Zieloni i Razem wystąpili o odwołanie komendanta policji

czwartek, 18.3.2021 16:11 948 3

Po wydarzeniach 8 marca 2021 we Wrocławiu, kiedy to policja po raz pierwszy użyła gazu wobec pokojowo protestujących kobiet i mężczyzn, Zieloni oraz Razem wystąpili o odwołanie szefów wrocławskiej Policji odpowiedzialnych za tę agresję. 17 marca 2021 wysłane zostało wspólne pismo Wrocławskiego Koło Partii Zieloni oraz Partii Razem - Okręgu Wrocławskiego do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendanta Głównego Policji oraz do Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu, w którym domagają się dymisji Komendanta Miejskiego Policji inspektora Macieja Januszkiewicza oraz Naczelnika Wydziału Prewencji podinspektora Pawła Adamczaka. W związku z bezzasadnym użyciem gazu przez funkcjonariuszy Polskiej Policji wobec pokojowej manifestacji w dniu 8 marca 2021 we Wrocławiu, żądają ukarania winnych tego haniebnego czynu.
W wyniku działań Policji ucierpiały pokojowo demonstrujące uczestniczki oraz dziennikarze. Podjęte przez Policję środki były nieadekwatne do sytuacji a także narażały życie i zdrowie uczestniczek i uczestników pokojowego protestu. Uczestniczki i uczestnicy manifestacji podkreślają ponadto bardzo brutalne zachowanie funkcjonariuszy w tym dniu: brak profesjonalizmu, słowne obrażanie obywateli i obywatelek, nieadekwatne użycie siły (pięciu funkcjonariuszy zatrzymujących jedną osobę) jak również brutalność Policji, która na przykład nie pozwalała jednej z kobiet ściągnąć maseczki pokrytej gazem łzawiącym.
Żądają też wyciągnięcia konsekwencji wobec konkretnych funkcjonariuszy Policji, którzy inicjowali przemoc poprzez swoje agresywne zachowania. 8 marca 2021 r. po raz pierwszy w wolnej Polsce użyto we Wrocławiu gazu wobec pokojowego protestu. Policjanci gazowali kobiety w ich święto, parę godzin po przekazaniu najserdeczniejszych życzeń przez szefów Polskiej Policji. Zamiast kwiatów był gaz, poniżanie, agresja i łamanie prawa przez służby powołane do stania na straży prawa. Potem funkcjonariusze wrócili do swoich żon, matek, córek, babć. Z wielką plamą hańby na mundurze. “Władza minie, wstyd zostanie”.

Pismo ws. odwołania Komendanta Miejskiego Policji: kliknij TUTAJ

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

jaś niedziela, 21.03.2021 14:39
,,Pan kolorowa tabelka" - już w Legnicy miał taką ksywę...
autor czwartek, 18.03.2021 18:43
Zieloni i Razem wy domagajcie się wraz zPO i...
czwartek, 18.03.2021 16:36
Niestety mamy taka Policyje-Milicyje. Mi Zca Komendanta Powiatowego w uzasadnieniu...

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz