Wrocławskie Święto Rowerzysty już w tę niedzielę!

czwartek, 1.6.2023 19:18 1346 0

Wielki peleton rowerowy jak co roku przejedzie głównymi ulicami Wrocławia, aby zamanifestować poparcie dla rozwoju ruchu rowerowego. Tysiące rowerzystów popedałuje razem, aby wspólnie się bawić, a przy okazji zwrócić uwagę na problemy z jakimi na co dzień borykają się podczas jazdy po mieście. Rowerzyści domagać się będą jak najszybszej budowy brakujących fragmentów tras w centrum miasta - gdzie jazda rowerem wciąż nie jest ani wygodna, ani bezpieczna.

Przejazd rowerowy wystartuje 4 czerwca o 12:00 z placu Nowy Targ i dotrze do parku Stanisława Tołpy. Impreza jest organizowana od 2009 roku przez Wrocławską Inicjatywę Rowerową. Z uwagi na brak dofinansowania ze strony miasta, nie będzie tam oficjalnego pikniku, jak to miało miejsce w latach przed pandemią. Tym samym każdy kto będzie chciał spędzić czas w parku, będzie musiał zaopatrzyć się w jedzenie i picie na własną rękę.

– Jedziemy, ponieważ popieramy ideę miasta, po którym da się bezpiecznie i wygodnie jeździć na rowerze. Chcemy pokazać, że rowerzystów jest we Wrocławiu naprawdę dużo. Nasza impreza jest idealna dla rodzin z dziećmi, które od lat licznie uczestniczą w radosnym przejeździe głównymi ulicami miasta – mówi Mirosław Zimon z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej, który koordynuje tegoroczne Wrocławskie Święto Rowerzysty.

Mimo bardzo rowerowego wizerunku Prezydenta Jacka Sutryka, sytuacja rowerzystów nie wygląda wcale tak różowo, jak próbuje ją kreować aparat PR-owy Urzędu Miejskiego. Wrocławski system tras powstaje od 30 lat, ale wciąż nie jest jasne, kiedy zostanie ukończony. Nie wiadomo najważniejszego – czy i kiedy osiągnie on spójność w centrum miasta. Fundusze przeznaczane na budowę nowych tras rowerowych, wbrew przedwyborczym zapowiedziom Jacka Sutryka, są kilkukrotnie niższe niż miało to miejsce za czasów Rafała Dutkiewicza. Dynamika oczekiwanych zmian uległa załamaniu.

– Z jednej strony wszyscy widzą, że we Wrocławiu „ścieżek rowerowych” przybywa, ale nie oznacza to, że rowerem jeździ się komfortowo i bezpiecznie. Tras przybywa na peryferiach, natomiast system tras w centrum miasta wciąż jest dziurawy jak sito. Każda z ważnych tras w którymś miejscu się urywa. Zbyt duża część dróg dla rowerów nie spełnia też właściwych standardów – niby istnieją, ale nie ułatwiają ruchu, ani nie zapewniają bezpieczeństwa. Ponadto, na niemal każdym skrzyżowaniu, rowerzysta traci mnóstwo czasu przez sygnalizację świetlną – zauważa Cezary Grochowski, prezes Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej.

Taka sytuacja nie sprzyja temu, aby rower był konkurencyjny względem innych środków transportu. Na koniec rządów Prezydenta Rafała Dutkiewicza, Wrocław był stolicą Polski pod względem liczby podróży wykonywanych na rowerze. Teraz stracił to miano na rzecz Poznania, gdzie zmierzono największy w Polsce ruch rowerowy. Niestety w wyniku braku zdecydowanych działań inwestycyjnych, w kolejnych miastach liczba rowerzystów też rośnie dziś szybciej niż u nas.

– We Wrocławiu rośnie za to liczba samochodów zarejestrowanych i codziennie wjeżdżających z zewnątrz do miasta. A wraz z nią zwiększają się korki, zanieczyszczenie powietrza i emisja CO2. To trendy dokładnie odwrotne niż powinny być w związku z nadchodzącym kryzysem klimatycznym – dodaje Sabina Lubaczewska z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej. – Najwyższy czas zamienić rowerowy tor przeszkód w centrum w system wygodnych tras z prawdziwego zdarzenia. Tylko wtedy ruch rowerowy będzie miał szansę rosnąć dalej, dzięki czemu zmniejszą się korki na ulicach, a miasto tego bardzo potrzebuje – zauważają członkowie WIR.

Uczestnicy Wrocławskiego Święta Rowerzysty spotkają się 4 czerwca o 12:00 na placu Nowy Targ, skąd Wielki Peleton wyruszy w kierunku ulicy Kazimierza Wielkiego. Na placu Jana Pawła II skręci w Podwale i dotrze do ulicy Grabiszyńskiej, gdzie zawróci na skrzyżowaniu z Zaporoską. Tymi samymi ulicami dotrze z powrotem do Kazimierza Wielkiego, a następnie do placów Dominikańskiego i Grunwaldzkiego. Na rondzie Reagana rowerzyści ponownie zawrócą, a następnie na placu Społecznym skręcą w prawo w ulicę Wyszyńskiego, którą dotrą do mety czyli parku Stanisława Tołpy. 

Wcześniej odbędą się Zloty Gwiaździste. Są to grupowe dojazdy uczestników Wrocławskiego Święta Rowerzysty na miejsce startu Wielkiego Peletonu. W tym roku wyruszą one z Brochowa, Krzyków, Leśnicy i Psiego Pola.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)