Żłobek przy ulicy Dokerskiej w zupełnie nowej odsłonie [Foto]

środa, 18.1.2023 11:46 231 0

Remont żłobka nr 5 przy ulicy Dokerskiej 5 zmienił placówkę nie do poznania. Dawny budynek został gruntownie rozebrany, a w nowym całkowicie zmieniono układ pomieszczeń. Wokół wybudowane zostały 3 place zabaw ze specjalną, gumową nawierzchnią EPDM, nowe ławki, kosze na śmieci i ogrodzenie. Ponadto powstał ogród deszczowy wraz ze zbiornikiem, a na dachu budynku zamontowano panele fotowoltaiczne. Na sufitach żłobka znajdują się akustyczne sufity.

Odmieniony żłobek otwarty został już w poniedziałek 16 stycznia. Uroczyste otwarcie z udziałem mediów oraz przedstawicielami miasta odbyło się natomiast w środę 18 stycznia.

Odwiedziliśmy sale zabaw, jadalnię, szatnię i pokój leżakowania. Wszystko wygląda bardzo nowocześnie i schludnie. Do dyspozycji najmłodszych oddano nowe zabawki, przybory, a także łóżeczka w całkowicie odmienionych salach. Z nowych udogodnień korzystają również pracownicy.

- Bardziej trafnym określeniem jest nie remont, a całkowita przebudowa placówki. Żłobek to ponad trzydziestoletni budynek, dwukrotnie zalany. Był w stanie wymagającym gruntownych prac. Pochłonęły one ponad 11 milionów złotych. Warunki dla najmłodszych są rewelacyjne - mówiła Agata Dzikowska z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

- Spotykamy się w pięknie odremontowanym żłobku. Mam nadzieję, że to piękno, które nas otacza - nowe sale, zabawki, pomoce dydaktyczne uczynią dzieci szczęśliwymi i będą one czuły się tutaj bezpiecznie. Liczę, że kadrze będzie się tu dobrze pracowało. W żłobku zatrudnionych jest 18 pań opiekunek, 2 panie kucharki, pani praczka, pan konserwator. Oni wszyscy czuwają nad bezpieczeństwem i dobrem naszych podopiecznych. W sobotę (14 stycznia) odbyły się dni otwarte dla rodziców. Byli oni zachwyceni. Bardzo się cieszyli, że żłobek wznowił swoją działalność. Budynek ma zastosowane rozwiązania ekologiczne: panele fotowoltaiczne, ogród deszczowy i lampy LED - mówiła Danuta Owczarek, kierowniczka żłobka.

- Ta metamorfoza tylko pokazuje, jak wiele pracy zostało tu włożone. Poprawiamy nie tylko warunki funkcjonowania dzieci, ale również działamy na rzecz ekologii, stosując energooszczędne rozwiązania. Gratulacje i cieszymy się że zapewniana jest coraz większa oferta opieki żłobkowej w naszym mieście - podkreślił Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

- Nie ma mowy o mieście dostępnym, wysokich standardów bez licznych miejsc w żłobkach i przedszkolach. We Wrocławiu 60% dzieciaków do 3. roku życia uczęszcza do żłobków, to najwyższy wynik w Polsce. Średnia krajowa to 20%. Jest się czym chwalić. Mam nadzieję, ze nie zejdziemy z tej ścieżki - oznajmił Bartłomiej Ciążyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Żłobek zapewnia opiekę 120 maluchom w wieku od 20 tygodni do 32 miesięcy życia.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)