Wrocławskie obchody 81. rocznicy "Krwawej Niedzieli"

wtorek, 9.7.2024 11:09 236 0

11 lipca 2024 r. obchodzimy 81. rocznicę ukraińskiego ludobójstwa na Kresach i z tej okazji odbędzie się kilka społecznych wydarzeń we Wrocławiu.
Wrocławską rocznicę tzw. "Krwawej Niedzieli" rozpocznie konferencja popularnonaukowa, która odbędzie się o godz. 17:00 w budynku kolejki wąskotorowej przy Pl. Staszica 2a. Tematem przewodnim konferencji będzie 80. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej. Konferencję poprowadzi pan Stanisław Srokowski - pisarz, poeta, publicysta, świadek historii, który w swojej twórczości nawiązuje do ukraińskiego ludobójstwa na Kresach. Na podstawie jego powieści, został nakręcony film "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Jego ostatnia powieść "Zanim spłonęli żywcem" wnikliwie opisuje zagładę Huty Pieniackiej.  Następnie udamy się w Marszu Pamięci wrocławskimi ulicami pod Pomnik Pomordowanych na Kresach.

Msza Święta:
Kiedy: 11 lipca 2024 r., godz. 12:00
Gdzie: Kościół Najświętszej Maryi Panny na Piasku we Wrocławiu

Konferencja popularnonaukowa:
Kiedy: 11 lipca 2024 r., godz. 17:00
Gdzie: Budynek kolejki wąskotorowej, Pl. Staszica 2a, Wrocław
Temat: 80. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej
Prowadzący: Pisarz i świadek historii Stanisław Srokowski, który również będzie miał na miejscu swoje książki.

Marsz Pamięci:
Kiedy: 11 lipca 2024 r., godz. 19:00
Start: Pl. Strzelecki
Finał: Pomnik Pomordowanych na Kresach przy ul. Frycza-Modrzewskiego; złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.Zachęcamy do przynoszenia flag biało-czerwonych.

Organizatorami wydarzenia są: Narodowe Forum Kresowe, Stowarzyszenie Pobudka, Młodzież Wszechpolska, Akademia Patriotów, Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.

Organizowane we Wrocławiu obchody 81. rocznicy ludobójstwa na Kresach maja szeroki charakter. Poprzez konferencję popularno-naukową chcemy przybliżać historię tragicznych wydarzeń, które miały miejsce na Kresach. Modlitwą i Mszą Świętą chcemy uczcić pamięć wszystkich pomordowanych podczas ludobójstwa. Marszem chcemy dać publiczne świadectwo pamięci i zaakcentować brak naszej zgody na zakłamywanie, ośmieszanie lub przemilczanie polskiej historii. Chcemy również przybliżyć uczestnikom osoby oraz twórczość, które mają związek z Kresami i ich dziedzictwem.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)