Zbliża się konferencja "Miasto i Kultura"

wtorek, 9.10.2018 09:00 810 0

Od dłuższego czasu obserwujemy przemiany w funkcjonowaniu sektora kultury, a co za tym idzie także w sposobie, w który pracujemy my – producenci, menedżerowie i promotorzy kultury i sztuki. Część z tych zmian ułatwia nam realizację zadań (ogólnodostępne technologie, internet, darmowe platformy sieciujące czy też powszechna digitalizacja zasobów kultury), część zaś wymaga reakcji i wdrożenia nowych praktyk związanych z zarządzaniem kulturą. Kompromis staje się więc zagadnieniem, któremu pragniemy przyjrzeć się z wielu stron.

Po pierwsze, interesuje nas on ze względów programowych w kontekście budżetu, jakim dysponujemy, ale też przez wzgląd na źródło i formę finansowania, potrzeby uczestników tworzonych przez nas procesów, potrzebę realizowania konkretnej koncepcji kuratorskiej, wreszcie: język, jakiego używamy, opowiadając o proponowanej przez nas ofercie. Z uwagi na brak jasnej definicji autonomii instytucji kultury czy też ze względu na wciąż obecny w Polsce ilościowy model sprawozdawczości z realizacji zadań rozpatrujemy kompromis także w kontekście społeczno-politycznym, obserwując relację pomiędzy podmiotami samorządowymi lub ministerialnymi a operatorami kultury. 

Kolejnym aspektem jest współpraca międzysektorowa – analizujemy coraz częściej promowane założenie, iż kultura powinna na siebie zarabiać, dlatego przyglądamy się relacji na linii biznes-kultura.

Na koniec zostawiamy kontekst nas samych, którzy w pędzie produkcji kolejnych projektów i festiwali, pisania kolejnych wniosków o dofinansowania i kreowania kolejnych działań kulturotwórczych zapominamy o samorozwoju, często zaniedbujemy siebie, aż wreszcie zupełnie się wypalamy. Kompromis z góry zakłada równowagę – jak więc my, twórcy środowiska kulturalnego, możemy ją osiągnąć na każdym z pól naszej codziennej pracy?

Wokół „Miasta i Kultury” pragniemy zgromadzić szerokie grono praktyków i teoretyków kultury, którzy chcą dzielić się swoimi doświadczeniami, wymieniać efektywnymi narzędziami pracy, a także wzajemnie inspirować się do wdrażania nowych modeli zarządzania kulturą. Od tego roku nasza konferencja staje się więc platformą dyskusji i refleksji nad zmianą samoorganizacji i programowania, a także zmianą w postrzeganiu kompromisu ­­– samo słowo już wydaje się mieć pejoratywne brzmienie, a przecież kompromis powinien wiązać się z otwartością, inkluzywnością i podejściem opartym na angażowaniu podmiotów o różnym charakterze w tworzenie komplementarnej oferty kulturalnej.

PROGRAM KONFERENCJI:

18 października 2018 r.

8:30–10:00 / rejestracja uczestników [Barbara]

10:00–10:30 / otwarcie konferencji 

10:30–13:30 / prezentacje eksperckie: Michał Piernikowski (Łódź Design Festival), Dorota Groyecka (Non/fiction), Łukasz Adamski (Muzeum Śląskie w Katowicach), Błażej Grzechnik (Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)   

13:30–13:45 / przerwa

13:45–14:45 / Kompromis w kulturze – programowanie, źródła finansowania, publiczność i sprawozdawczość – dyskusja podsumowująca prezentacje eksperckie, moderowana przez Piotra Knasia (Małopolski Instytut Kultury) 

14:45–16:00 / lunch

16:00–19:00 / warsztaty 

  • Segmentacja w praktyce, czyli o planowaniu oferty i komunikacji z wykorzystaniem wiedzy o odbiorcach – Katarzyna Krauze i Małgorzata Zając (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN) [Barbara]
  • Wielkie pytania – proste odpowiedzi? Kompromis w praktycznych badaniach kultury – Natalia Brylowska (Instytut Kultury Miejskiej) [Barbara]
  • Jak założyć niezależny magazyn? – Dorota Groyecka (Non/fiction) [Recepcja]

Program towarzyszący:

17:00–18:30 / oprowadzenie

Nowe formaty przestrzeni dla kultury: OP ENHEIM – Viola Wojnowski [OP ENHEIM] 

18:00–19:00 / oprowadzenie

Wystawa „Zapomniane światło prywatnych dni” – Adam Sobota (Muzeum Narodowe we Wrocławiu) [Galeria Dworcowa]

21:00–… / program wieczorny [Recepcja]

19 października 2018 r.

9:00–10:00 / rejestracja uczestników [Barbara]

9:30–11:00 / prezentacje eksperckie: Marcin Czarniak (MR PR), Ewelina Jabłońska-Gryżenia (AmRest Sp. z o.o), Monika Tramś (Fundacja Artystyczna Podróż Hestii)

11:00–12:00 / Różne aspekty współpracy międzysektorowej – dyskusja podsumowująca prezentacje eksperckie moderowana przez Karolinę Mróz (Fundacja Dom Pokoju) 

12:00–13:30 / lunch
13:30–16:00 / warsztaty

  • Jak rozwiązywać konflikty? Rola negocjacji, mediacji. Czy zawsze chodzi o kompromis?  – Monika Klonowska (Monika Klonowska – Szkolenia) [Barbara]
  • Ćwiczenia z pracą – zawód z kulturą w tle – Paulina Czapska, Anna Szapert (Kolektyw FUTURE SIMPLE) [Recepcja]
  • Gra na kompromis – Magdalena Ochał, Magdalena Różycka, Michał Kocikowski (Kolektyw Badawczy) [Barbara]

16:30-18:00 / debata podsumowująca konferencję

18:00-18:15 / zamknięcie konferencji [Barbara]

Program towarzyszący:

14:30–16:00 / oprowadzenie
Nowe formaty przestrzeni dla kultury: Wyspa Tamka x Art Hub – Tomasz Wódkiewicz [Wyspa Tamka]
18:30-19:30 / wernisaż wystawy prac Mirosława Bałki „1/1/1/1/1” pod kuratelą Andy Rottenberg [OP ENHEIM]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)