komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 19 września 2020

Januarego, Konstancji

Zjawiskowe murale na Nadodrzu. Koniec Kinomural 2019 [ZDJĘCIA]

poniedziałek, 23.9.2019 08:30 , komentarze: 0 , odsłony: 644
kategorie artykułu:

W piątek i sobotę, 20 i 21 września, we Wrocławiu można było podziwiać ruchome murale. Za sprawą projektu Kinomural Nadodrze zamieniło się w wielkoformatową galerię sztuki. Niesamowite projekcje autorstwa 22 artystów z całego świata obejrzało tysiące wrocławian. To pierwszy w Polsce projekt prezentujący sztukę w takiej formule. 

Tymczasowe dzieła wyświetlane były na Nadodrzu, wyjątkowym wrocławskim osiedlu, porównywanym do berlińskiego Kreuzberga czy rzymskiego Zatybrza. Swój film kręcił tu sam Steven Spielberg. Na 12 ścianach 8 kamienic powstały ruchome obrazy. Nie były to jednak typowe murale a efemeryczne projekcje w różnej formie – od wideoartu, przez animację, po kino eksperymentalne. 


Galeria pod gołym niebem 

Na nadodrzańskich kamienicach swoje prace zaprezentowało 22 wyśmienitych twórców z kraju i ze świata. Można było zobaczyć m.in. wspólne dzieło pisarza, fotografa i muzyka Filipa Zawady, reżysera filmowego, operatora i artysty eksperymentującego z ruchomym obrazem Piotra Bartosa oraz Agaty Bartos, wykształconej w Holandii artystki mixed-media. Swoje prace zaprezentowali również autor legendarnej „Panny Nikt” Tomek Tryzna, Bartek Bartos, reżyser i producent filmowy, autor nagrodzonego na festiwalu Nowe Horyzonty filmu “Chłopiec z żabą”, międzynarodowy kolektyw audiowizualny AOAC (Nika Otto, Alp Şahin, Neo Chung) i manufaktura kinoMANUAL.

Kinomural był okazją do podziwiania prac uznanych na całym świecie artystów z różnych kontynentów i kultur, wykorzystujących rozmaite media, podejmujących istotne kwestie społeczne i egzystencjalne. Swoje dzieła prezentowali Thorsten Fleisch znany z projektu pt. „Energie!”, w którym ujawnia się jego fascynacja odkryciami Nikoli Tesli, pochodzący z byłej Jugosławii Zlatko Ćosić, Japończyk Shusaku Kaji, mieszkająca w Chicago Yue Zhou, Jorge Bandera z kolumbijskiej Bogoty, kanadyjczyk Mike Pelletier, rezydujący w Berlinie Damien Tran oraz szwajcarski artysta Dirk Koy. 

Pomysłodawcy Kinomuralu, Bartek, Agata i Piotr Bartos, od wielu lat zajmują się sztuką filmową. W 2013 roku we Wrocławiu bracia Bartos stworzyli Studio Manifiesta produkujące kino autorskie. Chwilę później do tandemu dołączyła siostra, Agata Bartos, ceniona artystka multimedialna. W 2014 roku ich pełnometrażowy debiut pt. „Chłopiec z żabą” otrzymał nagrodę główną na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w konkursie Powiększenie.

Projekt został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Wrocławia. Partnerami projektu są Gmina Wrocław, TBS Wrocław i Dolnośląskie Centrum Filmowe.

Foto: Jerzy Wypych, Aleksandra Macewicz 

 

Wasze komentarze

czwartek, 17.9.2020 14:35
czwartek, 17.9.2020 14:09
poniedziałek, 14.9.2020 14:32
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele