komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

środa, 20 marca 2019

Klaudii, Eufemii

Wydarzenia specjalne w Dolnośląskim Centrum Filmowym

piątek, 15.3.2019 17:37 , komentarze: 0 , odsłony: 167
kategorie artykułu:

WYDARZENIA SPECJALNE W KINIE DCF 15 - 21 MARCA

KINO UKRAINA: „KIEDY UPADAJĄ DRZEWA”. BILETY 16/20 ZŁ.

Czas na kolejne spotkanie z najnowszym kinem ukraińskim! 16 marca o 20.00 pokażemy pełnometrażowy debiut reżyserki i scenarzystki Marysi Nikituk "Kiedy upadają drzewa".  

Dramat koprodukcji polsko-ukraińsko-macedońskiej jest pełnometrażowym debiutem reżyserki i scenarzystki Marysi Nikituk. Akcja filmu rozgrywa się w niewielkiej wiosce na Ukrainie, gdzie zbuntowana dziewczynka poznaje życie obserwując romans swej nastoletniej kuzynki z lokalnym rozrabiaką. Kiedy ten ucieka po dokonaniu przestępstwa, kuzynka jest zmuszona poślubić innego mężczyznę. Mała bohaterka przekonuje się wtedy, jak ważna jest walka o własne marzenia.

Scenariusz filmu zdobył Nagrodę ScripTeast im. Krzysztof Kieślowskiego, jury której tak uzasadniało swój wybór: "Scenariusz przedstawia zniewalający obraz symboli i narracji, które przenikając się ze sobą, tworzą niezwykły świat, który jest jednocześnie przerażający, magiczny, zmysłowy i zabawny, ale nigdy nie przekracza granic autentyczności”. Zdjęcia do filmu zrealizował nagradzany na festiwalach w Berlinie i Sundance Michał Englert wraz z Mateuszem Wichłaczem. Światowa premiera filmu miała miejsce na Berlinale w sekcji Panorama, która jest dedykowana odważnym i niekonwencjonalnym obrazom. Chwalony zwłaszcza za stronę wizualną i określany mianem „mrocznej erotycznej baśni” film zebrał w międzynarodowej prasie pozytywne recenzje (m.in. w „The Hollywood Reporter”): „debiut pełen śmiałości, talentu i obiecującej energii”, „świeży powiew ze Wschodu”, „prawdziwe odrodzenie kina ukraińskiego”, „znakomity przykład współczesnego dramatu”. 

Po pokazie odbędzie się spotkanie poświęcone osiągnięciom, problemom i perspektywom polsko-ukraińskiego dialogu. Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy Tomasza Sikorę – muzyka zespołu Karbido, kompozytora, założyciela niezależnej oficyny wydawniczej Hermetyczny Garaż. Nasz gość jest jednym z najbardziej aktywnych uczestników polsko-ukraińskiej kooperacji kulturalnej, m.in. dzięki wieloletniej współpracy z najwybitniejszymi postaciami ukraińskiej kultury oraz jako organizator Festiwalu Twórczej Współpracy WROCloveUKRAINA.

 

CITY DOCS. TEMAT: SMOG. POKAZ FILMU „SMOG WARS” I DYSKUSJA. BILETY 13 ZŁ.

Drugim ważnym tematem naszego cyklu będzie smog. 19 marca o 19.00 pokażemy "Smog Wars" w reż. Jonathana L. Ramseya - pierwszy długometrażowy film dokumentalny poświęcony problematyce zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Po projekcji odbędzie się debata, którą poprowadzi red. Mateusz Kokoszkiewicz.

 „Smog Wars” w reżyserii Jonathana L. Ramseya został wyróżniony na New Earth International Film Festival 2018 za „wielowymiarowe ukazanie problemu smogu i walki o czyste powietrze”. Autor skupia się na Warszawie, lecz istota zagadnienia, jak również wnioski, które płyną z filmu dotyczą wszystkich polskich aglomeracji miejskich. „Smog Wars” daje impuls do redefinicji standardów jakości powietrza w naszym kraju. Film został w całości sfinansowany i zrealizowany przez osoby prywatne. Jego główną siłą jest niezależność, autentyzm i oryginalna narracja, która zmusza widza do autorefleksji nie wskazując w bezpośredni sposób winnego.  

