komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 19 stycznia 2021

Henryka, Mariusza

Zmiany dla kierowców w 2021 roku

wtorek, 12.1.2021 16:27 , odsłony: 105
kategorie artykułu:

Początek roku to dobry moment, by przyjrzeć się zmianom w kodeksie drogowym, które mają wpływ na codzienną jazdę samochodem. Co nowego wskazują przepisy jeśli chodzi o transport drogowy i jak zmienia się spedycja drogowa?

Zakaz jazdy "na zderzak" i bezwzględne pierwszeństwo dla pieszych

Nowy rok przynosi nowe obostrzenia w prawach pieszych i kierowców. Do tych najważniejszych, które dadzą się odczuć każdemu uczestnikowi ruchu, zaliczyć można zakaz jazdy "na zderzak", czyli konieczność zachowania odstępów między poszczególnymi samochodami. Jest to wynikiem znacznej liczby wypadków i kolizji spowodowanych właśnie brakiem odpowiedniej odległości między pojazdami. Co ciekawe, podobne regulacje prawne od dawna są stosowane w innych krajach europejskich, m.in. w Niemczech. Nowe przepisy, co istotne, nie mają zastosowania co do kierowców, którzy wykonują akurat manewr wyprzedzania.

W 2021 roku przepisy znacząco odnoszą się też do praw pieszych, którzy zbliżają się do oznaczonego przejścia. Do tej pory kierowca poruszający się samochodem zobowiązany był w takiej sytuacji do zachowania szczególnej ostrożności i ograniczenia prędkości. Nowe regulacje nakładają dodatkowy obowiązek w postaci bezwzględnej konieczności ustąpienia pierwszeństwa pieszemu i zmniejszenia prędkości jazdy w taki sposób, by nie narazić na niebezpieczeństwo uczestników ruchu. Przepisy nie odnoszą się do tramwajów, ponieważ droga hamowania tego pojazdu wraz z pasażerami jest w praktyce kilkukrotnie dłuższa niż jadącego z tą samą prędkością innego, np. samochodu osobowego.

Nowe regulacje prawne nie odnoszą się, jednak tylko do obostrzeń w stosunku do kierowców samochodów. Także piesi mają teraz obowiązek zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.

Zakaz korzystania z telefonów podczas przechodzenia przez jezdnię

Korzystanie z telefonu podczas przechodzenia przez ulicę jest dość często spotykaną praktyką, której od teraz będą zabraniać przepisy. W ich świetle pieszy nie będzie mógł rozmawiać przez telefon ani używać go w innym celu w trakcie przechodzenia przez jezdnię albo torowisko - również na oznaczonych przejściach dla pieszych. Zakaz odnosi się nie tylko do telefonów, ale też do innych urządzeń elektrycznych. Ma to na celu znacząco poprawić bezpieczeństwo pieszych i podnieść możliwość obserwacji sytuacji na przejściu, jezdni i torowisku.

Nowe ceny akcyzy i zmiany kosztów zakupu nowych samochodów

Spedycja drogowa również odczuje zmiany. W nowym roku przewidywana jest nowa stawka akcyzy, która będzie wynosić od teraz o 50% mniej na samochody hybrydowe typu plug-in, czyli z możliwością ładowania z gniazdka. Jest to efekt wzrastającej konieczności ochrony środowiska naturalnego i nacisku na produkcje samochodów z ograniczoną ilością emitowanych spalin.

2021 rok przynosi także zmiany w obrębie cen samochodów, które znacząco wzrosną i będzie to stałym trendem. Wzrost jest spowodowany wyższymi kosztami produkcji, które wynikają z nakładanych na producentów wymogów związanych z bezpieczeństwem i dbałością o środowisko naturalne w zakresie ograniczenia ilości spalin. W nowym roku opracowano nowe limity spalin - zgodnie z normami jakie przyjęła Wspólnota Europejska jest to restrykcyjny poziom wynoszący 95 g CO2/km.

Transport drogowy zaskoczą też kary za brak ubezpieczenia OC - w 2021 roku zapłacimy za to aż 2 - krotność pensji minimalnej.

 
niedziela, 17.1.2021 22:44
niedziela, 17.1.2021 22:33
sobota, 16.1.2021 11:35
piątek, 15.1.2021 15:15
piątek, 15.1.2021 11:48
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele