Wyniki konkursu na projekt artystyczny z okazji 75-lecia wyzwolenia Bredy

czwartek, 13.12.2018 10:50 562 0

12 grudnia zostały ogłoszone wyniki konkursu na projekt dzieła sztuki (rzeźby lub instalacji artystycznej) z okazji 75-lecia wyzwolenia Bredy w Holandii przez 1 Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka w 1944 r. 

Prace oceniał Sąd Konkursowy złożony z przedstawicieli Wrocławia i Bredy. Biorąc pod uwagę atrakcyjność proponowanych rozwiązań, oraz kierując się kryteriami określonymi w regulaminie konkursu Sąd przyznał pierwsze miejsce panu Tomaszowi Tomaszewskiemu z Wrocławia. Zwycięzca za swój projekt artystyczny otrzyma nagrodę w wysokości 25 tysięcy złotych. 

Nagrodę przyznano za subtelne i czytelne ujęcie historii wyzwolenia Bredy. Minimalistyczna forma, oparta na jednoznacznym odwołaniu składa hołd wyzwolicielom, ale także otwarta jest na różne, inne skojarzenia. Zastosowane środki wyrazu i materiały bardzo dobrze wpisują projekt w otoczenie, prowokując do przejścia ścieżką parkową przez ścieżkę historii - uzasadnił swój wybór Sąd Konkursowy. 
29 października 2019 roku Breda – miasto partnerskie Wrocławia będzie obchodziło 75. rocznicę wyzwolenia spod niemieckiej okupacji przez żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. W tym dniu nastąpi uroczyste otwarcie, ufundowanej przez władze miasta i mieszkańców Bredy, nowej instytucji kultury pod nazwą Memoriał gen. Maczka. Nowo powstała i wybudowana instytucja będzie łączyła funkcje muzeum, centrum dokumentacyjnego, edukacyjnego i ośrodka współpracy polsko – holenderskiej. Władze miasta zwróciły się do Wrocławia z prośbą o symboliczny dar z okazji tej rocznicy i ufundowanie dzieła sztuki, rzeźby lub instalacji rzeźbiarskiej, która zostanie wzniesiona w ścisłym centrum w pobliżu siedziby władz miejskich Bredy. Obiekt ten ma stać się symbolem nawiązującym do historycznych wydarzeń, artystycznym znakiem pamięci i wdzięczności, a być może także symbolem Memoriału gen. Maczka. 

- Przyszły rok jest dla nas bardzo ważny. To dzieło sztuki symbolizuje przeszłość, teraźniejszość i przyszłość - powiedziała Marianne de Bie, wiceburmistrz Bredy - jednocześnie podkreślając że to dzięki działaniom polskich wojsk, Breda, w odróżnieniu od wielu innych holenderskich miast, uniknęła zniszczeń. 

- Właśnie wyłoniliśmy zwycięski projekt, który mam nadzieję w ciągu roku uda się zrealizować. Z drugiej strony Breda postanowiła w przyszłym roku podarować Wrocławiowi mural. Jest to rodzaj wymiany artystycznej, która jest czymś fantastycznym we współpracy miast - powiedział Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

Mural autorstwa holenderskiego twórcy, ufundowany przez Bredę, powstanie na ścianie kamienicy przy ul. Łukasiewicza 16 we Wrocławiu. 

Prace konkursowe oceniał sąd w składzie: 
Prof. Janusz Kucharski (przewodniczący Jury), 
Prof.  Jacek Dworski, 
Prof. Michał Jędrzejewski, 
Prof. Leon Podsiadły, 
Prof.  Waldemar Wawrzyniak, 
Piotr Fokczyński – Architekt Miasta Wrocławia, 
Rebecca Nelemans - historyk sztuki, przedstawiciel Miasta Breda 
Ton van Beek - architekt, przedstawiciel Miasta Breda.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)