komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

sobota, 23 marca 2019

Pelagii, Oktawiana

Zieloni proponują nowe priorytety w walce z upałem we Wrocławiu

czwartek, 9.8.2018 13:00 , komentarze: 1 , odsłony: 425
kategorie artykułu:

- Nasze rozwiązania na walkę z upałami to: więcej zieleni w mieście, więcej publicznych wodopojów, nowe standardy planowania przestrzennego oraz walka ze zmianami klimatu. Takimi często drobnymi inwestycjami oraz odpowiedzialną polityką klimatyczną możemy wpłynąć na to, aby nasze codzienne życie w mieście było lepsze - mówi Małgorzata Tracz, kandydatka Partii Zieloni na Prezydent Wrocławia.

Upały to problem, który męczy mieszkańców Wrocławia od kilkunastu dni. 

- Upały dają się we znaki nam wszystkim, zwłaszcza osobom, które muszą w czasie ich trwania być w mieście i wykonywać swoje codzienne czynności. Upał szkodzi zdrowiu każdego z nas, a zwłaszcza osobom najmłodszym - dzieciom oraz tym najstarszym - seniorom. To jest problem, z którym musimy się dziś i będziemy musieli w przyszłości jako społeczeństwo mierzyć - informuje Tracz. 

Zieloni chcą, aby Wrocław był miastem zdrowym, dlatego dziś na konferencji prasowej pod Sukiennicami zaproponowali nowe priorytety dla Wrocławia w walce z upałami. 

Proponujemy oprzeć walkę z upałami we Wrocławiu na czterech nowych priorytetach. Po pierwsze: więcej zieleni w mieście, po drugie: więcej publicznych wodopojów, po trzecie: nowe standardy planowania przestrzennego, aż po realną walkę ze zmianami klimatu - wymienia Małgorzata Tracz. 

Wrocław potrzebuje większej ilości zieleni, szczególnie drzew przy ulicach. Drzewa są najbardziej naturalną ochroną przed słońcem, dają kojący cień nie tylko nam, ale i chodnikom i ulicom, ograniczając ich nagrzewanie. Drzewa dają realną różnicę, i to rzędu o 14 stopni niższych temperatur w cieniu niż na betonowej pustyni. Dzięki obecności zieleni - i tej wysokiej, i tej niskiej - unikamy tzw. miejskich wysp ciepła, czyli obszarów mocno nagrzanych, w których temperatura jest znacznie wyższa niż na terenach zielonych. 

Wrocław potrzebuje większej ilość publicznych wodopojów. Obecnie funkcjonuje ich kilkanaście w przestrzeni miejskiej, ale to dalej za mało. A odwodnienie jest jednym z największych zagrożeń, jakie czyhają na każdego z nas w upały. Woda powinna być ogólnodostępna, i dla ludzi, i dla zwierząt. 

- Wodopoje powinny być wielofunkcyjne, pozwalać pobierać wodę ludziom, a na dole spełniać funkcję poidełka, które umożliwi nalanie jej dla zwierząt, i naszych pupili i zwierząt miejskich tj. koty czy ptaki. Takie wodopoje nie są kosztowną inwestycją, mogą ładnie wyglądać, a przede wszystkim znacznie ułatwić życie w mieście w czasie upałów - mówi Maciej Słobodzian z Partii Zieloni.

Wrocław potrzebuje nowych standardów planowania. Obecne planowanie po wrocławsku to planowanie nowych inwestycji jako betonowych pustyni bez drzew, jak okolice ulicy Suchej, tereny przy nowych biurowcach i galeriach. To trzeba zmienić. Jest to możliwe poprzez tworzenie odpowiednich miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego  oraz wydawania w ramach decyzji o warunkach zabudowy większych wymagań w kwestii przestrzeni, zwłaszcza tej przyulicznej przeznaczonej na zieleń. 

- Najłatwiej jest wszystko zabetonować - zaleje się raz i nie trzeba się martwić. Zieleń za to należy pielęgnować, jest to bardziej kosztowne i czasochłonne, ale za to nie tworzy miejskich wysp ciepła, daje cień i oczyszcza powietrze. Zieleń to podstawa zdrowego miasta - podkreśla Robert Reisigová-Kielawski z Partii Zieloni.

Wrocław musi podjąć realne działania w kwestii walki ze zmianami klimatu, które są powodem upałów. 

- Musimy walczyć z przyczynami, a nie tylko skutkami. Jeśli tej walki nie podejmiemy, to sytuacja będzie się pogarszać i powodować coraz większe koszty zwalczania ich skutków. To właśnie adaptacja miasta do zmian klimatu jest największym wyzwaniem, jakie przed nami stoi. Są to działania długofalowe, często polegające na planowaniu odpowiedniej architektury i przestrzeni, ale przede wszystkim to prowadzenie ambitnej polityki klimatycznej, ograniczającej zużycie paliw kopalnych i walka z dalszym podnoszenie się temperatury - wskazywała Tracz.

Zieloni wierzą, że w przyszłej kadencji władz miasta będą mogli wprowadzić te nowe priorytety w życie i prowadzić ambitną politykę klimatyczną.

Mamy wiedzę, w jaki sposób walczyć z upałami, oraz świadomość, gdzie leżą ich przyczyny. Chcemy miasta zdrowego, w którym drobne inwestycje są równie ważne jak te wielkie, a planowanie miasta nie kończy się na jednej kadencji, lecz ma charakter długofalowy. Chcemy miasta odpowiedzialnego, dla którego walka z przyczynami zmian klimatu i działania adaptacyjne będą jednymi z długofalowych priorytetów. Wrocław może być miastem z dobrym klimatem - podsumowuje Tracz.

 

Wasze komentarze


piątek, 22.3.2019 08:38
wtorek, 19.3.2019 13:53
wtorek, 19.3.2019 09:14
poniedziałek, 18.3.2019 09:00
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki