komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 18 lipca 2019

Erwina, Kamila

Wystawa: Krzysiek Orłowski. North America w Muzeum Współczesnym

wtorek, 25.6.2019 11:00 , komentarze: 0 , odsłony: 356
kategorie artykułu:

Nie istnieje przestrzeń bardziej kojarząca się z nieskrępowaną wolnością samochodowej podróży niż krajobraz Stanów Zjednoczonych. Przemierzanie niekończących się dróg Ameryki stało się dla młodego pokolenia artystów lat 50. kwintesencją swobody i wytchnieniem dającym możliwość uciszenia egzystencjalnych lęków. Ale i zwyczajnie – korzystając z taniego paliwa, zaspokajali oni swoje potrzeby poznania świata. Doświadczenie to było udziałem chociażby pisarza Jacka Kerouaca czy Roberta Franka, legendy fotografii, który wydanym w 1959 roku albumem The Americans przewartościował sposób myślenia o dokumentowaniu rzeczywistości. Frank tworzył fotograficzną narrację z pozornie nieskładających się ze sobą pojedynczych kadrów – oglądane jako zbiór nieodparcie kojarzą się z perfekcyjnie zmontowanym filmem. Silny związek fotografii z podróży i kina stał się jedną z dominujących cech tego nurtu. Współcześnie, dzięki nakładającym się kolejnym wizualnym kalkom czerpanym z kinematograficznej i fotograficznej spuścizny, efekty podróży z aparatem stają się labiryntami niekończących się warstw znaczeń i gier z percepcją.

Krzysiek Orłowski udał się do tego właśnie świata północnych stanów Ameryki wyobrażonej, a towarzyszył mu eseista Jerzy Piątek. Ich wyprawa zaczęła się w stanie Wisconsin, zakończyła na lotnisku w Seattle. Jadąc mało uczęszczanymi drogami, pokonali ponad 2500 mil. Słuchając lokalnych radiostacji, docierali do miejsc, gdzie ich samochodowe radio gubiło zasięg. W powstałych w tym czasie fotografiach spotkały się ze sobą: pragnienie wolności, chęć poznania siebie poprzez innych, zapamiętane sceny z filmów i kadry z fotograficznych albumów. Efektem tej podróży jest subiektywna opowieść o ludziach i miejscach składająca się z fotografii i krótkich form literackich. Ukazuje ona Amerykę taką, jaką chcielibyśmy zobaczyć, jaką wydaje się nam, że znamy. Chociaż sami nie wiemy skąd.

Krzysiek Orłowski – rocznik 83. Fotograf, edytor, wydawca zinów. Absolwent Wyższej Szkoły Fotografii AFA we Wrocławiu. Obecnie student Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie (Czechy). Od 2018 roku współwydawca w małym wydawnictwie zinowym 8991publishing.

Muzeum Współczesne Wrocław

5.07–9.09.2019

Kurator: Paweł Bąkowski

Wernisaż: 5.07.2019 (piątek), godz. 18.00.

Wieczór otwarcia uświetni występ Druha Sławka na dachu MWW, godz. 19.00–21.00.

Oprowadzanie kuratorskie Pawła Bąkowskiego z udziałem Krzyśka Orłowskiego:

14.07.2019 (niedziela), godz. 15.00

 

Wasze komentarze

wtorek, 16.7.2019 09:29
poniedziałek, 15.7.2019 19:00
poniedziałek, 15.7.2019 13:30
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki