komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

czwartek, 18 kwietnia 2019

Boguslawy, Apoloniusza

Żyjący z HIV wychodzi z szafy

piątek, 12.4.2019 14:13 , komentarze: 0 , odsłony: 164
kategorie artykułu:

„Życie jest pozytywne. Twój status HIV tego nie zmienia” – to hasło kampanii „Niewykrywalni” Tomasza Siary, aktywisty z Wrocławia. Jej główne cele to przeciwdziałanie stygmatyzacji osób seropozytywnych, promocja testowania w kierunku zakażenia wirusem oraz edukacja o HIV/AIDS. Jeszcze przed oficjalnym startem kampanii magazyn „Replika” opublikował obszerny wywiad z Siarą, w którym opowiada on o swoim życiu - od informacji o zakażeniu HIV przez załamanie i izolację po spełnienie oraz przemianę w aktywistę działającego na rzecz destygmatyzacji osób HIV+. Rozmowa została przeprowadzona w ramach projektu Fundacji Replika „Jak bezpiecznie żyć z osobą zakażoną HIV” realizowanego z funduszy przekazanych przez Gilead Sciences w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Rozpoczynająca się 15 kwietnia ogólnopolska kampania „Niewykrywalni” obejmie m.in. uruchomienie portalu niewykrywalni.pl, w ramach którego specjaliści będą rozwiewać wątpliwości związane z tematyką HIV oraz dotyczące związków HIV+/HIV-. Pozytywnymi świadectwami będą coming outy osób żyjących z wirusem oraz ich seronegatywnych partnerów. Ważnym elementem będzie działalność w mediach społecznościowych, w których eksperci i aktywiści będą publikowali odpowiedzi na pytania internautów. Wsparciem dla działań online będą otwarte spotkania tematyczne „POZYTYWNE ROZMOWY” z aktywistami oraz lekarzami – specjalistami chorób zakaźnych w największych miastach Polski. Ich inauguracja w formie wernisażu POZYTYWNE OTWARCIE będzie miała miejsce w Warszawie 13 kwietnia o godzinie 18:00 (informacje i zapisy e-mailowo: media@niewykrywalni.pl). Dodatkowo organizowane będą wydarzenia artystyczne wzmacniające przekaz kampanii, a w klubach i punktach medycznych pojawią się materiały edukacyjne.

Podstawą dla uruchomienia kampanii są wyniki wieloletnich europejskich badań PARTNER 1 oraz PARTNER 2 przeprowadzonych na tysiącach par hetero i homoseksualnych. Udowadniają one ponad wszelką wątpliwość, że osoba seropozytywna nie może zakazić swojego partnera, gdy jest poddana systematycznej terapii ARV i ma niewykrywalny poziom wiremii HIV we krwi. Jak Tomasz Siara. 

- Według NIZP-PZH około 20 procent zakażonych w Polsce nie wie o swoim zakażeniu. Według organizacji pozarządowych, może to być nawet 50 proc. W całej Europie tylko w Rumunii i Bułgarii jest więcej osób seropozytywnych nieświadomych swojego statusu. To musi się zmienić! Jako żyjący z HIV od 16 lat jestem najlepszym przykładem, że z wirusem można normalnie żyć. HIV nie jest karą za „rozwiązłość”. Jest zwykłym wirusem. Tyle że dla kogoś, kto jest zakażony i się nie leczy, bo o tym nie wie, może on być śmiertelnie niebezpieczny – powiedział Tomasz Siara.

- Codziennie HIV zakażają się w Polsce 3-4 osoby. Zbyt wielu seropozytywnych nie ma świadomości swojego statusu i może nieświadomie przekazywać wirusa innym. Dlatego tak ważna jest edukacja. Odniesiemy sukces w walce z epidemią, jeśli ludzie zrozumieją, że test na HIV powinien zrobić każdy aktywny seksualnie człowiek. Jednocześnie warto wiedzieć, że dzięki nowoczesnemu, bezpiecznemu w długim terminie i bezpłatnemu w Polsce leczeniu pacjenci z tym wirusem mogą żyć i funkcjonować normalnie do późnej starości – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

 

Wasze komentarze


środa, 17.4.2019 07:00
wtorek, 16.4.2019 20:27
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki