komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

niedziela, 24 marca 2019

Marka, Gabriela

Znamy szczegóły 4. sezonu "Kinematografu Wrocławskiego"

piątek, 11.1.2019 13:00 , komentarze: 0 , odsłony: 433
kategorie artykułu:

Czwarty sezon „Kinematografu Wrocławskiego” to filmowe zwiedzanie całego Dolnego Śląska. W ramach najnowszej odsłony cyklu widzowie odwiedzą najpopularniejsze dolnośląskie plenery, a wszystko dzięki znakomitym dziełom polskiej kinematografii, realizowanym w malowniczej scenerii naszego regionu. Pierwszą wycieczkę – 15 stycznia zaplanowano do Bystrzycy Kłodzkiej, a przewodnikiem będzie stylowe dzieło Kazimierza Kutza „Nikt nie woła”. Zobaczymy też filmy kręcone w Lądku-Zdrój, Wambierzycach, Lubomierzu czy Wałbrzychu.

Bystrzyca Kłodzka

Wszystkie wymienione miejscowości dość regularnie pojawiały się na ekranie filmowym. Bystrzycę Kłodzką, a także Lubomierz odkrył dla rodzimego kina Kazimierz Kutz. W debiucie pt. „Krzyż walecznych” (1958) skorzystał z urody lubomierskiego rynku, gdzie rozgrywa się znakomita większość akcji noweli „Wdowa” ze Zbigniewem Cybulskim w jednej z głównych ról. Już kilkanaście miesięcy potem późniejszy autor „trylogii śląskiej” uwiecznił na taśmie filmowej Bystrzycę Kłodzką w stanie wciąż przypominającym rok 1945 w „Nikt nie woła” (1959), cudownej historii inicjacyjnej z demonami II wojny światowej w tle. Od prezentacji tego tytułu rozpocznie się czwarta odsłona Kinematografu –  pokaz filmu odbędzie się 15 stycznia o godzinie 18:00 do Barbary. (Świdnicka 8B)

Lądek-Zdrój

W kolejnym miesiącu czeka podróż nieodległa w czasie (jeśli chodzi o powstanie filmu), a także – geograficznie, bo do Lądka-Zdroju, gdzie w 1963 r. Janusz Morgenstern („Mniejsze niebo”) nakręcił „Dwa żebra Adama”, dziejącą się w latach 60. satyrę na małomiasteczkową mentalność, do której scenografię dostarczyło jedno z najsłynniejszych uzdrowisk Dolnego Śląska. Miejscowość powracała jeszcze kilka razy jako plener filmowy, a mieszkańcy co jakiś czas organizują projekcje obrazów realizowanych w ich mieście. Wspominana Bystrzyca Kłodzka pisze tutaj w ostatnich latach jeszcze barwniejszą kartę: uruchomiono tam Kryształową Aleję Gwiazd, organizowano jubileusz 55-lecia powstania filmu „Nikt nie woła” czy premierę „Pokotu” Agnieszki Holland.

Fot. Lech Moliński

 

Wasze komentarze


piątek, 22.3.2019 08:38
wtorek, 19.3.2019 13:53
wtorek, 19.3.2019 09:14
poniedziałek, 18.3.2019 09:00
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki