln zł w drogi powiatowe, w sumie wykonaliśmy 54 zadania inwestycyjne. Udział powiatu w inwestycjach to ponad 4 mln zł, pozostałe 8,85 mln – to środki zewnętrzne.
   Z tym się oczywiście wiąże współpraca z gminami, nadleśnictwami, kamieniołomami – wszystkim, którzy chcieli z nami współpracować – bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję przy tej okazji także Piotrowi Marchewce, Stanisławowi Sijce – dyrektorowi ZDP i pracownikom Zarządu Dróg Powiatowych, bo to nie jest łatwa działka i bez ich zaangażowania i pracowitości mielibyśmy zdecydowanie trudniej. Największe inwestycje to wart ponad 2,8 mln zł remont drogi Słupiec – Bożków, za 1,36 mln zł zmodernizowaliśmy drogę między Długopolem Górnym a Roztokami, za 1,2 mln zł drogę w Konradowie, i jeszcze m.in. droga w Bieganowie, droga w Krosnowicach, przejście podziemne w Kłodzku… Nie obyło się jednak bez wyliczanki, ale to trzeba mówić, bo nie każdy przecież mieszkaniec Kudowy jeździ regularnie na przykład do Bolesławowa, a mieszkaniec Międzylesia do Karłowa, żeby wiedzieć, że akurat tam są remontowane drogi.
   W oświacie nasze inwestycje wyniosły ponad 1,7 mln zł. Wyremontowaliśmy m.in. budynki „Chrobrego” w Kłodzku, ZSP w Kłodzku i ZSO w Bystrzycy. Oświata to też jest niełatwy teren, bo z roku na rok zmienia się sytuacja, zmniejsza się liczba dzieci, trzeba szukać innych rozwiązań, ale staramy się optymalnie zabezpieczyć zarówno tę młodzież, która do nas przychodzi, jak i kadrę. Optymistyczny jest też fakt, ze coraz więcej zakładów pracy z naszego terenu widzi sens w zakładaniu klas patronackich w naszych szkołach zawodowych – bo to ma wpływ nie tylko na edukację i praktyczną naukę zawodu, ale także na zmniejszenie bezrobocia. W tym roku z kolei czekają nas spore inwestycje w Zespole Placówek Socjoterapeutycznych w Kłodzku i w Domu Wczasów Dziecięcych w Dusznikach.

Paulina Schulz: Skoro mowa o Domu Wczasów Dziecięcych, proszę powiedzieć skąd się wzięła ta burza wokół tego tematu?

Maciej Awiżeń: To dosłownie była burza w szklance wody. Szukaliśmy najkorzystniejszego rozwiązania dla polepszenia warunków młodzieży z Zespołu Placówek Socjoterapeutycznych, który obecnie mieści się w dwóch lokalizacjach, w Kłodzku i Krosnowicach. Analizowaliśmy różne opcje, i wśród nich pojawiła się też taka, żeby przenieść cały ZPS do budynków DWD w Dusznikach. Jednak żeby przekonać się, czy w ogóle jest to możliwe, musieliśmy przeprowadzić szczegółowe ekspertyzy techniczne i finansowe. I wtedy od razu zaczęło się poruszenie. Przy tej okazji dało się zauważyć, że lokalni działacze PIS-u strasznie przebierają nogami, żeby tylko znaleźć się w mediach, że podsycają, a czasem wywołują sztuczne konflikty, tylko po to, żeby wypromować swoje nazwiska. To jest dziecinne i niepoważne. Dokładnie to samo robią teraz, gdy próbują zablokować budowę obwodnicy Kłodzka. Wyłoniona w przetargu firma stoi już niemal z koparkami gotowymi do pracy, a kilka osób z PIS-u, i to w dodatku nie z Kłodzka, nagle zaczyna protestować przeciwko inwestycji, o którą walczyliśmy długo, ale skutecznie. To są działania przeciwko mieszkańcom, przeciwko ich bezpieczeństwu, i w dodatku nie poparte żadnymi argumentami. Zupełnie dla mnie niezrozumiałe, bo szkodliwe.

Paulina Schulz: Wróćmy zatem do podsumowania 2015 roku.

Maciej Awiżeń: W czerwcu przeprowadziliśmy Powiatowy Urząd Pracy – kłodzki PUP zmienił siedzibę i mieści się teraz przy ul. Wyspiańskiego w jednym z budynków po byłym oddziale Straży Granicznej. Są tam lepsze warunki i w dodatku nie płacimy już wysokiego czynszu za wynajem. Poza tym cieszymy się, że bezrobocie w powiecie systematycznie spada i teraz jest najniższe od kilku lat. Od stycznia do grudnia 2015 spadło o prawie 5 %, a to oznacza, że jest ponad 2,6 tysiąca mniej bezrobotnych.
   Jeśli chodzi o pomoc społeczną – też było trochę remontów, m.in. przed PCPR-em powstał nowy parking, wyremontowaliśmy jeden z budynków Domu Dziecka na ul. Korczaka w Kłodzku, remonty odbyły się też w Domach Pomocy Społecznej w Podzamku i Bystrzycy.
   W 2015 roku podpisaliśmy z PKP, PKS i miastem Kłodzko list intencyjny w sprawie powstania Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego na terenie dworca PKS w Kłodzku. Zawiera on plany wyremontowania dworca kolejowego i autobusowego, powstanie wspólnych kas, poczekalni, informacji, a także punktów usługowych i handlowych. Mam nadzieję, że nowy Zarząd PKP w dalszym ciągu będzie chciał wspólnie z nami współpracować przy realizacji tego ważnego przedsięwzięcia. W najbliższym czasie jadę do Warszawy, żeby w tej sprawie rozmawiać z PKP.

Paulina Schulz: A jakie plany na rok 2016?

Maciej Awiżeń: Na rok 2016 w samym tylko obszarze drogowym mamy zaplanowanych ponad 30 inwestycji na kwotę 26 mln zł, oczywiście, jeśli dostaniemy dofinansowanie na wszystkie nasze zadania. Teraz czekamy na rozstrzygnięcia naborów, które już za nami i uruchomienie programów unijnych.

Paulina Schulz: Dziękuję za rozmowę. 

Maciej Awiżeń: Dziękuję. 

 

Wasze komentarze

Co za gość PO przeczytaniu tego to na pewno jest...
wtorek, 08.03.2016 19:24 autor: Pablo
No jeżdżą ludzie 60-80 km do Czech, Skoda i Hella...
wtorek, 01.03.2016 13:19 autor: Irek
Bo do czech wyjechali pracować u pepika wolą niz w...
poniedziałek, 29.02.2016 19:29 autor: autor
"jest ponad 2.6 tys bezrobotnych mniej" tak oczywiscie bo...
poniedziałek, 29.02.2016 17:57 autor: albert
to az tylu kłodczaninuw straciło zasiłek ????? bo z tego...
niedziela, 28.02.2016 14:54 autor: kolo
Starosto to kiedy medal za wybitne zasługi dla Ludu Tej...
sobota, 20.02.2016 11:13 autor: Habel
Panie Awiżeń czy Pan wychodzi wogóle ze Starostwa i zapytał...
sobota, 20.02.2016 10:27 autor: bezrobotny
czy to już zart na 1 kwietnia?nie wiem co...
piątek, 19.02.2016 12:41 autor: bobas
Spadek bezrobocia to zasluga zakladów w Czechach, nasze UP nic...
piątek, 19.02.2016 11:42 autor: sherlock
ha ha ha ha śmiechu wrte
czwartek, 18.02.2016 21:19 autor: ja
No szkoda że nie dodał dlaczego spadło to bezrobocie. Co...
czwartek, 18.02.2016 20:10 autor: emigrantka
Maciuś niedługo powałęsa się razem z Wałęsą!!!
czwartek, 18.02.2016 19:37 autor: axa
Tak naprawde to likwidują stanowiska pracy po to by ludzie...
czwartek, 18.02.2016 17:45 autor: Przymusowy emigrant
Jest o wiele mniej bo dużo wyjechało , dużo się...
czwartek, 18.02.2016 17:37 autor: NIEDLAUP
poniedziałek, 22.1.2018 15:24
2
czwartek, 28.12.2017 09:54
1
piątek, 28.7.2017 11:46
Kawiarnia W Dobrym Guście
Kawiarnia W Dobrym Guście
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA