komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 25 listopada 2020

Erazma, Katarzyny

Zajęcia online dla seniorów

poniedziałek, 26.10.2020 09:47 , komentarze: 0 , odsłony: 343
kategorie artykułu:

Względy bezpieczeństwa najstarszych mieszkańców miasta są priorytetowe, dlatego Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego-Wrocławskie Centrum Seniora zawiesiło spotkania stacjonarne, proponując w zamian wiele interesujących zajęć przez internet oraz stały dyżur telefoniczny.
Od 5 października Wrocławskie Centrum Seniora i Przestrzeń Trzeciego Wieku są do dyspozycji seniorów pod numerami telefonów:71 344 44 44, 71 772 49 40 oraz 888 999 335 (od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00). Uzyskamy tu informacje na temat oferty miasta dla seniorów (m.in. kart seniora, placówek pomocowych, telefonów alarmowych) oraz harmonogramu spotkań online organizowanych w WCRS-WCS. W ramach akcji Nie Bądź Sam, której celem jest przeciwdziałanie osamotnieniu osób starszych, działa również telefon 888 999 372 (od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00).

Na stronie internetowej www.seniorzy.wroclaw.pl znajdziemy aktualności i niezbędne praktyczne informacje zebrane w jednym miejscu: telefony do instytucji i poradni, adresy kontaktowe oraz e-maile i linki. Polecamy także lekturę artykułów, m.in. „Jak zadbać o zdrowie w dobie pandemii koronawirusa” przygotowany przez geriatrę dr n.med. Edytę Karasek: www.seniorzy.wroclaw.pl/dbac-o-zdrowie-w-pandemii

Ograniczanie wyjść z domu to teraz kwestia priorytetowa, zwłaszcza w przypadku osób starszych. Jak mówi Robert Pawliszko, zastępca dyrektora Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, w pierwszych miesiącach pandemii wzorowo zdaliśmy egzamin dotyczący postaw wzajemnej odpowiedzialności i solidarności. – Drodzy Seniorzy, bardzo zależy nam na Waszym bezpieczeństwie, dlatego też prosimy Was, zostańcie teraz w domu, nie wychodźcie, jeżeli nie musicie. Dacie przykład odpowiedzialności i roztropności, tak dzisiaj potrzebnej – apeluje Robert Pawliszko.

Zajęcia online

Centrum Seniora organizuje spotkania online dla seniorów przez platformę internetową Akademii Korbank. Zainteresowanym osobom wysyłany jest link, w który należy kliknąć, żeby przenieść się na stronę Akademia Korbank, wpisać swoje imię, kliknąć w „używam mikrofonu” i potwierdzić wszystkie zgody (na używanie mikrofonu). Osoby, które będą potrzebować pomocy przy wejściu na stronę, zapraszane są godzinę przed każdym spotkaniem. Zapraszamy do regularnych, wirtualnych spotkań z psychologiem, dietetykiem, instruktorem karate, z wizażystką i stylistką oraz instruktorką tańca. W ramach spotkań online działają:

  • Zdrowy kręgosłup i elementy karate dla seniorów (poniedziałki, środy godz. 9:00),
  • Pokój artystyczny Jerzego Skoczylasa (poniedziałki godz. 11:00),
  • Szczęśliwi w tańcu (wtorki i czwartki, godz. 10:00),
  • Zdrowie od kuchni spotkania z dietetykiem klinicznym (wtorki, godz. 11:30 ),
  • Laboratorium Zabawek projekt międzypokoleniowy (wtorki godz. 13:00), Trening pamięci (środy, godz. 11.00),
  • Moda i uroda. Recepta na piękno – spotkania z wizażystką, stylistką (czwartki, godz. 13.30),
  • Poradnik psychologiczny (piątki, godz. 14:00).

Szczegóły na www.seniorzy.wroclaw.pl/grafik-zajecia-online

Indywidualne konsultacje telefoniczne

Zapraszamy również na indywidualne bezpłatne konsultacje telefoniczne (bez zapisów) w ramach poradnictwa z zakresu Ustawy o pomocy społecznej, tel. 502 765 302 (poniedziałek, środa, piątek w godz. 12:00-13:00). Osoby niesłyszące mogą się kontaktować za pomocą smsów. Konsultacje prowadzi były długoletni pracownik MOPS, specjalista pracy socjalnej Elżbieta Gorgoń.

Konsultacje prawne również odbywają się telefonicznie oraz mailowo i prowadzone są przez radcę prawnego Witolda Wojsznisa, tel. 500 434 183, e-mail: wojsznis@gmail.com (od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-14:00).

Aktywność fizyczna i treningi w domu

Polecamy program profilaktyczno-treningowy akademii NFZ, w ramach którego seniorzy mają okazję podjąć regularną aktywność fizyczną pod okiem ekspertów. Lekarze, fizjoterapeuta i psycholog będą towarzyszyć chętnym w dwumiesięcznej ścieżce treningowej do lepszego zdrowia. Udział może wziąć każdy, niezależnie od dotychczasowego zaangażowania sportowego czy sprawności. Filmy są prezentowane na kanale YouTube Akademia NFZ przez kolejnych 8 tygodni – jeden film w każdym tygodniu. Dodatkowo uczestnicy projektu otrzymają zalecenia aktywności fizycznej o wzrastającym wymiarze czasowym od 100 do 170 minut tygodniowo.

Więcej informacji: https://akademia.nfz.gov.pl/8-tygodni-do-zdrowia/

Sprawy seniorów w radiu i telewizji

Sprawy seniorów poruszane są na radiowej antenie. Zachęcamy do słuchania audycji w Radiu Rodzina: „Radiowy Klub Seniora” (emisja w poniedziałki o godz. 14:05) oraz „Oblicza Wrocławia” (emisja w piątki o godz. 15:45).To programy radiowe realizowane z myślą o seniorach, dla seniorów i z udziałem seniorów.

Zapraszamy także do uczestnictwa w programach telewizyjnych realizowanych w partnerstwie z lokalną telewizją Echo24 są to „Elementarz Cyfrowy” emisja odcinków w każdą środę o godz. 18:45 (do 4.11.2020). Program prowadzony jest przez Konrada Postawę, eksperta IT, w taki sposób, aby zarówno dzieci jak i osoby starsze, nabyły podstawową wiedzę i umiejętności cyfrowe. To idealna propozycja dla seniorów, którzy chcą nauczyć się podstaw używania laptopa czy smartfona z dostępem do internetu, poznać media społecznościowe i zasady bezpiecznego poruszania się po Internecie, a także nauczyć się jak instalować aplikacje i z nich korzystać. Więcej informacji: www.seniorzy.wroclaw.pl/Elementarz-cyfrowy

Drugi program, którego premierowy odcinek wyemitowany został  19. października, to „Kalejdoskop Seniora”. Jest to nowy program informacyjno-poradnikowy, dedykowany seniorom i ich rodzinom, którzy chcą uczestniczyć w wydarzeniach w przestrzeni miejskiej. Celem programu jest dostarczenie rzetelnej informacji na temat miejskiej oferty działań prosenioralnych, aktywizacja i pokazanie możliwości twórczego spędzania czasu pandemii w domu w interesujący sposób. Nie zabraknie wywiadów, reportaży i porad specjalistów dotyczących m.in.: profilaktyki zdrowia, kultury, aktywności fizycznej, projektów lokalnych. Emisja odcinków w poniedziałki o godz. 18:45 w Telewizji Echo24.

Stwórz portret osoby starszej o 50 lat – konkurs

Liceum Ogólnokształcące nr XII we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego – Wrocławskim Centrum Seniora przygotowało XV edycję konkursu „Dzieli nas pół wieku”. Cel konkursu został ukierunkowany na rozwijanie empatii i wzmacnianie więzi międzypokoleniowych i rodzinnych. Tematem jest portret osoby starszej od autora o co najmniej 50 lat. W tym roku nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach. Pierwsza to portret literacki – dowolna forma literacka (poetycka lub prozatorska), praca nie więcej niż cztery strony druku, dzieci ze szkół podstawowych proszone są o prace pisane odręcznie. Uwaga: chodzi o aktualny portret, charakterystykę, a nie biografię czy wspomnienia. Druga kategoria to fotografia – format min. 20cm x 30cm. Trzecia natomiast to praca plastyczna wykonana dowolną techniką.

Formularze konkursowe można pobrać ze stron: https://lo12.wroc.pl/dzieli-nas-pol-wieku/ oraz www.seniorzy.wroclaw.pl. Termin nadsyłania prac upływa 3 listopada 2020 r.Szczegółowy regulamin konkursu jest dostępny na https://lo12.wroc.pl/
Festiwal Aktywności Senioralnej „PandemikART – 2020”

Ruszyła druga edycja festiwalu na prace seniorów dotyczące różnych obszarów aktywności, m.in. zdrowotnej, kulinarnej, artystycznej, sportowej www.seniorzy.wroclaw.pl/PandemikART-2020

Prace konkursowe można wysyłać na adres Przestrzeni Trzeciego Wieku, pl. Solidarności 1/3/5, 53-661 Wrocław, tel. stacjonarny: 739 194 102, kom. 888 999 372. Na kopercie/paczce prosimy umieścić dopisek „Festiwal PandemikART – 2020, II edycja”.

Konkurs trwa do 10 marca 2021 r. Zapraszamy do udziału! 

 

Wasze komentarze

wtorek, 24.11.2020 12:37
poniedziałek, 23.11.2020 12:26
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki