Wspomnienia z powodzi tysiąclecia w 1997 roku przeniesione na duży ekran. Tomasz Kot, Anna Dymna i inni opowiadają o pracy nad serialem "Wielka Woda"

poniedziałek, 3.10.2022 15:45 853 0

W piątek 30 września podczas konferencji w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu reżyserzy i aktorzy serialu "Wielka Woda" opowiadali o pracy na planie. Premierę filmu zaplanowano na 5 października na platformie Netflix. Serial inspirowany jest wydarzeniami z okresu powodzi tysiąclecia, która nawiedziła Wrocław i okolice latem 1997 roku.

Reżyserowie (Jan Holoubek i Bartłomiej Ignaciuk) opowiadali o pracy nad serialem. Podkreślili trudności, z jakimi się napotkali i pochwalili współpracę z aktorami. Konferencję poprowadził Jarosław Kuźniar. W obsadzie serialu możemy zauważyć jedne z najpopularniejszych nazwisk polskiej sceny aktorskiej, takie jak Tomasz Kot czy Anna Dymna.

- Pomysł na stworzenie serialu wziął się i z życia, i z filmu. Dlaczego z filmu? Obejrzałam serial "Czarnobyl" i tak mnie zafascynował, że pomyślałam, że jeżeli w Polsce mielibyśmy zrobić film z gatunku katastroficznych, to te wydarzenia są idealne do takiej historii - mówiła producent Anna Kępińska.

- Scenarzyści stanęli na wysokości zadania. Musieliśmy się zmierzyć z tym, jak to pokazać. Łatwo jest napisać, że ulica Więckowskiego jest pod wodą, ale zrobić to jest trochę trudniej - podkreślił żartobliwie reżyser filmu Jan Holoubek.

- To jest historia, która od początku miała być o ludziach i powódź jest bardzo ciekawym tłem. Taka katastrofa jest świetnym zapalnikiem do tej opowieści - przyznał reżyser.

- Mam nadzieję, że dane nam będzie dożyć takiego świata, w którym nie będzie miało znaczenia, czy to kobieta, czy mężczyzna przejmują stery - mówiła Agnieszka Żulewska, odtwórczyni głównej roli Jaśminy Tremer, wykwalifikowanej i stanowczej hydrolożki ściągniętej do miasta w czasie powodzi. - Jaśmina została sprowadzona do Wrocławia, żeby świeżym spojrzeniem, swoimi kompetencjami i wiedzą, ale również intuicją pomóc ludziom wyjść z sytuacji kryzysowej - opowiadała Żulewska.

- Czułam się świetnie w swojej roli, dostałam możliwość szerokiego działania, zadania - przyznała artystka. - Miałam spory margines, żeby włożyć w tę rolę trochę własnej osoby. Scenariusz był jednak bardzo dokładny, także niewiele trzeba było dodawać od siebie - podkreśliła Agnieszka Żulewska.

- Warto być aktorem, żeby coś takiego zagrać. Ludzie myślą, że dla nas ważne jest, żeby dobrze wyglądać na ściance. To jest jedyna rzecz, która mnie kompletnie nie interesuje. Ta rola wymagała odwagi i ogromnego zaufania. Dotykałam wielu dziwnych emocji podczas pięciu godzin charakteryzacji i siedzenia w kostiumie w tym upale. Załoga pogotowia proponowała mi "elektrolitki", ale odmówiłam, mówię "Nie mogę tyle pić, bo jak ja się wysikam?" - żartobliwie opowiadała o trudnościach w pracy nad serialem Anna Dymna. - To było wiele różnych emocji, jak się patrzyłam na tę powódź, dotykanie okropnych dramatów tych ludzi, pamiętam te wydarzenia, to było ogromne napięcie.

- Nie wyobrażam sobie dramatu bez odrobiny komedii i odwrotnie. Teoretycznie jest to łatwe, ale praktycznie jest to trudniejsze, ponieważ nagromadzenie nieszczęść w tej historii nie za bardzo ma wydźwięk komedii - mówił Mirosław Kropielnicki. - W czasie powodzi było jednak bardzo dużo śmiesznych sytuacji. Znam taką historię z Kozanowa, że kobieta pyta faceta, dokąd woda sięga. On mówi, że do drugiego piętra, a ona na to: "Boże, jakie to szczęście, bo na trzecim piętrze mam kosmetyczkę" - opowiadał aktor.

 O serialu:

Wielka fala powodziowa zbliża się do Wrocławia. Lokalne władze, na czele z aspirującym urzędnikiem Jakubem Marczakiem (Tomasz Schuchardt), ściągają do miasta wykwalifikowaną hydrolożkę, Jaśminę Tremer (Agnieszka Żulewska), aby za wszelką cenę uratować miasto. W tym samym czasie, Andrzej Rębacz (Ireneusz Czop) wraca do rodzinnych Kęt pod Wrocławiem nieoczekiwanie stając na czele zbuntowanych mieszkańców wsi, którzy nie chcą dopuścić do zniszczenia wału przeciwpowodziowego. Z biegiem czasu, pod narastającą presją władze podejmują trudną decyzję, która na zawsze zmieni życie głównych bohaterów oraz historię całego regionu i jego mieszkańców.

Data premiery: 5 października 2022 roku na Netflix.

Twórcy serialu:

  • Reżyseria: Jan Holoubek, Bartłomiej Ignaciuk
  • Scenariusz: Kasper Bajon, Kinga Krzemińska
  • Produkcja: Telemark
  • Producenci: Anna Kępińska, Jacek Dąbrowski-Udziela
  • Pomysłodawczyni: Anna Kępińska
  • Scenografia: Marek Warszewski
  • Zdjęcia: Bartłomiej Kaczmarek
  • Dekoracja wnętrz: Kinga Babczyńska
  • Montaż: Andrzej Kowalski
  • Muzyka: Jan Wacław Komar
  • Kostiumy: Weronika Orlińska
  • Charakteryzacja: Mirela Zawiszewska, Justyna Osińska 
  • Obsada: Agnieszka Żulewska, Tomasz Schuchardt, Ireneusz Czop, Anna Dymna, Jerzy Trela, Mirosław Kropielnicki, Blanka Kot oraz Tomasz Kot.
    W pozostałych rolach m.in.: Jacek Beler, Klara Bielawka, Grażyna Bułka, Lech Dyblik, Marcin Fabisiak-Chojnacki, Marek Dyjak, Roman Gancarczyk, Łukasz Garlicki, Paweł Koślik, Damian Krajczyk, Ewa Kolasińska, Łukasz Lewandowski, Leszek Lichota, Maria Maj, Adam Nawojczyk, Marta Nieradkiewicz, Katarzyna Pośpiech, Piotr Rogucki, Marcel Romeijn, Tomasz Sapryk, Aleksandra Skraba, Artur Steranko, Dariusz Toczek, Piotr Trojan oraz Grzegorz Warchołd.

foto, tekst: doba.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)