O godz. 17.00 zapraszamy do Chill Roomu na wernisaż plakatów przygotowanych przez studentów Akedemii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu z Pracowni Projektowania Graficznego/Plakatu.

 

„CIEMNO, PRAWIE NOC” - POKAZ PREMIEROWY I SPOTKANIE Z TWÓRCAMI. BILETY 20 ZŁ.

W czwartek 21 marca o godz. 19.00 zapraszamy na premierowy pokaz filmu Borysa Lankosza, zrealizowany przy wsparciu Dolnośląskiego Funduszu Filmowego. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami. 

 „Ciemno, prawie noc” to ekranizacja głośnej, uhonorowanej nagrodą literacką NIKE powieści Joanny Bator. Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Magdaleny Lankosz i Borysa Lankosza, które zręcznie łączy elektryzującą historię kryminalną z elementami kina grozy. 

Kiedy Wałbrzychem wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci, do miasta przybywa dziennikarka Alicja Tabor. Powracająca po latach w rodzinne strony, nieustępliwa reporterka chce poznać rodziny zaginionych i rozwikłać zagadkę, wobec której nawet policja okazuje się bezsilna. W trakcie prywatnego śledztwa Alicja – dość nieoczekiwanie – wpada na trop dramatycznych wydarzeń, które swój początek miały dekady temu. Dążąc do odkrycia prawdy, dziennikarka będzie musiała stawić czoła nowemu zagrożeniu oraz temu, przed czym uciekała przez całe dorosłe życie – tajemnicy swojego dzieciństwa i szokującym sekretom własnej rodziny. Mroczna i piękna sceneria miasta oraz okolic zamku Książ dopełniają świat barwnych i niebezpiecznych postaci, w którym bohaterka przestaje oceniać rzeczywistość tak jak dotychczas…  

W rolę dziennikarki Alicji Tabor wciela się Magdalena Cielecka. Na ekranie zobaczymy również: Marcina Dorocińskiego, Dawida Ogrodnika, Aleksandrę Konieczną, Agatę Buzek i Jerzego Trelę. Film jest koprodukcją Dolnośląskiego Centrum Filmowego i został dofinansowany przez Dolnośląski Fundusz Filmowy, a większość zdjęć została zrealizowana na terenie Dolnego Śląska (głównie Wałbrzych i okolice). Obraz wchodzi do kin 22 marca.

PREMIERY:

 

HIGH LIFE

Erotyczna „Odyseja kosmiczna” z Robertem Pattinsonem i Agatą Buzek.

Gdzieś w odległej galaktyce, poza naszym układem słonecznym. Monte (Robert Pattinson) wychowuje swoją córeczkę Willow w całkowitej izolacji na pokładzie statku kosmicznego. Stał się ojcem wbrew własnej woli – pobrano jego spermę i użyto jej do inseminacji Boyse (Mia Goth, znana m.in. z drugiej części „Nimfomanki” Larsa Von Triera). Kiedyś byli częścią załogi eks-więźniów i skazańców, których wysłano niczym króliki doświadczalne w kosmos, aby odnaleźli czarną dziurę najbliższą Ziemi. Teraz, po latach, na pokładzie pozostał sam Monte i jego córka. "High Life" to pierwszy anglojęzyczny film francuskiej reżyserki Claire Denis.

KURIER

Jego samotna misja miała zdecydować o losach Polski i II wojny światowej. Ścigany przez wszystkie wrogie wywiady, w środku nocy przerzucony z hotelu Savoy do Żabna, spotyka ludzi, którzy na zawsze zmieniają jego życie.

Nowy film Władysława Pasikowskiego, reżysera hitów „Jack Strong” i „Pitbull. Ostatni pies” to sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana sekretną misją słynnego kuriera z Warszawy. Niezwykłe zdarzenia z życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego to doskonały materiał na scenariusz , co podkreśla sam Pasikowski:

„Naszym celem jest opowiedzenie sensacyjnej, lecz opartej na życiu historii, której scenarzyści Jamesa Bonda pewnie by nie wymyślili, opowiedzenie jej przy tym w maksymalnie nowoczesny sposób, korzystając z osiągnięć nowej stylistyki filmów przygodowo-sensacyjnych” – Władysław Pasikowski, reżyser i scenarzysta „Kuriera”.

WSZYSCY WIEDZĄ

Trzymający w napięciu, zaskakujący i do samego końca mylący tropy nowy film Asghara Farhadiego "Wszyscy wiedzą”, który otwierał ubiegłoroczny festiwal w Cannes. W rolach głównych Penelope Cruz i Javier Bardem.

Laura (Penelope Cruz) przed laty wyjechała do Argentyny, a dziś powraca do rodzinnego hiszpańskiego miasteczka na ślub siostry. Paco (Javier Bardem), kiedyś jej kochanek, jest teraz cenionym winiarzem. Parę, którą kiedyś łączyło uczucie, tym razem połączy tragedia. Podczas burzowej weselnej nocy znika bowiem nastoletnia córka Laury, Irene. Od tego momentu osadzony w urokliwym, okolonym winnicami miasteczku film całkowicie zmienia nastrój. Fasada sielanki gwałtownie pęka, a zza niej wychodzą rodzinne sekrety, zawiści, namiętności i skrzętnie ukrywane konflikty. Przeszłość nawiedza misternie tkaną opowieść niczym zły duch, burząc przy tym spokój całego miasteczka. Na jaw wychodzą kolejne tajemnice, o których wszyscy wiedzą, ale nikt nie chce przerwać zmowy milczenia. 

Farhadi prowadzi opowieść z charakterystyczną dla siebie swobodą i lekkością. Rodzina to terytorium, na którym porusza się z wprawą, bezbłędnie wychwytując paradoksy, dzięki którym to kłębowisko toksycznych emocji, sprzecznych interesów i wzniosłych uczuć działa jak doskonale naoliwiona maszyna. Intymny, a przy tym kipiący emocjami "Wszyscy wiedzą" dowodzi, że w opowiadaniu o związkach i relacjach, Farhadi nie ma sobie równych.

PRZEMYTNIK

Historia starszego mężczyzny, który nieświadomie zostaje kurierem narkotykowym na usługach meksykańskiego kartelu.

Earl Stone (Clint Eastwood) to 80-kilkuletni mężczyzna, który nie ma grosza przy duszy, jest sam jak palec i grozi mu zajęcie przez bank zadłużonego biznesu. Otrzymuje ofertę pracy, która wymaga od niego jedynie jazdy samochodem. W ten prosty sposób Earl staje się kurierem narkotykowym na usługach meksykańskiego kartelu, z czego zupełnie nie zdaje sobie sprawy. Dobrze sobie radzi. W zasadzie tak dobrze, że wielkość przewożonych przez niego ładunków rośnie w tempie wykładniczym. Czy Earl zdąży naprawić popełnione w przeszłości błędy zanim dobiorą się do niego organy ochrony porządku publicznego lub egzekutorzy kartelu?

CYKLE:

DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY

18 marca, godz. 19.00 – „CLIMAX”, reż. Gaspar Noe, Francja, 2018 – 95 min. Bilety 12 zł.

Grupa francuskich tancerzy ćwiczy układy taneczne przed wyjazdem na tournée po Stanach. Po próbie czas na imprezę. Co wydarzyć się może jednej szalonej nocy w remizie na prowincji Francji? Prawie wszystko. Jak pisał Adam Kruk w „Dwutygodniku”: tytuł jest swego rodzaju spełnionym zaklęciem. „Climax” jest bowiem jedną wielką kulminacją: rozerotyzowanych ciał, oszałamiających układów tanecznych, używek, rozkoszy, bólu, rozpaczy. A także humoru, bo przy wielu dialogach i sytuacjach – jakkolwiek makabryczne by nie były – trudno się nie uśmiać. Tyle, że to śmiech mocno sadystyczny.

FILMOWY KLUB SENIORÓW 

19 marca, godz. 12:00 – „BLANKA”, reż. KOHKI HASEI - Japonia, Włochy, Filipiny - 2015 - 75 min. Bilety 12 zł.

Bohaterką filmu „Blanka” jest osierocona 10-letnia dziewczynka, która z wielkim trudem i determinacją próbuje stworzyć sobie namiastkę prawdziwej rodziny. Główny wątek rozgrywa się na tle egzotycznych przedmieść i slumsów miejskich Manili, w których Blanka spotyka kandydatów na członków upragnionej rodziny… Czy w tym piekle znajdzie swój kawałek nieba?

 

Wasze komentarze


wtorek, 19.3.2019 13:53
wtorek, 19.3.2019 09:14
poniedziałek, 18.3.2019 09:00
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele