komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 23 sierpnia 2019

Apolinarego, Filipa

Wyjątkowe organowe święto już od niedzieli we Wrocławiu!

środa, 3.7.2019 11:00 , komentarze: 0 , odsłony: 317
kategorie artykułu:

Już w najbliższą niedzielę, 7 lipca, uroczystymi fanfarami rozpocznie się XXVI edycja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Non Sola Scripta. Organizowana przez Strefę Kultury Wrocław impreza gościć będzie w Kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim co niedzielę przez całe lato. Bilety w sprzedaży.

Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej: to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest łączenie organowej klasyki z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów i wokalistów. Nieoczekiwane wariacje na temat znakomitych dzieł muzyki dawnej, ale i propozycji współczesnych są wynikiem energii, jaka wytwarza się w niecodziennych koncertowych składach. W tym roku festiwal Non Sola Scripta wchodzi w drugie ćwierćwiecze istnienia – 26. edycja letniego muzycznego święta przyniesie sporo nowości i odświeżoną formułę, w której obok muzyki organowej jako stały element pojawi się kameralistyka.

Tegoroczna odsłona festiwalu Non Sola Scripta jest pierwszą, która odbywać się będzie pod patronatem Johannesa Brahmsa – stając się w ten sposób jedynym w Polsce i Europie festiwalem muzyki organowej i kameralnej imienia tego wielkiego twórcy. Wybór tego właśnie kompozytora na patrona Non Sola Scripta nie jest przypadkowy – to muzyk, w którego życiorysie Wrocław zajmuje poczesne miejsce. Brahms w stolicy Dolnego Śląska bywał i koncertował wielokrotnie, a w 1879 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na otwarcie fanfary i "Uwertura akademicka"

Podczas niedzielnego koncertu otwarcia wystąpi dyrektor artystyczny festiwalu – Andrzej Chorosiński, wybitny organista, który występował w tak renomowanych miejscach jak Katedra Notre Dame w Paryżu, Aula im. Pawła VI w Watykanie czy Katedra Św. Patryka w Nowym Jorku. Jego muzycznymi partnerami podczas niedzielnego koncertu będą: znakomity, międzynarodowo nagradzany skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, wchodzący w skład unikatowej w skali Europy grupy solistów i kameralistów Camerata Vistula skrzypek Andrzej Gębski i wiolonczelista Andrzej Wróbel oraz Igor Cecocho, trębacz związany z Wratislavia Trumpet Consort. Gościem specjalnym pierwszego koncertu, a jednocześnie członkiem komitetu honorowego festiwalu, będzie prof. dr hab. Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

W programie koncertu znalazły się uroczyste fanfary skomponowane przez XX-wiecznego brytyjskiego muzyka Benjamina Brittena („Franfare for St. Edmundsbury”) oraz tradycyjnie już pojawiający się podczas otwarcia festiwalu Non Sola Scripta wstęp do „Te Deum” barokowego francuskiego kompozytora Marca-Antoine'a Charpentiera. W repertuarze nie zabraknie i utworów autorstwa patrona festiwalu, Johannesa Brahmsa: publiczność usłyszy preludium chorałowe „Es ist ein Ros' entsprungen” op. 122 nr 8 oraz skomponowaną z okazji otrzymania doktoratu honoris causa Uwerturę akademicką”, która po raz pierwszy wykonana zostanie w wyjątkowej, organowej transkrypcji przygotowanej specjalnie na otwarcie przez prof. dr. hab. Andrzeja Chorosińskiego. Muzyka Johannesa Brahmsa, którego „muzyczny testament” stanowi cykl chorałów organowych, będzie wszechobecna w koncertach przyszłorocznej i przyszłych edycji festiwalu – zapowiada dyrektor artystyczny Non Sola Scripta.

Koncert otwarcia XXVI Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Non Sola Scripta odbędzie się 7 lipca o godzinie 19:00 w Kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim. Bilety (15-50 zł) oraz karnety (150 zł) dostępne są na stronie strefakultury.pl, w kasie Imapartu (ul. Mazowiecka 17) oraz Barbarze (ul. Świdnicka 8B), a także na platformie eventim.pl i w stacjonarnych punkach sprzedaży Empik i Media Markt. 

Foto: Marcin Jędrzejczak 

 

Wasze komentarze

czwartek, 22.8.2019 11:23
środa, 24.7.2019 10:00
poniedziałek, 22.7.2019 10:09
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork