komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

piątek, 19 października 2018

Ziemowita, Jana

ZUS: Nie chcemy już zwolnień na papierze

czwartek, 10.5.2018 08:00 , komentarze: 0 , odsłony: 627
kategorie artykułu:

Zarówno lekarze jak i pacjenci chętnie korzystają z bezpłatnych usług doradcy od elektronicznych zwolnień. Lekarze proszą o nauczenie ich wystawiania zwolnień online, pacjenci proszą o wyjaśnienie wątpliwości wynikających z tego, że z gabinetu lekarskiego wyszli bez papierowego druku zwolnienia w ręku. 

Tylko w ciągu pierwszych trzech dni roboczych maja z doradca spotkało się 682 dolnoślązaków. We Wrocławiu 288 osób poprosiło o pomoc w wyjaśnieniu zawiłości działania nowego programu.

- Popularność wizyt u doradców ds. e-zla potwierdza, że we właściwy sposób rozpoznaliśmy potrzeby naszych klientów – mówi Piotr Burtowski Dyrektor Oddziału ZUS we Wrocławiu. - Doradca w ZUS oraz szkolenia bezpośrednie u lekarzy i płatników to kompleksowa oferta dla wszystkich zainteresowanych – dodaje Dyrektor Burtowski”.

 Doradcy eZLA przyjmują klientów w ZUS dopiero od 2 maja. Z ich usług mogą korzystać nie tylko lekarze i pacjenci, ale także pracodawcy. Konsultant ZUS wyjaśnia, w jaki sposób pracodawca dowie się o tym, że pracownik jest na „chorobowym” i pokaże zasady funkcjonowania zwolnień w sieci. 

 – Żeby możliwy był elektroniczny obieg zwolnień między ZUS lekarzem i pracodawcą zarówno lekarz jak i pracodawca muszą mieć założone swoje indywidualne konto na platformie elektronicznej ZUS – zastrzega Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Nasz doradca jest bardzo pomocny w założeniu takiego profilu – dodaje rzeczniczka.

Elektroniczne zwolnienie to duże ułatwienie dla chorego, który nie musi – tak jak to jest w przypadku papierowych zwolnień – dostarczać druku swojemu pracodawcy, gdyż e-ZLA jest elektroniczne przesyłane do zakładu pracy i równocześnie do systemu ZUS. Z tego powodu pracownik nie musi też pilnować terminu siedmiu dni, jaki jest przewidziany na dostarczenie tradycyjnego zwolnienia.  W przypadku dostarczenia zwolnienia po terminie zasiłku chorobowy czy opiekuńczy zostaje obniżony o 25 proc.

Przypomnijmy, ze papierowe zwolnienia są jeszcze w obiegu do końca listopada 2018 roku, od 1 grudnia wszystkie zwolnienia będą musiały być wystawiane online.  

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 8.10.2018 15:10
poniedziałek, 8.10.2018 11:00
poniedziałek, 8.10.2018 08:00
Teagle
monitoring GPS
Wypożyczalnia osuszaczy
części Samsung
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Sklep AZE
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
biura do wynajęcia
New-House
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele