Z kadrą pedagogiczną szkoły o problemach dzieci i młodzieży

wtorek, 21.6.2016 13:25 537 0

Problem uzależnienia od narkotyków i dopalaczy oraz zagadnienie odpowiedzialności prawnej nieletnich są poruszane przez policjantki i policjantów z Zespołu Prewencji Kryminalnej i Profilaktyki Społecznej KMP Wrocław regularnie podczas prelekcji w szkołach. Tym razem jednak o problemach dotykających młodzież rozmawialiśmy z pedagogami!

Szkolenie odbyło się w Publicznej Szkole Gastronomicznej HO-GA, mieszczącej się przy ul. Jedności Narodowej 46A we Wrocławiu. W trakcie pierwszej części spotkania sierż. szt. Justyna Szeglowska przedstawiła rodzaje środków odurzających, ich oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy oraz skutki zdrowotne wynikające z zażywania tych substancji. Policjantka zwróciła również kadrze pedagogicznej uwagę na pierwsze symptomy mogące świadczyć o kontakcie młodego człowieka z substancjami odurzającymi. Zaliczyć do nich można m.in. zmiany zachowania oraz towarzystwa w jakim osoba się obraca, zmiany w wyglądzie zewnętrznym jak również chorobowe oraz posiadanie przedmiotów charakterystycznych dla przestępczości narkotykowej, jak choćby szklane lufki, woreczki strunowe czy też zawiniątka z folii aluminiowej. Następnie prelegentka omówiła podział środków odurzających, konsekwencje prawne wynikające z uwikłania w narkoproceder oraz wymiar kar za posiadanie, udostępnianie, wytwarzanie, przerabianie, wprowadzanie do obrotu oraz handel substancjami zakazanymi. Ponadto sierż. szt. Szeglowska omówiła nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która wprowadziła na listę substancji zakazanych 114 nowych środków psychoaktywnych, zwanych potocznie dopalaczami.
W drugiej części spotkania prelegentka poruszyła kwestię odpowiedzialności prawnej nieletnich zgodnie z Ustawą z dnia 26 października 1982 o postępowaniu w sprawach nieletnich. Policjantka przedstawiła kodeksowe rozumienie takich pojęć jak: nieletni, demoralizacja czy też czyn karalny. Następnie sierż. szt. Szeglowska przedstawiła konsekwencje prawne popełnienia czynu zabronionego oraz katalog środków wychowawczych i poprawczych, będących w dyspozycji Sądu Rodzinnego.
W celu wzmocnienia przekazu prelegentka odtworzyła fragmenty filmu „Dopalacze niszczą życie” autorstwa ostrowskiej grupy PaT (Profilaktyka a Ty) – inspirowanej autentycznymi wydarzeniami historii 16-letniej Zuzki – opowiadającego losy nastolatków, którzy wpierw przypadkowo, później coraz bardziej świadomie wchodzą w brutalny świat dopalaczy.
Na koniec prelegentka wręczyła uczestnikom szkolenia materiały edukacyjne i broszury, w tym Policyjny Informator Narkotykowy oraz wykazy instytucji pomocowych.

źródło: KMP Wrocław

Dodaj komentarz

Komentarze (0)