Zmiany w zarządzie spółki Ekosystem oraz nowa strategia gospodarki odpadami we Wrocławiu

piątek, 10.1.2025 12:12 194 0

9 stycznia 2025 roku stanowisko Prezesa Zarządu spółki Ekosystem objął Paweł Karpiński. Nowy prezes, od 20 lat związany zawodowo z ochroną środowiska i gospodarką odpadami, posiada kierunkowe wykształcenie i bogate doświadczenie w zarządzaniu systemami odpadowymi. Wcześniej pełnił funkcję wiceprezesa Ekosystemu, dzięki czemu zmiana w kierownictwie odbywa się płynnie i bez zakłóceń, co jest szczególnie istotne w kontekście zbliżającego się przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych we Wrocławiu.

– Objęcie stanowiska Prezesa Ekosystemu to dla mnie wielkie wyzwanie, ale jestem przekonany, że razem z doświadczonym zespołem specjalistów z sukcesem zrealizujemy cele stawiane przed spółką  – podkreśla Paweł Karpiński, Prezes Zarządu spółki Ekosystem.

Nowy podział miasta i transparentność przetargu.

W listopadzie 2024 roku Rada Miejska Wrocławia podjęła uchwałę, która wprowadziła nowy podział miasta na sześć sektorów obsługi odpadowej. Zmiana ma na celu zwiększenie konkurencyjności i umożliwienie udziału w przetargu mniejszym wykonawcom, co przełoży się na lepsze ceny za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Przygotowywana dokumentacja przetargowa zostanie poddana audytowi wyspecjalizowanej kancelarii prawnej, zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej Ekosystemu. W celu zapewnienia pełnej przejrzystości, o audycie oraz zmianach w spółce poinformowane zostały odpowiednie służby, takie jak ABW i CBA.

– Przygotowując przetarg spółka kieruje się zasadami uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców oraz przejrzystości, zgodnie z zapisami Prawa zamówień publicznych. Naszym priorytetem jest zapewnienie mieszkańcom Wrocławia wysokiej jakości usług, przy racjonalnych kosztach– dodaje Paweł Karpiński, prezes spółki Ekosystem.

Wyzwania związane z selektywną zbiórką tekstyliów
W 2025 roku w całej Polsce wszedł  w życie obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych. We Wrocławiu odpady tekstylne stanowią jedynie 2% całego strumienia, czyli około 6 tys. ton rocznie. Spółka Ekosystem, finansowana z opłat za gospodarowanie odpadami, kieruje się zasadą efektywności ekonomicznej i ochrony budżetów mieszkańców.

– Dodanie osobnych pojemników na tekstylia w całym mieście byłoby nieekonomiczne i wiązałoby się z istotnym wzrostem kosztów. W przetargu uwzględniamy tę nową regulację, szukając rozwiązania, które odpowiada na potrzeby mieszkańców, jednocześnie optymalizując koszty– zaznacza Alicja Czyżewska-Kania, rzecznik Ekosystemu.

Planowane działania
Ogłoszenie przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów planowane jest na I kwartał 2025 roku. Spółka Ekosystem, reprezentująca Gminę Wrocław, przygotowuje postępowanie zgodnie z najwyższymi standardami, mając na celu zapewnienie stabilności systemu odpadowego oraz dalszy rozwój zgodny z potrzebami mieszkańców i wymogami prawnymi.Nowy podział Wrocławia na sektory oraz działania spółki Ekosystem mają na celu podniesienie jakości usług przy zachowaniu racjonalnych kosztów, co przyniesie wymierne korzyści zarówno mieszkańcom, jak i miastu.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)