Wyobraź sobie miasto

środa, 4.8.2021 15:09 437 0

Nie szklane i nie z betonu. Czas na dom z papieru

Pierwsze w Polsce „papierowe mieszkanie” powstanie w 2023 roku dzięki wrocławskim naukowcom. Zmian w duchu zrównoważonego rozwoju będziemy jednak potrzebowali znacznie więcej.

Dlaczego? Zdaniem Marty Żakowskiej, antropolożki i redaktorki naczelnej „Magazynu Miasta” zmuszą nas do tego m.in. zmiany klimatyczne i starzenie się społeczeństwa.

 – Z biegiem lat jako społeczeństwo będziemy coraz starsi i coraz słabsi, a i na planecie będzie gorzej. Ale możemy jeszcze kształtować charakter tego „gorzej" w miastach ­ - podkreśla Żakowska, która w czwartek weźmie udział w spotkaniu z serii. „Wyobraź sobie miasto – cykl rozmów o przyszłości”.

Jego organizatorem jest Concordia Design Wrocław, a temat najbliższej edycji to: „Zrównoważony rozwój dla miasta i świata”. Wydarzenie jest darmowe i otwarte dla wszystkich. By w nim uczestniczyć, warto zarejestrować się przez specjalną stronę internetową. Początek – online – o godz. 11.

Poza Martą Żakowską w dyskusji wezmą udział: Małgorzata Kuciewicz (architektka, Grupa Projektowa Centrala), Jerzy Łątka (architekt, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej), Maciej Siuda (architekt, projektant) i Katarzyna Szydłowska-Biskup (Vantage Development).  

Miasto dla wszystkich

- Zrównoważony rozwój to już obecnie hasło wydmuszka, choć potrzebujemy go jak nigdy dotąd. I będziemy potrzebować coraz bardziej. Kryzys klimatyczny już dziś poważnie utrudnia nam życie. Od kilku tygodni fale gorąca znów podnoszą poziom śmiertelności w polskich miastach i jednocześnie część polskich ulic i domów zamienia się w rwące rzeki w czasie nawałnic – zauważa Marta Żakowska.

W niedalekiej przyszłości miasta będziemy musieli więc prawdopodobnie budować inaczej niż dotąd. Nie tylko efektywnie ekonomicznie, ale także ekologicznie. Z poszanowaniem poszczególnych grup społecznych, które lokalną przestrzeń zamieszkują, ale także biorąc pod uwagę potrzeby roślin i zwierząt, które na danym terenie występują.

 – Musimy działać tak, żeby wszystkim gatunkom mieszkańców było w tym trudnym czasie jak najlepiej – mówi naczelna „Magazynu Miasta”

Miasto z papieru

Wspomniane wyzwania zmuszą nas także do szukania nowych materiałów. Takich, których do tej pory przy tworzeniu miast nie wykorzystywaliśmy. – Materiałem przyszłości w architekturze może być papier – uważa Jerzy Łątka, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, który weźmie udział w spotkaniu „Wyobraź sobie miasto”. – Papier może zostać zastosowany do stworzenia elementów wyposażenia wnętrz, mebli, tymczasowych pawilonów wystawowych, ale także w ramach architektury mieszkaniowej, budowania budynków użyteczności publicznej czy w końcu architektury pomocowej - jednostek mieszkalnych dla osób, które straciły dach nad głową – przekonuje Łątka.

Badaniem „budowlanych” możliwości papieru zajmuje się od wielu lat, a teraz wraz z zespołem realizuje projekt pt. „Mobilny Ekologiczny Dom z Tektury – prace B+R nad zastosowaniem materiałów pochodzenia celuzolowego w architekturze” finansowany z grantu przyznanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

 – Efektem naszych prac będzie jednostka demonstracyjna TECH, która jako pełnoprawny obiekt budowlany będzie zamieszkiwana lub użytkowana przez kilkanaście miesięcy. Powinna powstać już w 2023 roku – mówi Jerzy Łątka. 

Organizatorem cyklu „Wyobraź sobie miasto” jest Concordia Design Wrocław, współorganizatorem Fundacja VOX Artis, partnerem merytorycznym Fundacja Bęc Zmiana, partnerem strategicznym wrocławski oddział Polskiego Związku Firm Deweloperskich, partnerem głównym firma VOX.

Czwartkowe spotkanie można oglądać także bez rejestracji pod adresem: https://www.concordiadesign.pl/wyobraz-sobie-miasto/live

Dodaj komentarz

Komentarze (0)